Slimnīcā nonācis šosezon pirmais gripas pacients

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionārā Latvijas Infektoloģijas centrs ārstēts pirmais gripas pacients, informēja slimnīcas pārstāve Aija Lietiņa.

Viņa norādīja, ka patlaban ir grūti prognozēt, kad Latvijā sāksies ikgadējā gripas epidēmija, taču parasti tas nenotiek ātrāk par janvāri.

Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste profesore Baiba Rozentāle norāda, ka šobrīd Latvija un citviet Eiropā tiek reģistrēti vien atsevišķi saslimšanas gadījumi ar gripu.

Pēc Lietiņas paustā, gripas paciente, kura saņēma pretvīrusu terapiju Latvijas Infektoloģijas centrā, patlaban jau atveseļojusies. Paciente bija inficējusies ar gripas vīrusu ceļojuma laikā Briselē, kur bija kontaktējusies ar gripas slimnieku. «Sievietei gripa noritējusi ar tipiskiem simptomiem - pēkšņs sākums ar augstu temperatūru, galvassāpes, aizlikts deguns bez iesnām, sauss, rejošs klepus un muskuļu sāpes, ko tautā dēvē par kaulu laušanu,» skaidroja Lietiņa.

Citi gripas slimnieki līdz šim Latvijas Infektoloģijas centrā nav nonākuši, bet, tā kā aktivizējušies saaukstēšanās slimību vīrusi, mediķi ikvienu aicina rūpēties par profilaksi pret saaukstēšanās slimībām un gripu.

Vakcinācija pret gripu ir ieteicama ikvienam, taču Rozentāle īpaši aicina, negaidot gripas epidēmijas sākumu, vakcinēties iedzīvotājus, kuriem ir paaugstināts risks izslimot gripu smagā formā. «Riska grupu iedzīvotājiem gripa var izraisīt smagas komplikācijas, tai skaitā plaušu karsoni un dažādu hronisku slimību saasināšanos. Katru gadu gripas izraisītas komplikācijas ir cēlonis vairākiem nāves gadījumiem,» uzsver Rozentāle.

RAKUS atgādina, ka paaugstināts risks saslimt ar gripu un saskarties ar smagām komplikācijām ir cilvēkiem ar hroniskām veselības kaitēm, jo īpaši plaušu slimībām, sirds un asinsvadu sistēmas slimībām, nieru un aknu slimībām, kā arī vielmaiņas slimībām, cilvēkiem ar novājinātu imunitāti un cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem. Tāpat riska grupa ir grūtnieces un bērni līdz divu gadu vecumam, jo dzīves pirmajos gados imūnā sistēma vēl tikai veidojas.

Pēc Lietiņas paustā, ārstniecības iestādēs pašlaik pieejamas divu veidu pretgripas vakcīnas - trīskomponentu vakcīna, kas pasargā pret trīs izplatītākajiem gripas vīrusa paveidiem, un četrkomponentu vakcīna, kas pasargā pret četriem izplatītākajiem gripas vīrusa paveidiem. Četrkomponentu vakcīna sniedz lielāku drošību, taču ir arī dārgāka.

Patlaban Latvijas Infektoloģijas centrā vēršas daudz pacientu ar saaukstēšanās slimībām. Visbiežāk to vaininieki ir adenovīrusi, kas ir izturīgi ārējā vidē un ļoti lipīgi. Adenovīrusu infekcijai raksturīgas iesnas, acu asarošana, sauss klepus un kakla sāpes. Tāpat izplatīta ir paragripa, kam raksturīgs balsenes iekaisums un aizsmakums. Balss var arī pazust. Nereti pievienojas arī sauss, mokošs klepus. Atšķirībā no īstās gripas paragripa sākas pakāpeniski. Sākotnēji ir iesnas un nogurums, vakaros nedaudz paaugstinās ķermeņa temperatūra. Tikai pēc vairākām dienām tā var pakāpties līdz 38 grādiem. Paragripa parasti ilgst vismaz divas nedēļas.

Profilaksei pret saaukstēšanās slimībām profesore Rozentāle iesaka dzert daudz ūdens, kā arī iekļaut uzturā produktus, kas satur daudz C vitamīna, piemēram, skābētus kāpostus, dzērvenes un citrusaugļus. Savukārt, ja jau gadījies saslimt, vajadzētu palikt mājās, lai neinficētu citus, neiedzīvotos komplikācijās un ātrāk atveseļotos.

Pagājušajā gripas sezonā Latvijas Infektoloģijas centrā tika sniegta palīdzība 1068 pacientiem, no kuriem pirmais centrā nokļuva 2016.gada 5.novembrī, bet pēdējais - šī gada 6.jūnijā.