Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Kas kaitīgāks — šņabis, viskijs vai konjaks?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Krievu zinātnieki veikuši apjomīgu eksperimentu, lai noskaidrotu atbildi uz šo svarīgo jautājumu.

Krievijas Federācijas Narkoloģijas zinātniski pētnieciskajā institūtā toksikologa Vladimira Nužnija vadībā tika veikts eksperiments, salīdzinot vodkas, konjaka un viskija ietekmi uz cilvēka organismu. Noskaidrots, ka visu triju stipro dzērienu reibums neatšķiras, taču fizisku atkarību — galveno alkoholisma pazīmi — visvairāk izraisa vodka.

Zinātnieku datus pastiprina vēsturiski fakti — kā apgalvo krievu avoti, tajās valstīs, kur dzer parastā destilācijā iegūtus dzērienus (konjaku, viskiju, brendiju, kā arī stipros dzērienus no vīnogām — grapu un čaču), alkoholisms sastopams retāk. Savukārt valstīs, kur stipros dzērienus gatavo uz spirta rektifikāta bāzes, kurš, no ķīmijas viedokļa, ir daudz tīrāks, alkoholisms sastopams biežāk. Tā varot izskaidrot lielo alkoholiķu skaitu Krievijā.

Krievu fiziologa Voloviča eksperimentos pagājušā gadsimta 20. gados tika noskaidrots, kāds dažādu dzērienu daudzums nav bīstams cilvēkam. Zinātnieks analīzē izmantoja objektīvu faktoru — pulsa biežumu pēc dažādu dzērienu lietošanas. Viņš noskaidroja, ka pēc 20 g tīra spirta izdzeršanas (analogi pēc 50 g 40% vodkas izdzeršanas) organismā nenotiek nekādu negatīvu pārmaiņu. Krievu zinātnieks secina, ka šādu daudzumu izdzert katru dienu ir normāli, bet dažkārt profilakses nolūkā pat vajadzīgi. Maksimālais vodkas patēriņš dienā esot 75 g.

Krievu zinātnieku atklājumi

  • Alkoholu vieglāk panest, ja to dzer ārā aukstumā — daļa no tā tiek izlietota organisma apsildei. Ja cilvēkam raksturīgs sēdošs dzīvesveids, ja viņš ir nogurusi, slikti jūtas, reibums iestājas agrāk.
  • Visvairāk alkohola organismā uzsūcas no dzērieniem, kas satur mazāk par 10 % alkohola, — pirmām kārtām no vīna, bet lēnāk alkohols uzsūcas no dzērieniem ar pavisam nelielu vai augstu alkohola saturu — alus un vodkas. Krievijā izdzer apmēram 10 reižu vairāk alkohola nekā vidēji Eiropā. Krievijas Tautu draudzības universitātes zinātnieki to skaidro tā, ka krieviem esot «aziātu gēns», kas ļauj organismam panest lielas alkohola devas.
  • Krievu biologi apgalvo, ka kāre uz alkoholu esot raksturīga ne tikai Homo sapiens, bet arī dzīvnieku pasaules pārstāvjiem: bitēm, pūcēm, pingvīniem, mušām, pērtiķiem un pat ziloņiem un žirafēm.

Krievu dzīves gudrības

  • Kā atbrīvoties no reibuma: iepilināt 5–6 pilienus ožamā spirta glāzē ūdens, izdzert vienā paņēmienā.
  • Pirms došanās viesos, lai neapreibtu, mājās izdzert tasi stipras tējas, ņemot vienādās daļās piparmētru un melno tēju. Pēc pārnākšanas mājās no ciemiem atkārtot tējas dzeršanu.
  • Ja zināms, ka paredzama ilgstoša un bagātīga alkoholisko dzērienu lietošana, vēlams, sagatavoties un 2–3 stundas pirms viesībām iedzert 50 g vodkas. Aktīvā ogle kavē alkohola uzsūkšanos. Iedzert 2–4 tabletes 10–15 min pirms pirmās glāzītes. Pēc tam dzert pa 2 tabletēm ik pēc stundas.

Turpretī, ja ir vēlēšanās ātrāk apreibt, Krievijā izmanto «nāvīgu numuru» — uz šņabja uzdzer alu. Krieviem šai sakarā ir pat paruna: «Vodka bez alus — vējā izmesta nauda.» Iesācējiem jāņem vērā, ka pēc zināma laika, kad lietota šī kombinācija, apziņa atslēdzas.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu