Vai Tu zini visu par HIV?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Publicitātes foto

Bieži mūsu attieksmi veido pieņēmumi, nevis uz pierādījumiem balstīta informācija. Balstot savu izvēli vai uzvedību uz mītiem varam radīt negatīvas sekas savai veselībai. Zinot patiesību, mēs varam pasargāt sevi un citus, pieņemt izsvērtu lēmumu un rīkoties.

Mīti un patiesība, kas, iespējams, liks paraudzīties uz HIV citādāk.

MĪTS: HIV un AIDS ir viens un tas pats.

PATIESĪBA: Lai gan šie saīsinājumi bieži tiek lietoti kopā un nereti arī jaukti, HIV (Human immunodeficiency virus) ir cilvēka imūndeficīta vīruss, savukārt AIDS (Acquired immunodeficiency syndrome) ir imūndeficīta sindroms, kuru var iegūt, ja ilgstoši netiek atklāts un ārstēts HIV vīruss. Tomēr jāatceras, ka savlaicīgi uzsākta ārstēšana attālinās AIDS stadijas iestāšanos!

MĪTS: HIV infekciju var iegūt apskaujoties, sarokojoties un skūpstoties.

PATIESĪBA: HIV infekciju VAR IEGŪT, ja HIV inficētas personas bioloģiskie šķidrumi (asinis, sperma, maksts sekrēts, mātes piens) iekļūst cita cilvēka organismā, piemēram, dzimumakta laikā ar inficētu personu, nelietojot prezervatīvu; izmantojot nesterilus instrumentus, piemēram, kopīgus injicēšanas piederumus; HIV infekcija var tikt nodota no mātes jaundzimušajam grūtniecības, dzemdību vai zīdīšanas laikā. AR HIV NEVAR INFICĒTIES sadzīves kontaktu ceļā!

MĪTS: Tā ir vienīgi homoseksuālu cilvēku, narkomānu, bezpajumtnieku u.tml. slimība, kāpēc gan lai tā attiektos uz mani.

PATIESĪBA: HIV infekcija var skart ikkatru no mums, turklāt viens no biežāk reģistrētajiem inficēšanās ceļiem ir heteroseksuālas (starp vīrieti un sievieti) dzimumattiecības. Nereti tieši tā dēvētās HIV «riska grupas» ir labāk informētas par profilakses pasākumiem un tos arī ievēro, savukārt domājot «tas uz mani neattiecas», var piedzīvot nepatīkamus pārsteigumus.

MĪTS: HIV analīzes veikt ir sarežģīti un dārgi.

www.spkc.gov.lv

MĪTS: Ja man ir bijušas dzimumattiecības, nelietojot prezervatīvu, jau nākamajā dienā var doties veikt HIV testu un noskaidrot, vai esmu inficējies ar HIV.

PATIESĪBA: Veicot HIV testu nedēļu pēc dzimumakta, nevar pateikt, vai cilvēks ir inficējies ar HIV. HIV testu ieteicams veikt 6 līdz 12 nedēļas pēc dzimumakta. Negatīvs testa rezultāts pēc 12 nedēļām nozīmē, ka nav notikusi inficēšanās ar HIV infekciju.

Ja esi seksuāli aktīvs, Tev ir bijusi saskare ar asinīm un citiem bioloģiskiem šķidrumiem, kas satur asinis, vai arī kaut kas no izlasītā Tev liek uztraukties, iesakām veikt HIV testu reizi gadā!

www.spkc.gov.lv

Šis raksts tapis kampaņas «HIV nešķiro – tas attiecas arī uz Tevi» ietvaros, kuru īsteno Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs ar mērķi veicināt sabiedrības informētību par HIV infekciju.

Nepalaid garām
Uz augšu