/nginx/o/2018/08/31/11339085t1h933f.jpg)
Starp visām sieviešu saslimšanām piena sēnīte ir visizplatītākā. «Ilggadīgā ārstes pieredze ļauj man apgalvot, ka piena sēnīte dzīves laikā skar gandrīz ikvienu sievieti,» norāda ginekoloģe Dace Matule.
Pēc statistikas datiem
- 75% sieviešu ar vaginālo kandidozi saslimst vismaz vienu reizi mūžā.
- 40–50% sieviešu dzīves laikā tiek novērotas divas un vairāk vaginālās kandidozes epizodes.
Arī «Quartus» ginekoloģe Inguna Kārkliņa norāda, ka ārsta apmeklējuma laikā piena sēnīte tiek konstatēta katrai trešajai sievietei. Ņemot vērā, ka piena sēnīte rada nepatīkamas izjūtas (klasiskās sūdzības ir nieze (īpaši naktis), dedzināšanas sajūta, nepatīkami izdalījumi (bez īpašas smakas, biezi, balti, biezpienveida), apsārtums) un traucē pilnvērtīgi dzīvot (ietekmē seksuālās attiecības, rada neērtības un kauna izjūtu), tās ārstēšanai jāpievērš tikpat liela uzmanība kā jebkurai citai saslimšanai. Ārsti aicina sievietes izvairīties no pašārstēšanās, jo dažkārt ir nepieciešama papildus izmeklēšana, lai noteiktu, vai sēnītei nav pievienojusies kāda cita slimība. «Turklāt iespējamā problēma varbūt nemaz nav piena sēnīte, bet gardinellas vai trihonomas, kurām ir līdzīgas izpausmes, taču atšķirīga ārstēšanas terapijā,» norāda I. Kārkliņa.
Sēnīte — mikrofloras sastāvā
«Ar sēnīšu saslimšanām saskaras visu vecumu sievietes, to skaitā arī tās, kuras vēl nav dzīvojušas dzimumdzīvi, pat jaunas meitenes,» atzīst I. Kārkliņa. Ārsti mēdz teikt, ka sēnītes ir viegli apārstējamas, bet grūti izārstējamas. Kāpēc? Rīgas Dzemdību nama ginekoloģe Dace Rezeberga norāda, ka jebkurai pacientei izmeklējumos atrod šīs sēnītes klātbūtni. «Tā nav patoloģija, jo Candida sēnīte ir normālas mikrofloras pārstāve. Problēmas rodas tad, ja sēnīte savairojas par daudz un rada klīniskās sūdzības.» Arī Beļģijas ārsts ginekologs Gilberts Donders, kas nesen viesojās Latvijā, stāstīja, ka «vaginālās kandidozes gadījumā slimības ierosinātāju nav iespējams iznīcināt, jo tā ir daļa no dabiskās mikrofloras, tālab nekad nevar būt garantija, ka sēnītes infekcija nekad neatkārtosies». Ir atšķirības starp akūtu un hronisku slimības stāvokli. Akūtas piena sēnītes infekcijas gadījumā nieze ir visbūtiskākais simptoms. Sievietei iespējamas sāpīgas un fiziski nepatīkamas seksuālās attiecības, tomēr šo stāvokli viegli un efektīvi var novērst, izvēloties kādu no terapijas veidiem. Sarežģītāk, ja infekcija atkārtojas atkal un atkal — pat līdz 12 reizēm gadā. 3–5% sieviešu nepārtraukti izpaužas kādi simptomi — neliela nieze, izdalījumi… «Neārstējot piena sēnīti, organisms novājinās un maksts vide izmainās, līdz ar to sievietes organisms ir uzņēmīgāks pret citām infekcijām un ir lielāka iespēja dabūt hlamīdijas vai citas seksuāli transmisīvās slimības,» atzīst I. Kārkliņa.
