Foto: Nofilmētas «Dvēseļu puteņa» pirmās kara ainas

FOTO: Maksis Kotovičs

Ceturtdien, 18. oktobrī, veiksmīgi noslēdzies filmas «Dvēseļu putenis» otrais filmēšanas posms un Ādažu poligonā izveidotajos ierakumos nofilmētas pirmās kara ainas no «Slokas kaujām» un «Nāves salas». Kara šausmas - tuvcīņas, gāzu uzbrukumi, biedru zaudējumi - tika uzņemtas no filmas galvenā varoņa Artūra Vanaga personīgās pieredzes un skatu punkta. 

«Izaicinājums, ekranizējot šo literāro darbu, ir no 800 lappusēm un piecu gadu perioda izvēlēties kaujas, kas visprecīzāk palīdz izstāstīt stāstu. «Slokas kauju» uzņēmām tāpēc, ka daudziem strēlniekiem tā bija pirmā kara pieredze, savukārt Nāves salā strēlnieki sastapās ar gāzu uzbrukumiem un  lielu pretinieka nežēlību,» stāsta filmas «Dvēseļu putenis» režisors Dzintars Dreibergs. 

Šobrīd filmēšanas komanda jau sāk gatavoties «Ziemassvētku kauju» filmēšanai 2018. gada janvārī. «Ziemassvētku kaujas» un tām sekojošās «Janvāra kaujas» bija traģiskākā un vienlaikus viena no varonīgākajām latviešu strēlnieku vēstures lappusēm. Šajās kaujās pirmo reizi vienkopus piedalījās visi latviešu strēlnieku pulki un 4. Vidzemes latviešu strēlnieku pulka ložmetēju komandas rindās cīnījās arī Aleksandrs Grīns, pēc kura romāna motīviem tiek uzņemta filma.

«Dvēseļu puteņa» pirmizrāde paredzēta 2019. gada 11. novembrī – tieši 100 gadus pēc latviešu strēlnieku izcīnītām Brīvības cīņām.

Filmas aktieru vidū ir vairāki Latvijā plaši zināmi profesionāļi, piemēram, Vilis Daudziņš un Ivars Krasts (Jaunais Rīgas Teātris), Mārtiņš Vilsons un Gatis Gāga, Raimonds Celms (Latvijas Nacionālais teātris), Jēkabs Reinis (Latvijas Kultūras akadēmija), Rēzija Kalniņa, Ieva Florence (Dailes teātris), Renārs Zeltiņš un citi.

Filmas komandu veido 90 kino profesionāļi no Latvijas un ārvalstīm – režisors un producents Dzintars Dreibergs, galvenais operators Valdis Celmiņš, Rīgā dzimušais scenārists un Ņujorkas Universitātes profesors Boriss Frumins, komponiste un prestižās Emmy balvas laureāte Lolita Ritmanis, Casting Bridge aktieru atlases režisore Gunita Groša, galvenais mākslinieks Juris Žukovskis, galvenā kostīmu māksliniece Sandra Sila, galvenā grima māksliniece Dzintra Bijubena, studija KULTFILMA un citi.

Uz augšu