Sports grūtniecības laikā: par vai pret?

FOTO: Pexels

“Šajā dzīves posmā, grūtniecības laikā, ārsti ne tikai sievietēm neaizliedz (ar izņēmumu – grūtniecība ar sarežģījumiem), bet arī iesaka aktīvi trenēties, jo vingrinājumi uzlabo pašsajūtu, saglabā emocionālo stabilitāti un sievietes ķermeni sagatavo dzemdībām. 

Mūsdienās uzskats, ka grūtniecības laikā sieviete nevar vai nedrīkst aktīvi nodarboties ar sportu, ir bezcerīgi novecojis. Drīkst turpināt nodarboties ar mīļāko sporta veidu, kontrolējot sirdsdarbības ritmu. Svarīgākais ir izvēlēties pareizo sporta veidu un pietiekamu skaitu vingrinājumu,” stāsta pieredzējusi ārste, uzturzinātnes speciāliste un sertificēta fitnesa trenere Laila Siliņa.

“Grūtniecība nav slimība,” skaidro Laila, “jūs varat turpināt nodarboties ar to pašu sporta veidu, ko veicāt pirms grūtniecības, bet, protams, sākotnēji ir jākonsultējas ar ārstu – viņš noteiks, vai jūs drīkstat turpināt treniņus un ieteiks to intensitātes pakāpi.”

Trenere piebilst: lai vai kādu sporta veidu sieviete izvēlētos grūtniecības laikā, viņai vienmēr ir jāpievērš uzmanība sirds ritmam un ar ārstu jānosaka konkrētajā gadījumā pieļaujamās robežas.

“Taču ir jācenšas izvairīties no tādiem sporta veidiem, kuros ir augsts krišanas un sitienu risks: piemēram, tādi komandu sporta veidi kā futbols vai volejbols vai arī riteņbraukšana, skrituļslidas, slidas un slēpes. Ikviens sitiens grūtniecības laikā ir ļoti bīstams,” iesaka L. Siliņa.

Drošākā un saudzējošākā aktivitāte – pastaigas. Ja līdz grūtniecībai sieviete nenodarbojās ar sportu, turklāt viņu māc šaubas par intensīvākiem aktivitāšu veidiem, jādod priekšroka pastaigām – tas topošajām māmiņām ir drošākais un saudzējošākais fizisko aktivitāšu veids. “Protams, arī pastaigas var būt dažādās intensitātēs: tā var būt gan parasta pastaiga parkā, gan skandināvu pastaigas, bet tiem, kuri ir labā fiziskā formā, lieliski derēs arī došanās pārgājienos. Galvenā pastaigu priekšrocība – svaigs gaiss, kas tik ļoti ir nepieciešams sievietes un mazuļa veselībai. Bet karstajā vasaras laikā būtu jāuzmanās – vienmēr līdzi jāņem ūdens un jāuzliek cepure,” stāsta L. Siliņa.

Sākot ar pēdējo trimestri – visas uz baseinu!

Peldēšana ir ieteicama visām grūtniecēm. Sākot ar sesto grūtniecības mēnesi, gandrīz visas topošās māmiņas sūdzas par sāpēm muguras daļā, kājās un muskuļos. 4F zīmola vēstnese iesaka: “Ūdens vingrinājumi noņems slodzi no mugurkaula, vienlīdzīgi noslogojot visus muskuļus, tādēļ pēdējā trimestrī baseins burtiski kļūst par panaceju pret visām nepatīkamajām sajūtām. Peldēšana nostiprina ķermeņa muskulatūru, kas noderēs dzemdību laikā un ātrāk ļaus atgūties pēc dzemdībām. Tāpat ūdens nodarbības uzlabo elpošanas sistēmu, stiprina sirdi un asinsvadu sieniņas, uzlabo asinsriti, kas noder asins stagnācijas profilaksei ekstremitātēs un mazajā iegurnī, novēršot varikozi un hemoroīdus. Turklāt peldēšana veicina labāku izpratni par vidi, kurā šobrīd atrodas bērns, tādā veidā stimulējot vēl lielāku vienotību ar mazuli.” Galvenā peldēšanas nodarbību priekšrocība ir tāda, ka tās der pilnīgi visiem, pat tiem, kuri līdz šim nav nodarbojušies ar sportu.

Kā saprast, ja kaut kas nav kārtībā?

Trenere skaidro: ja jūtat bezspēku vai jums ir kļuvis pārāk karsti, nekavējoties ir jāpārtrauc treniņš. “Tāpat parūpējieties par savu uzturu un pārliecinieties, ka uzņemat pietiekami  kaloriju, dzerat daudz šķidruma treniņa laikā un pēc tā. Pats galvenais – zināt, kad apstāties: ja pēkšņi esat sajutusi diskomfortu krūšu daļā, elpas trūkumu vai kādas citas nepatīkamas sajūtas, jums nekavējoties ir jāvēršas pie ārsta, nevis jāgaida, kad šīs sajūtas pāries,” brīdina trenere.

Uz augšu