Policijas priekšnieks: vardarbība ģimenē bieži provocē arī citus noziegumus
Papildināts

FOTO: LETA

Vardarbība ģimenē bieži provocē arī citus noziegumus, izriet no Valsts policijas priekšnieka Inta Ķuža sacītā kampaņas "Vardarbībai patīk klusums" noslēguma pasākumā.

Viņš skaidroja, ka ģimenes vardarbībā balstās liela daļa Latvijā izdarīto noziegumu, tāpēc viņš kā savu tiešo pienākumu redz vardarbības ģimenē mazināšanu, lai sabiedrība justos drošāka, bet sievietes un bērni - laimīgāki.

Pēc Ķuža sacītā, viņš kā vīrietis un ģimenes sastāvdaļa uzskata, ka attiecības ir saistītas ar dialogu, nevis monologu, un nekādā ziņā nav atbalstāma fiziskā spēka pielietošana attiecībās. "Katra vīrieša pienākums ir nevis parādīt, cik viņš ir spēcīgs dūrē, bet gan garā un izpratnē," sacīja policijas priekšnieks.

Kā liecina Valsts policijas apkopotie dati, šī gada pirmajos sešos mēnešos policijas amatpersonas pieņēma 416 lēmumus par varmākas nošķiršanu no ģimenes, kas ir par 187 lēmumiem vairāk nekā pērn šajā periodā.

Vienlaikus šī gada pirmajos mēnešos 72 materiāli nosūtīti tiesai jautājuma izskatīšanai par pagaidu aizsardzību pret vardarbību, kas ir par 17 gadījumiem vairāk nekā pērn šajā periodā. Šī gada pirmajā pusgadā 54 gadījumos pieņemti lēmumi par pagaidu aizsardzību.

Kā sacīja Ķuzis, dienā vismaz divi cilvēki vēršas policijā saistībā ar vardarbību ģimenē, tāpēc Valsts policija sadarbībā ar vairākām institūcijām īsteno Eiropas Savienības līdzfinansētu starpnozaru projektu "Soli tuvāk: Kopienas vienotā atbilde uz vardarbību pret sievietēm gadījumiem". Projekta laikā vairākās pašvaldībās aprobēts jauns starpdisciplināras sadarbības modelis vardarbības pret sievieti gadījumu risināšanai.

Pēc Ķuža paustā, projektā vairākās pašvaldībās tika ieviesta īpaša anketa, kas izsniegta policijas darbiniekiem, lai palīdzētu vieglāk atpazīt vardarbību. Sākotnēji anketa tika ieviesta tikai Tukumā, bet patlaban tā pieejama jau deviņos iecirkņos. Turklāt Valsts policija oktobrī varētu pieņemt lēmumu šo anketēšanu ieviest iecirkņos visā Latvijā.

Ķuzis uzsvēra, ka Valsts policijas prioritāte ir vardarbības ģimenē novēršana un bērnu aizsardzība, turklāt policija daudz uzmanības pievērš prevencijas pasākumiem.

Vienlaikus Labklājības ministrijas (LM) parlamentārā sekretāre Karina Ploka (V) norādīja, ka kampaņas galvenais vēstījums "vardarbībai patīk klusums" saistīts ar to, ka Latvijas sabiedrība ir ļoti iecietīga pret vardarbību.

Ploka atgādināja, ka Latvijā visvairāk vardarbību ģimenē piedzīvo sievietes, turklāt katra vardarbība pret sievieti ir arī vardarbība pret viņas bērniem. Šī iemesla dēļ katrs Latvijas iedzīvotājs ir atbildīgs ne tikai par to, kas notiek viņa mājās, bet arī aiz kaimiņu durvīm.

Politiķe ir pārliecināta, kampaņas aicinājums neklusēt ir sadzirdēts, tomēr ir svarīgi turpināt runāt par vardarbību ģimenē. "Jo vairāk par to runāsim, jo lielāka būs izpratne un būs vieglāk ar šo problēmu tikt galā. Kampaņa ir tikai viens solis šīs problēmas risināšanā," sacīja Ploka, kura ir pārliecināta, ka sabiedrībā jāveicina dzimumu līdztiesība un savstarpējā cieņa.

Biedrības "Skalbes" direktore, psiholoģe Zane Avotiņa norādīja, ka Atbalsta tālruņa noziegumos cietušajiem 116006 zvanu skaits kampaņas "Vardarbībai patīk klusums" laikā dubultojās, proti, no 628 zvaniem 16 mēnešos tas pieaudzis līdz 1238 zvaniem šajā periodā.

Avotiņa pavēstīja, ka kampaņas laikā tika rīkota arī akcija "Pajautā juristam". Šī akcija notika piecas dienas un tajā piedalījās kopumā 23 brīvprātīgi juristi, kuri sniedza 274 konsultācijas. No zvanītājiem 209 bija sievietes, bet 65 - vīrieši. Galvenās tēmas, kas interesēja cilvēkus, bija tūlītēja nošķiršana, pagaidu aizsardzība un uzturlīdzekļi.

Uz augšu