Grūtniecēm papildus uzmanība
No piena sēnītes nemirst! Tā arī neizplatās citur organismā, taču ir divas situācijas, kad sēnītes infekcija var radīt nopietnas sekas un tomēr izplatīties citur sievietes organismā: pirmkārt, grūtniecības laikā, kad retos gadījumos neārstēta sēnīte var radīt dažāda veida sarežģījumus, otrkārt, pacientēm, kurām ir imūnsistēmas saslimšanas, piemēram, HIV slimniecēm, kam infekcija var nokļūt asinīs. D. Rezeberga atzīst, ka grūtniecības laikā sēnītes uzliesmojums ir saistīts ar imunitātes izmaiņām, jo, lai grūtniecība noritētu normāli, ir vērojama imunitātes nospiešana, lai auglis varētu veiksmīgi attīstīties mātes organismā. Līdz ar to tiek samazināta organisma spēja pretoties dažādām infekcijām un baktērijām, arī šīm sēnītēm. Ļoti retos gadījumos infekcija var nonākt pat dzemdē un apdraudēt augli. Jāzina, ka lokālie pretsēnīšu līdzekļi ir droši lietošanai grūtniecības laikā.
Ārstēšanas veidi
Veicot ārstēšanu, ārsts izvēlēsies kādu no pretsēnīšu preparātiem (recepšu medikamenti).
- Svecītes un krēmi parasti jālieto vairākas dienas pēc kārtas. Krēms tiek lietots ārīgi, mazinot simptomus ap vagīnu un anālo atveri. Bieži vien vienlaicīgi lieto krēmu un svecītes. Vēlamais laiks preparāta lietošanai ir nakts, jo kustoties svecītes aktīvā viela noplūst. Ja partnerim ir sūdzības, arī viņam nozīmē krēmu.
Jaunums Latvijā — īpašas lietošanas formas vagināls krēms, kas būtiski atšķiras no citiem pretsēnīšu medikamentiem. Preparāts jālieto tikai vienu reizi jebkurā sievietei izdevīgā laikā (jo preparāta noplūde ir minimāla). Sievietes organismā preparāts darbojas līdz pat 4 dienām, vienreizējā deva ir arī pilns terapijas kurss.
- Kapsulas parasti ārsts nozīmē, ja infekcija ir atkārtoti. Pēc medikamenta lietošanas ļoti reti novēro blakusparādības (galvassāpes, sliktu dūšu u.c), bet parasti tās ātri pāriet un nav ļoti izteiktas.
- Laktobaktēriju vakcīna var sekmīgi ārstēt vai novērst maksts infekcijas. Vairāk paredzēta gardinellu likvidēšanai, taču var palīdzēt arī atbrīvoties no piena sēnītes. Vakcīna veicina labo laktobaktēriju vairošanos un stimulē maksts lokālo imunitāti, kā rezultātā uzlabojas pretošanās spējas pret patogēnajiem mikrobiem.
Ja tu lieto antibiotikas!
Antibiotiku uzdevums ir iznīcināt konkrētus mikrobus, kas izraisa kādu slimību, taču rezultātā tiek izmainīta visa mikroflora, daļa mikroorganismu iet bojā, bet Candida sēnītes, būdamas izturīgākas, sāk pastiprināti vairoties. Tāpēc atceries — ja tev ir nosliece uz sēnīšu slimībām, tad, lietojot antibiotikas, lieto arī pretsēnīšu preparātus!
Risks saslimt ar sēnīšu slimībām:
- ja tu lieto antibiotikas,
- ja vasarā pēc peldēšanās ilgstoši nenovelc slapjo peldkostīmu,
- ja tu nēsā apspīlētu apģērbu, ciešu apakšveļu, sintētisku apģērbu,
- ja tu lieto antibakteriālos mazgāšanas līdzekļus un ziepes,
- ja tu ilgstoši nemaini ikdienas un higiēniskās paketes,
- ja tu lieto iesmaržinātas un krāsainas ikdienas paketes un tādu pašu tualetes papīru,
- ja nepareizā virzienā lieto tualetes papīru,
- ja tev ir jutība pret baseina ūdenī esošajām ķimikālijām vai vannas sāļiem.