Šī gada 28.aprīlī Ventspils Krievu biedrība pēc pašu iniciatīvas organizēja šī jautājuma publisku apspriešanu Ventspilī. Uz apspriedi bija uzaicināti Ventspils pilsētas domes un pilsētas skolu pārstāvji, kā arī piedalījušies pārstāvji no citām pilsētas nacionālo kultūru biedrībām un sabiedriskajām organizācijām, kā arī savu viedokli izteikuši krievvalodīgo bērnu skolotāji un vecāki. «Visi pasākuma dalībnieki vienbalsīgi piekrita, ka dzimtās valodas izglītība Latvijā ir jāsaglabā, un reforma šādā pasniegšanas veidā ir nepieņemama,» apgalvoja Giņko.
«Interesanti, ka no 2014.gada reformas sagatavošanas process un tā reālā sabiedriskā apspriešana notiek paralēli, nepārklājoties. Izglītības un zinātnes ministrijai, valdībai un valdošās koalīcijas partijām maz interesē izglītības sistēmas pasūtītāju un lietotāju - vecāku un skolnieku - viedoklis,» uzskata Giņko.
«Atbildīgās personas ne tikai nav organizējušas plašu jautājuma apspriešanu, bet arī ignorējušas sabiedrības iniciatīvas. Šobrīd parakstu vākšanas process mūsu deklarācijai sakrīt ar reformas aktīvās realizācijas fāzes sākšanos, un mēs esam saņēmuši reālu apstiprinājumu mūsu bažu pamatotībai.»
Kā ziņots, Ministru kabinets konceptuāli atbalstījis IZM sagatavoto informatīvo ziņojumu par pāreju uz mācībām valsts valodā vispārējās izglītības iestādēs.
Patlaban IZM piedāvājums paredz, ka reformai mazākumtautību izglītības iestādēs būtu jābūt ieviestai 2021./2022.mācību gadā, nosakot, ka mācības pirmsskolā notiktu bilingvāli, sākumskolā (1.-6.klasē) tiktu nodrošināti trīs bilingvālās izglītības modeļi, pamatizglītības posma noslēgumā (7.-9.klase) 80% mācību procesa būtu nodrošināmi valsts valodā, savukārt vidusskolās (10.-12.klase) mācības notiktu tikai latviešu valodā.
Līdz šādam rezultātam tiktu nonākts pakāpeniski.
2019./2020.mācību gadā 80% mācību valsts valodā pamatskolā būs jānodrošina tikai 7.klasē, 2020./2021.mācību gadā - 7. un 8.klasē, savukārt 2021./2022.mācību gadā mācības latviešu valodā 80% apjomā notiktu jau visā pamatskolas noslēguma posmā. Arī pāreja uz mācībām latviešu valodā vidusskolā notiktu pakāpeniski - sākumā, 2020./2021.mācību gadā, tikai valsts valodā mācīsies 10. un 11.klases skolēni, bet pēc gada - visas vidusskolas posma klases.