«Swedbank»: patēriņa kredītu visbiežāk ņem remontam; aizņemas - telefonā

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Iedzīvotāji patēriņa kredītu visbiežāk (42%) ņem mājokļa remonta vai labiekārtošanas vajadzībām, liecina «Swedbank» apkopotie dati.

Tam seko transportlīdzekļa iegāde vai remonts (16%), ceļojumi (13%), lielāki pirkumi (6%) vai medicīnas izdevumi (5%). Vidējā summa, ko iedzīvotāji aizņemas, ir 1650 eiro ar atmaksas termiņu uz diviem gadiem.

Iedzīvotāji aizvien vairāk novērtē bankas pakalpojumu pieejamību mobilajā lietotnē, jo, kā rāda «Swedbank» dati, šogad ar mobilas lietotnes starpniecību patēriņa kredītu noformējuši desmitreiz vairāk cilvēku, nekā attiecīgajā periodā pērn. Kopumā iespēju aizņemties patēriņam attālināti - mobilajā lietotnē - šī gada deviņos mēnešos izmantojis katrs trešais jeb 32% aizņēmēju.

Visbiežāk patēriņa kredītu kā risinājumu šodienas vajadzībām ar iespēju naudas summu atmaksāt pakāpeniski izvēlas vīrieši (56%) vecumā no 31 līdz 45 gadiem (40%), ar augstāko izglītību, kas dzīvo Rīgā vai tās apkārtnē (55%).

«Cilvēku vajadzības, noskaņojums un ekonomiskā situācija kopumā ir tie faktori, kas ietekmē aizņemšanos. Šobrīd valdošais noskaņojums ir drīzāk pozitīvs, tāpēc arī vērojams pieprasījums pēc dažāda veida kredītiem, tostarp patēriņa. Redzam, ka mūsu bankas klienti pārsvarā rūpīgi un atbildīgi izvērtē potenciālo kredītsaistību apmēru, spēju aizņēmumu apmaksāt, kā arī to, vai attiecīgais pirkums tiešām ir nepieciešams. Turklāt cilvēkiem, kuri izvēlas patēriņa kredītu dzīves kvalitātes uzlabošanai, visbiežāk ir arī zināms uzkrājumu apjoms, taču to ne vienmēr ir gudri izlietot, piemēram, lai nopirktu jaunu ledusskapi,» skaidro «Swedbank» patēriņa finansēšanas virziena vadītājs Sergejs Romaņuks.

Kopumā, kā liecina «Swedbank» veiktā aptauja, katrs piektais (20%) Latvijas iedzīvotājs vecumā no 18 gadiem apsver iespēju tuvākajā laikā aizņemties papildu līdzekļus savu ieceru īstenošanai. Lielākajai daļai (69%) būtu nepieciešami līdz 2000 eiro, ko visbiežāk (59%) izmantotu tieši mājokļa labiekārtošanai. Visbiežāk tiek apsvērti uzlabojumi virtuvē (59%), jaunu mēbeļu iegāde (41%), remonts vannasistabā (34%) vai viesistabā (31%), kā arī jaunas elektrotehnikas iegāde (20%).

Papildus nepieciešamā finansējuma apmērs atkarīgs no ikmēneša ienākumiem - iedzīvotāji, kuru mēneša ienākumi ir līdz 500 eiro, visbiežāk (72%) būtu gatavi aizņemties līdz 1000 eiro. Tikmēr iedzīvotāji, kuru ienākumu apmērs ir virs 500 eiro, biežāk aizņemtos līdz 2000 eiro (34%).

«Swedbank» iedzīvotāju aptauja veikta 2017. gada maijā, sadarbībā ar «OMD Latvia», aptaujājot 701 respondentu vecumā no 18 līdz 74 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku reģionos.

    Uz augšu