Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Ko šoruden dzersim pret klepu?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Akūts un hronisks bronhīts ir biežas elpceļu slimības. Lai arī dažos gadījumos simptomi var būt vienādi, lasi, kā tos atšķirt un kā rīkoties, ja tev šķiet, ka esi saslimusi/-is ar bronhītu.

Visbiežāk klepu ārstējam, aptiekā paši izvēloties bezrecepšu medikamentus. Parasti iegādājāmies zāles, kas palīdzējušas iepriekš, ko ieteic aptiekāre, vai par kuru efektivitāti mūs pārliecina reklāma. Tā, piemēram, pērn pēc Valsts zāļu aģēntūras datiem pieprasītākais pretklepus līdzeklis bijis salvijas ekstrakts ar C vitamīnu.

Kas ir akūts bronhīts?

Par bronhītu sauc bronhu gļotādas iekaisumu. Tas bieži pievienojas saaukstēšanās slimībām, ko izraisa vīrusi, retāk bronhu iekaisumā vainojama bakteriāla infekcija.

Visbiežāk ar akūtu bronhītu slimo mazi bērni, veci cilvēki un smēķētāji, kā arī tie, kuriem jau iepriekš bijušas plaušu slimības, piemēram, hronisks bronhīts vai astma.

Simptomi

Akūtu bronhītu veicina vēss, mitrs laiks un bieži tas ir iesnu pavadonis. Simptomi sākas pēkšņi. Bronhu maigā gļotāda pietūkst, elpceļi sašaurinās, ir apgrūtināta elpošana, kas sākumā rada sausu mokošu klepu, sāpes un/vai nepatīkamu (dedzinošu) sajūtu aiz krūšu kaula. Iespējama paaugstināta ķermeņa temperatūra, bet tā var būt arī normāla. Pēc dienas vai vēlāk klepus kļūst produktīvs, t. i. rodas krēpas. Akūts bronhīts vidēji ilgst divas nedēļas.

Atceries, ka klepus ir aizsargmehānisms, kas palīdz organismam atbrīvoties no daļiņām, kas iekļuvušas elpceļos, kā arī no krēpām. Tāpēc klepus nomākšana ne vienmēr ir labākais risinājums un var attālināt atveseļošanos.

Šķir divas klepus zāļu grupas:

1) medikamenti, kas maina krēpu producēšanu un konsistenci. Šie medikamenti der gadījumos, kad klepus ir produktīvs. Šai klepus zāļu grupā ietilpst:

  • mukolītiskie līdzekļi. Šīs zāles šķidrina krēpas, tāpēc ir vieglāk atklepot. Bieži šie līdzekļi ir inhalējami, bet var būt arī tablešu vai sīrupa veidā. Šo medikamentu grupā ietilpst, piemēram, acetilcisteīns,
  • atkrēpošanas līdzekļi. Šie medikamenti veicina atkrēpošanu, atvieglojot klepu. Atkrēpošanas līdzekļi, piemēram, ir amonija hlorīds, kas ir gandrīz neatņemama sastāvdaļa visās klepus mikstūrās;

2) zāles, kas nomāc klepus refleksu, iedarbojoties uz nervu centriem smadzenēs. Šo medikamentu sastāvā nereti ietilpst, kodeīns. Ieteicami sausa un mokoša klepus gadījumā, kad nav krēpu.

Akūta bronhīta gadījumā — nesmēķē! Tas palielina risku saslimt ar hronisku bronhītu. Lieto daudz šķidrumu (šķidrina krēpas, veicina atklepošanu), piemēram, zāļu tējas — pelašķu, māllēpju, mārsila, ceļteku u. c.

Ja esi tautas līdzekļu piekritējs/-a varbūt pirms izvēlēties tableti, pamēģini siltu pienu ar medu, sīpolus savārītus ar medu, siltas roku un kāju peldes, sinepju plāksterus u.c.

Antibiotikas parasti tiek parakstītas tikai bakteriālas infekcijas gadījumā.

Komplikācijas — plaušu karsoni vai plaušu apvalka iekaisumu (pleirītu) novēro reti.

Hronisks bronhīts

Hronisku bronhītu diagnosticē, ja pacients trīs mēnešus atklepo krēpas un, ja viņš cieš no bronhīta vismaz divus gadus.

Hronisks bronhīts bieži ir smēķētāju slimība. Ar hronisku bronhītu parasti slimo vīrieši, kas vecāki par 40 gadiem.

Hroniska bronhīta simptomi ir klepus, elpas trūkums, reizēm sāpes krūškurvī vai asins atklepošana. Elpceļi ir sašaurināti, turklāt pastiprinās gļotu sekrēcija, abi šie faktori veicina elpceļu nosprostojumu un bakteriālas infekcijas pievienošanos — akūtu bronhītu un pneimokoku pneimoniju.

Brīdinošas pazīmes Lai gan ar klepu visbiežāk tiekam galā paši, daži simptomi var liecināt par komplikācijām. Nekavējoties meklē ārstu, ja:

  • temperatūra ir virs 38ºC;
  • ir stiprs elpas trūkums;
  • izdalās biezas, zaļas krēpas;
  • arī iepriekš bijušas plaušu slimības;
  • ir sāpes krūškurvī;
  • atklepo asinis.
Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu