S 24.10.2020.

Alūksnē stacijas bagāžas šķūnī par vairāk nekā pusmiljonu eiro izveidota vēstures ekspozīcija

Attēlam ilustratīva nozīme

FOTO: pexels.com.

1.septembrī Alūksnes bānīša stacijas bagāžas šķūnī durvis vērs par 575 660 eiro veidota ekspozīcija, kas veltīta Baltijā vienīgajam regulāriem pasažieru pārvadājumiem izmantotajam šaursliežu dzelzceļam, aģentūru LETA informēja Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka.

Pārbūvējot Alūksnes stacijas bagāžas šķūni un nodrošinot kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu, maksimāli izmantoti atgūstamie materiāli, fasāžu un iekštelpu apdarei pielietoti apšuvuma dēļi, kas ir analogi oriģinālajiem dēļiem. Ēkas pārbūves projektā labiekārtota arī piegulošā teritorija un atjaunots vēsturiskais perons.

"Alūksnes stacijas bagāžas šķūņa restaurācija ir nozīmīgs notikums, saglabājot un attīstot Gulbenes-Alūksnes šaursliežu dzelzceļa līnijas kultūrvēsturisko un nozares mantojumu. Jaunā ekspozīcija kā virtuāls ceļojums laikā un telpā popularizēs dzelzceļa kultūru kā tradicionālu, bet vienlaikus modernu un ilgtspējīgu dzīvesveida sastāvdaļu, skaidroja Aploka.

Šķūņa pārbūves būvprojekta autors ir SIA "Arhitektes Ināras Caunītes birojs", būvdarbus objektā saskaņā ar iepirkuma procedūras rezultātiem veica uzņēmums SIA "Re Re Meistari", būvuzraudzību nodrošināja AS "Būvuzņēmums Restaurators", bet atbildīgais autoruzraugs bija Ināra Caunīte.

Dizaina biroja "H2E" veidotās ekspozīcijas vizuālā tēla pamats ir unikālā Alūksnes stacijas bagāžas šķūņa arhitektonika, kā arī tā galvenā funkcija - bagāžas novietošana. Ekspozīcija apmeklētājus iepazīstinās ar dzelzceļa vēsturi trijās dimensijās.

"Eiropas dimensijas stāstā būs attēloti Eiropas dzelzceļa attīstības scenāriji kontekstā ar Alūksnes bānīti. Lokālās dimensijas stāsts attēlos braucošu un nemitīgi kustībā esošu bānīti ar animācijām un vēstīs par desmit Gulbenes-Alūksnes bānīša stacijām. Trešās dimensijas stāsts stāstīs par dzelzceļa tehniskajiem aspektiem," klāstīja novada pašvaldības pārstāve.

Alūksnes bānīša stacijas ekspozīcija būs atvērta apmeklētājiem no 1.septembra, kad visā šaursliežu dzelzceļa līnijas Gulbene-Alūksne garumā stacijās Alūksnes un Gulbenes novadā svinēs Bānīša 115.dzimšanas dienu.

Projekts īstenot ar Eiropas Savienības fonda atbalstu.