/nginx/o/2018/07/31/11136146t1hea10.jpg)
OCTA polišu esamību traktoriem vai citai lauktehnikai kontrolēs policija. Tā norāda, ka speciālus reidus vai pastiprinātas pārbaudes gan ceļu policija neplāno veikt, jo prioritāte ir nodrošināt satiksmes drošību, trešdien vēstīja «LNT Ziņas».
«Policija gluži nebrauks pa sējumiem vai pa kartupeļu laukiem un negaidīs, kad lauksaimnieks ar traktortehniku vai kombainu brauks nost [...]. Policija nebrauks pa viensētām, nebrauks pagalmos iekšā, neveiks īpašus reidus. Protams, ja kāds fakts, teiksim, pēkšņi policijas redzes lokā nonāks, patrulēšanas brīdī kāds traktora vadītājs radīs varbūt kādu aizdomīgu rīcību, vai būs pamats apturēt, tad, protams, tas tiks pārbaudīts,» skaidro Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.
Līdz ar to OCTA polise būs vairāk uz katra sirdsapziņas. Tomēr, ja notiks negadījums, bet polises nebūs, tad draud sods un zaudējumu piedziņa. «Ja nav OCTA, tad atbildīgs par zaudējumiem ir attiecīgi transportlīdzekļa īpašnieks vai lietotājs. Neatkarīgi no tā, kas tas ir, vai lauksaimnieks vai vienkārši nav atpazīts transportlīdzeklis, vai nav apdrošināts, izmaksa notiek no garantiju fonda un tālāk garantijas fonds vēršas tiesas ceļā pret cilvēku, kas radījis zaudējumus un no viņa piedzen,» skaidro Finanšu ministrijas Finanšu tirgus politikas departamenta direktore Aija Zitcere.
Pēc saceltās ažiotāžas par OCTA polises jauno iegādes kārtību, šodien atbildīgās personas sniedza precizētu skaidrojumu tam, kādos gadījumos polise būs jāpērk un kādos nē. Tā nebūs jāpērk automašīnām, kas netiek izmantotas, tomēr pienākums pirkt polisi būs daudziem traktoru vai citas lauktehnikas īpašniekiem. Par situāciju sevišķi satraukušies lauksaimnieki, kuriem katras papildu izmaksas sagādā galvassāpes, tāpēc viņi vēl prasīs papildus skaidrojumus. «Jā, mēs esam šokēti ar to, ka šī ziņa parādījās vakar, un tā parādījās mums nezinot praktiski. Mēs neesam pat plānojuši, neesam domājuši, ka kaut kas tāds būs. Tāpēc arī mēs gribam ar Finanšu ministriju tikties un pārrunāt jautājumus. Arī kūdras ražotāji ir sašutuši - viņi neizbrauc arī nevienu metru uz ceļa, visu laiku strādā tikai kūdras purvos. Te arī tehnika liela un jaudīga. Tagad par visu to jāmaksā, tas sadārdzinās viņu produkciju,» prognozē Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs.
Valdības apstiprinātās izmaiņas OCTA likumā paredz, ka polise būs jāpērk transportlīdzeklim gadījumā, ja to lieto ne vien ceļu satiksmē, bet arī vietā, kur iespējama spēkrata braukšana, piemēram, kūtīs, šķūņos, pagalmos. OCTA polises tehnikai, kas potenciāli var radīt kaitējumu, neesot apdrošinātāju iegriba, bet gan atbilstoši Eiropas tiesas spriedumiem noteikta prasība. Apdrošinātāji lēš, ka polišu cenas nebūs lielas, turklāt zemniekiem saglabāsies 30% atlaide OCTA polisēm. Par valdības apstiprinātajiem grozījumiem likumā gala vārds vēl jāsaka Saeimai.
2. Valsts kontrole vērtēs vecāku līdzmaksājumus Rēzeknē
Valsts kontrolē (VK) izvērtēs revīzijas nepieciešamību Rēzeknes pilsētas domē par, iespējams, nelikumīgiem līdzmaksājumiem, kas jāveic vecākiem par bērnu ēdināšanu speciālajās pirmsskolas izglītības iestādēs, trešdien vēstīja «LNT Ziņas».
No šā gada 1. februāra divos Rēzeknes speciālajos bērnudārzos vecākiem ir jāsedz puse no bērna ēdināšanas izmaksām. Līdzmaksājums ir noteikts 2,13 eiro dienas vai 2,36 eiro diennakts grupā. Vecāki, kuriem līdz šim par ēdināšanu nebija jāmaksā, šādu pašvaldības lēmumu apstrīdēja tiesā un vērsās arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).
Izvērtējot situāciju, vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) Rēzeknes domes lēmumu apturēja un vērsās pie valsts kontrolieres ar lūgumu veikt revīziju Rēzeknes domē. «Mēs uzskatām, arī tiesībsargs un Izglītības un zinātnes ministrija [uzskata], ka dome ir pārkāpusi normatīvo aktu prasības, pieņemot šo lēmumu par līdzmaksājumu. Acīmredzot ir jābūt rīcībai. Galu galā, ja šeit ir bijis gadījums, ka vecāki ir maksājuši nepamatotu naudu, tad iet runa par to, cik nepamatotu, cik daudz un vai šeit nebūtu jābūt rīcībai, ka vecākiem šī nauda būtu jāsaņem atpakaļ,» saka ministrs.
VK revīzija Rēzeknē pēc papildus dokumentu izvērtēšanas būtu iespējama vēl šogad, «LNT ziņām» atzina valsts kontroliere. «Mums ir noteikti arī kritēriji, pēc kuriem mēs vērtējam visus šos iesniegumus. Mēs jau skatīsimies, analizēsim, un pēc tam, ja VK Padome apstiprinās šo revīzijas tēmu, mēs tādu arī varētu veikt,» saka Elita Krūmiņa.
Tikmēr Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs («Saskaņa») ministra lēmumu uzskata par nelikumīgu, jo pēc vecāku pieteikuma ierosinātā lieta, kurā spriedums gaidāms 20. oktobrī, šobrīd tiek skatīta Rēzeknes Administratīvajā tiesā. Ministra lēmumu Rēzeknē nepilda un neplāno to darīt. «Mēs varam pieņemt domes sēdē lēmumu nepildīt VARAM lēmumu, jo tas nav likumīgs. Nebija tiesības ministram tādā veidā rīkoties. Un tālāk ir procedūras. Satversmes tiesa un tā tālāk. To visu mēs esam gatavi darīt un aizstāvēt savas tiesības,» saka Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs.
Bartaševičs līdzmaksājuma ieviešanu pamato ar to, ka no šā gada speciālo izglītības iestāžu uzturēšana ir novelta uz pašvaldību pleciem. Valsts dotē tikai pedagogu algas. Divu speciālo bērnudārzu uzturēšana Rēzeknes domei šogad izmaksāšot vairāk nekā pusmiljonu eiro. Meklējot veidu, kā šo summu samazināt, dome piemērojusi speciālajiem bērnudārziem tādu pašu kārtību kā parastajiem. Līdzmaksājums skar apmēram 60% no 280 speciālo bērnudārzu audzēkņiem.
Pēc speciālo izglītības iestāžu nodošanas pašvaldībām pagaidām šis ir pirmais šāds precedents. Tomēr VARAM pieļauj, ka varētu sekot jaunas sūdzības.