Tramps informējis palestīniešu līderi Abasu par nodomu pārcelt ASV vēstniecību uz Jeruzalemi

FOTO: EPA/Scanpix

ASV prezidents Donalds Tramps otrdien telefonsarunā ar palestīniešu līderi Mahmudu Abasu pavēstījis, ka viņam ir nodoms ASV vēstniecību pārcelt no Telavivas uz Jeruzalemi, paziņoja Abasa birojs.

Tramps «informējis prezidentu par savu nodomu pārcelt ASV vēstniecību no Telavivas uz Jeruzalemi», teikts biroja paziņojumā.

Nav skaidrs, vai Tramps plāno pārcelt vēstniecību tagad, vai kaut kad nākotnē.

Abass savukārt «brīdinājis par šāda lēmumu bīstamajām sekām miera procesam, drošībai un stabilitātei reģionā un pasaulē», norādīts paziņojumā.

Vēstniecības pārcelšanu Tramps solīja jau savas priekšvēlēšanu kampaņas laikā, taču 1.jūnijā atkāpās no tūlītējas sava solījuma turēšanas.

Tolaik kāda ASV amatpersona paskaidroja, ka jautājums neesot par to, vai vēstniecību pārcelt, bet gan par to, kad to darīt, un ka, pēc Trampa domām, šobrīd nav īstais brīdis izšķirties par šādu soli.

ASV Kongress jau 1995.gadā pieņēma likumu, kas paredz vēstniecību pārcelt uz Jeruzalemi, tādējādi simboliski atbalstot Izraēlas pretenzijas padarīt to par valsts galvaspilsētu.

Tomēr likums satur klauzulu, kas visiem prezidentiem līdz šim ļāvusi izvairīties no šī delikātā soļa, ik pa sešiem mēnešiem to atkal un atkal atliekot.

Jeruzalemes statuss ir viens no sarežģītākajiem jautājumiem izraēliešu un palestīniešu miera sarunās. Izraēla okupēja Austrumjeruzalemi un Rietumkrastu 1967.gadā, bet starptautiskā sabiedrība šo soli nav atzinusi.

Izraēla vēlāk Austrumjeruzalemi anektēja un uzskata, ka visa pilsēta ir tās galvaspilsēta. Palestīnieši vēlas, lai Austrumjeruzaleme kļūst par viņu nākotnes valsts galvaspilsētu.

Uz augšu