T 21.10.2020.

Pašmāju aktieri parāda, cik dažādas ir latviešu valodas izloksnes

FOTO: Ekrānuzņēmums no video

Pirms raidījuma «Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku» pirmizrādes laists klajā video, kurā mūsu teātru aktieri demonstrē bagātās latviešu valodas izloksnes caur vienkāršu stāstu - «Pasaku par mušu».

Kopumā video dzirdamas septiņas dažādas izloksnes - Lejaskurzemes, sēliskā, malēniskā, Dienvidlatgales, Kurzemes lībiskā, Vidzemes lībiskā un Ziemeļlatgales, kuras attēlo aktieri Dārta Daneviča, Karina Tatarinova, Mārtiņš Egliens, Andris Bulis, Edgars Samītis, Raimonds Celms un Andris Keišs.

Pirmais mūziķa vadītais raidījums kanālā «LTV1» parādīsies 7. septembrī 19.30.

Tajā Kazāks dodas piedzīvojumā, lai iepazītu septiņas paša izvēlētas latviešu valodas izloksnes - Baltinavā, Dignājā, Rucavā, Salacgrīvā, Andrupenē, Talsos un Alūksnē. Viņš katrā vietā rada oriģināldziesmu vietējā izloksnē un izaicina vietējos cilvēkus savas vietvalodas atmodai mūzikā.

«Par latviešu valodas bagātībām manī atbild vidzemnieku un kurzemnieku dzimtu asinis. Un pat nedomājot par to, ka latgaliešu, sēļu vai tāmnieku kultūra nav iespējama un izzustu, ja paliktu bez savas skaņas, es vienkārši gribu tās notvert. Droši vien, ka man ir vieglāk piedzīvot un pieņemt pasauli savās dziesmās. Visticamāk, ka tas arī ir neapzināts iemesls, kādēļ tieši šādi mēģinu iepazīties ar savu valodu,» stāsta dziesminieks.