/nginx/o/2018/08/31/11343891t1hd0c6.jpg)
Apsveicam! Tu jau apmeklē kādu no sporta klubiem, zini visus trenažierus un to iespējas.
Tomēr tev nav specifisku zināšanu par fitnesu. Protams, patlaban presē var atrast plašu informāciju par problēmzonām un vingrojumiem, tomēr ar to nepietiek. Atrodoties trenažieru zālē, neviļus tu novēro, kā darbojas citi apmeklētāji, un sāc aizdomāties par sava trenēšanās veida pareizumu.
Teorētiski ir skaidrs, ka, lai nostiprinātu vēdera presi, nav jācilā svaru stienis, taču praksē… Vai un kādēļ jāveic tādi vai citādi vingrojumi, kā tos pareizi pildīt un cik regulāri? Šie jautājumi šķiet gandrīz retoriski. Un tad tu atceries par iespēju konsultēties ar sporta centra treneri. Protams, pērkot kluba abonementu, laipnās meitenes kaut ko minēja par individuāliem treneriem, kā arī piedāvāja «vienu bezmaksas nodarbību» (t. i., parādīja, kādi trenažieri ir pieejami un kā tie darbojas). Taču neviens tev nestādīja individuālo treniņu programmu un nestāstīja par dinamiku, motoriku un citām gudrībām.
Vārdu sakot — ir pienācis laiks sagādāt sev treneri.
Bez šaubām, nav iespējams uzminēt, kurš treneris ir labs, kurš slikts — un tas arī nav vajadzīgs. Galvenais ir noteikt, ko tu no trenera sagaidi. Lielākajai daļai pietiek ar to, ka treneris palīdz 3–5 nodarbības, nosaka tavas spējas un vēlmes, un saskaņā ar tām sagatavo treniņu plānu. BET. Nereti ir gadījumi, kad viss ir «aizlaists par tālu».
Arī šeit ir iespējami varianti — vai nu ilgstoši treniņi (domāts — apmeklējumu skaits), vai pašizglītošanās fitnesa mākslā, kas ir ne mazāk laikietilpīgs process. Otrais variants ir izmēģinājumu un kļūdu metode, tāpēc jābūt īpaši uzmanīgai, turklāt, ja rodas jautājumi, jāvēršas pie speciālista. No pieredzes apgalvojam, ka, pieņemot lēmumu par trenēšanos ar pašu spēkiem un zināšanām, vislabāk to darīt kompānijā — tā ir jautrāk un drošāk.
Ir jāņem vērā, ka tāpat kā citās nozarēs, arī fitnesā ir bāzes vingrinājumi un speciālā treniņa elementi. Pirmie ir paredzēti vispārējai organisma nostiprināšanai, savukārt otrajiem vienmēr ir konkrēts uzdevums. Pārejot pie speciālajiem elementiem, neprotot veikt bāzes vingrinājumus, iegūtais efekts var būt pilnīgi pretējs vēlamajam.
Ar ko parasti sāk labs treneris? Kā likums, vispirms viņš veic vispārējo pārbaudi — nosver, nomēra augumu, apkārtmērus, kā arī pārliecinās par sirdsdarbību, pēc tam pārbauda tavus spēka un dinamikas rādītājus. Balstoties uz iegūtajiem datiem, tiek veidota individuālā treniņu programma. Profesionāls treneris neieteiks tev vienus un tos pašus vingrojumus. Mikrociklam jāsastāv no ne mazāk kā trim vingrinājumiem (t. i., vingrinājumi var atkārtoties katrā trešajā nodarbībā). Taču var būt arī izņēmumi — viss ir atkarīgs no tavas fiziskās sagatavotības. Jebkurā gadījumā katrā nodarbībā jāiekļauj iesildīšanās un stiepšanās vingrinājumi (un stiepšanās ne vienmēr nozīmē to, ka «jātaisa špagats»).
Labs treneris apspriedīs ar tevi visu, arī miega paradumus, uzturu un atpūtu — tās visas ir svarīgas sastāvdaļas efektīvam treniņam. Tādēļ nav vērts trenerim stāstīt, ka vingrinājumi neizdodas, jo ir slikts garastāvoklis — īpaši tajā gadījumā, ja pirms nodarbības «nedaudz» panašķojies ar kafiju un kūku — labāk ievēro trenera ieteikumus.
Atceries, ka labs treniņš ir atbildīga lieta un pret to ir jāizturas nopietni. Jo kādēļ gan mēs ejam uz trenažieru zāli?