/nginx/o/2018/08/31/11338242t1h13d0.jpg)
Tas skan briesmīgi: «Uz dzemdes kakla jums ir čūla, tāpēc nepieciešama piesaldēšana vai piededzināšana… Vispirms paņemsim analīzes.
» Brr… Gaisā virmo neskaitāmi jautājumi — kāpēc tur radusies čūla? Kas tās par veicamām eksekūcijām? Vai man sāpēs?
Ikvienai sievietei reizi gadā būtu ieteicams apmeklēt ginekologu, bet kā reaģēt, kad žurnālos lasītais par dzemdes kakla eroziju jeb čūlu pārvēršas īstenībā? Noklausīties spriedumu, nelikties ne zinis un dzīvot tālāk vai arī momentā likvidēt to briesmoni tur iekšā? «Ja neārstē čūlu, sievietei būs pastiprināti izdalījumi, kas radīs diskomfortu,» stāsta ārstu prakses «Quartus» ginekoloģe Inguna Kārkliņa. Arī «Veselības centra 4» ginekoloģe Edīte Lazovska atzīst: «Ja čūla vai dzemdes kakla iekaisums ir liels, tad var būt pastiprināti izdalījumi, un tā ir galvenā sūdzība. Praktiski citas sūdzības neesmu novērojusi.»
Ja neārstēsi čūlu, būs vēzis
«Galvenais ir noskaidrot, vai tā patiešām ir čūla, un noteikt ārstēšanos. Ne vienmēr apsārtumu uz dzemdes kakla var saukt par čūlu,» stāsta I. Kārkliņa. Čūla parasti nav ļaundabīga, bet katru gadu ir jāveic apskates pie ginekologa un jāveic analīzes, jo ar laiku var veidoties šūnu izmaiņas. Ginekologs paņems maksts uztriepi un, iespējams, veiks biopsiju (paņems gabaliņu no šūnas), pārbaudot, vai nav radušās atipiskas šūnas. «Jo retos gadījumos čūla var būt arī priekšvēža vai dzemdes kakla onkoloģiska saslimšana, tāpēc bez uzmanības šo problēmu nevajadzētu atstāt,» uzskata I. Kārkliņa. Ja onkocitoloģiskajā analīzē nav nekādu noviržu un sievietei nav sūdzību, radikāla ārstēšana var arī nebūt nepieciešama; iespējams, tiks izrakstītas lokāli lietojamas smiltsērkšķu svecītes. E. Lazovska uzskata, ka baidīt slimnieci ar vārdiem «Jums būs vēzis, ja neārstēsiet čūlu!» ir nepareizi. Protams, ja analīzes atklāj dzemdes kakla onkoloģisku saslimšanu, sieviete tiek nosūtīta uz operāciju.
Ārstēt vai neārstēt!
Dzemdes kakla erozija ir virspusējo audu, precīzāk — epitēlija — bojājums. Čūlas rašanās iemesli ir dažādi — to var izsaukt gan infekcija, gan endokrīnas (hormonālas) izmaiņas, gan arī traumatisks bojājums pēc dzemdībām.
«Visbiežāk dzemdes kakla iekaisums rodas pēc aborta vai dzemdībām, bet gļotādas defektu novēro arī meitenēm, kas nav dzemdējušas, un tad uzskata, ka endokrīnajā sistēmā ir kādi traucējumi,» skaidro E. Lazovska, piebilstot, ka ikviena slimības diagnoze skan satriecoši, it īpaši, ja cilvēks jūtas pilnīgi vesels.
«Čūla nav ne tik reti sastopama, ne arī vajadzētu pārāk uztraukties. Es neuzskatu, ka čūla ir kaut kas nopietns,» atzīst E. Lazovska, apzinoties, ka ārstu viedokļi joprojām par šo jautājumu atšķiras. Vieni iesaka uzreiz pielietot radikālas metodes, citi atturas. E. Lazovska atceras, ka padomju laikā uzskatīja, ka jebkura slimība ir jāārstē, un neatkarīgi no tā, vai sieviete bija dzemdējusi vai nebija dzemdējusi, vai viņai bija liels iekaisums vai mazs, obligāti bija jāārstē radikāli. «Personiski es sievietēm, kuras nav dzemdējušas un kurām čūla nav pārāk liela, nepielietoju nevienu no radikālajiem paņēmieniem — ne čūlas piesaldēšanu, ne piededzināšanu. Pamatojums šādai atturībai ir fakts, ka pēc radikālajām ārstēšanas metodēm izveidojas rētaudi dzemdes kanālā, bet rētaudi sašaurina dzemdes kaklu,» stāsta E. Lazovska.
Nereti sievietēm, kurām ir kādas grūtības dzemdību laikā atvēršanās periodā (ja dzemdes kakls neatveras pietiekami ātri), tiek atklāts, ka kādreiz veikta dzemdes kakla čūlas piededzināšana vai piesaldēšana. Arī I. Kārkliņa norāda, ka «piededzināšanu nekādā gadījumā nevajadzētu pielietot pirms pirmajām dzemdībām, jo tad var būt problēmas ar dzemdes kakla atvēršanos dzemdību laikā». «Meitenēm ārstēšana ar medikamentiem palīdz tīri labi. Protams, tā nav pilnīgi droša, bet tā apārstē čūlu, un, ja sieviete vēlas, pēc pirmajām dzemdībām var izdarīt radikālo terapiju,» uzskata E. Lazovska. Interesanti, ka ginekoloģe praksē novērojusi, ka pēc atkārtotām dzemdībām čūlas vairs neatjaunojas.
Izvēlas saudzīgas metodes
Ja sievietei uz dzemdes kakliņa ir čūla, viņa drīkst dzīvot dzimumdzīvi, tāpat čūla neietekmē grūtniecības iestāšanos. Taču, ja ārsts pieņem lēmumu par čūlas ārstēšanu, tiek izvēlēta atbilstošā terapija. Ja ir infekcija, vispirms tiek nozīmēta pretiekaisuma terapija. Tālāk ārsts var izvēlēties medikamentozo apstrādi (ir speciāli medikamenti, ar ko apstrādā dzemdes kakliņu), kas ir vissaudzīgākā metode. Piesaldēšanu ar šķidro slāpekli arī vēl uzskata par saudzīgu procedūru, bet termisko apstrādi jeb piededzināšanu ar elektrisko strāvu pielieto, ja ir lielas čūlas.
I. Kārkliņa stāsta, ka vairumā gadījumu ārsti tomēr izmanto saudzīgās metodes. Ārstes apgalvo, ka neviena no šīm procedūrām nav sāpīga, bet tas esot atkarīgs no sievietes sāpju sliekšņa, turklāt dažām sievietēm procedūras laikā novēro dzemdes muskulatūras kontrakcijas (arī nedzemdējušām sievietēm), kas sievietei var radīt diskomfortu. Procedūra ilgst pāris minūtes, un, ja čūla ir neliela, iespējams, būs nepieciešama tikai viena procedūra. Ārsti uzskata, ka galvenais sievietei ir nebaidīties, izrunāt visus jautājumus ar ārstu un viņam uzticēties. E. Lazovska iesaka arī neklausīties draudzeņu šausmu stāstos, jo, tāpat kā ikvienai sievietei atšķiras dzemdību sāpes, tāpat atšķiras arī čūlas ārstēšana. Ārste vēl piebilst, ka bieži vien sievietei tieši šī priekšspēle ir daudz nomācošāka nekā pati procedūra.