Demonstrācijā Bukarestē ievainoti 450 cilvēki

Policijas un demonstrantu sadursmes Bukarestē

FOTO: AP/Scanpix

Rumānijas policija sestdien paziņoja, ka dienu iepriekš galvaspilsēta Bukarestē notikušajā vērienīgajā pretkorupcijas demonstrācijā ievainoti vairāk nekā 450 cilvēki.

Lai izklīdinātu protestētājus, kas pieprasīja kreisās valdības atkāpšanos, policija lika lietā ūdenslielgabalu un asaru gāzi.

Daudziem demonstrantiem pēc piparu un asaru gāzes saelpošanās bija nepieciešama mediķu palīdzība. Citi bija saņēmuši sitienus.

Ievainoti aptuveni 30 policisti, 11 no viņiem nonākuši slimnīcās.

Atbilstoši vietēju mediju aplēsēm demonstrācijā piedalījās līdz 80 000 cilvēku.

Rumānijas centriski labējais prezidents valdības kritiķis Klauss Johanniss sacīja, ka "stingri nosodījis policijas brutālo iejaukšanos, kas, ņemot vērā vairuma demonstrantu attieksmi, bija neproporcionāla". Viņš gan piebilda, ka "nepieņemama ir jebkāda vardarbības forma".

Piektdienas demonstrācijā piedalījās arī daudzi ārzemēs dzīvojoši Rumānijas pilsoņi, kas bija ieradušies dzimtenē, lai paustu sašutumu par ierēdņu korupcijas līmeni.

Pūlis skandēja "atkāpieties" un "zagļi", pulcējoties pilsētas centra laukumā pie galvenās valdības ēkas.

Simtiem protestētāju mēģināja izlauzties caur policijas kordonu, un policisti nemieru apspiešanas apģērbā atbildēja ar asaru gāzi un piparu aerosolu, atspiežot demonstrantus atpakaļ.

Tūkstošiem cilvēku piedalījās demonstrācijās arī citās Rumānijas pilsētās, tai skaitā Klužā-Napokā, Sibiu un Timišoarā.

Sestdien Bukarestē plānota vēl viena demonstrācija.

Jau ziņots, ka Rumānijas prezidents Klauss Johanniss jūlija sākumā atcēla no amata pretkorupcijas prokurori Lauru Kodrucu Keveši, izpildot valdības prasību.

Rumānijas Konstitucionālā tiesa maijā atzina, ka Johannisam jāatbalsta valdības prasība atlaist valsts augstāko korupcijas lietu prokurori Keveši. Johanniss bija atteicies atbalstīt prokurores atstādināšanu un aizstāvējis viņas paveikto darbu, taču tiesa secināja, ka prezidenta pilnvaras neatļauj viņam atteikt valdības prasību.

Kreisi centriskā valdība apsūdz Keveši konstitūcijas pārkāpšanā, bet prokurores atbalstītāji uzskata, ka viņa kļuvusi par upuri, jo izmeklē korupciju Rumānijas politiskajā elitē.

Keveši kā Nacionālās pretkorupcijas direkcijas (DNA) galvenā prokurore pēdējos gados ir palīdzējusi saukt pie atbildības daudzus korumpētus ierēdņus, tādējādi iemantojot ietekmīgus ienaidniekus. Daudzi no notiesātajiem ir valdošās Sociāldemokrātiskās partijas (PSD) biedri vai partijai tuvu stāvošas personas.

Uz augšu