Pentagons rekomendē Baltajam namam piegādāt ieročus Ukrainai

FOTO: AP/Scanpix

Pentagons nosūtījis Baltajam namam rekomendācijas piegādāt Ukrainai ieročus, lai palīdzētu tās spēkiem cīnīties ar Krievijas atbalstītajiem kaujiniekiem, paziņojušas ASV amatpersonas.

Pēc viņu teiktā, ierosinātā palīdzības pakete ietver prettanku raķetes «Javelin» aptuveni 50 miljonu dolāru vērtībā.

Lai arī galīgais lēmums par ieroču piegādāšanu vēl nav pieņemts, Pentagons šādu soli atbalsta, sacīja amatpersonas.

Šobrīd vēl nav izlemts, vai piegādāt «Javelin» caur starpniekiem un vai ASV militārpersonām būtu jāapmāca Ukrainas spēki, kā darboties ar šiem ieročiem.

«Tas ir pareizais solis un es tur visur redzu aizsardzības ministra Matisa pirkstu nospiedumus,» sacīja bijušais NATO Apvienoto bruņoto spēku virspavēlnieks Eiropā atvaļinātais admirālis Džeimss Stavridis. «Tas ir ļoti loģisks un saprātīgs solis, kas palielinās atbaidīšanu, jo tas sēs šaubas krievu agresoru prātos par uzbrukuma ieroču pielietošanu.»

Krievija 2014.gada februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš 2014.gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, Eiropas Savienība, ASV un citas rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.

Konfliktā Ukrainas austrumos dzīvību zaudējuši 10 000 cilvēku, bet teju trīs miljoni devušies bēgļu gaitās.

Uz augšu