/nginx/o/2018/09/01/11356516t1h944b.jpg)
Statistikas dati liecina, ka liekais svars Latvijā ir apmēram 80% sieviešu un 50% vīriešu.
Ar aptaukošanos mūsu valstī sirgst katrs trešais iedzīvotājs.
Dietologs Atis Tupiņš stāsta, ka notievēšanas preparātu klāsts aptieku plauktos ik pa laikam mainās, jo cilvēki ir izmēģinājuši «šos brīnumus» un pēdējā laikā izturas pret tiem skeptiski. Patiesībā visi uztura bagātinātāji, kurus piedāvā notievēšanai, ir «tie paši vēži, tikai citā kulītē».
Tievēšanas līdzekļu reklāmās bieži vien izskan vilinoši solījumi palīdzēt ātri un neatgriezeniski zaudēt lieko svaru. Tupiņš aicina akli neuzticēties šo preparātu reklāmām, jo tie var būt tikai palīglīdzeklis normāla svara atgūšanā. Viņš atgādina — pareizi ēdot un nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm, medikamenti un uztura bagātinātāji notievēšanai nav vajadzīgi.
– Tievēšanas līdzekļu lietošana noved pie ekonomiskas vielmaiņas ar svarīgu vielu iztrūkumu organismā un, atsākot normāli ēst, svars atgriežas ar uzviju. Žēl klausīties, kad trūcīga pensionāre, kurai nepietiek naudas pārtikai, stāsta, ka lietojusi dārgus novājēšanas preparātus, kuri nav palīdzējuši, — atzīst Atis Tupiņš.
Notievēšanas nolūkos lieto kombinētus preparātus, kuri veicina aknu, nieru un zarnu darbību. Tie satur visdažādākās vielas, piemēram, mikroelementus, flavonoīdus, organiskās skābes, vitamīnus, jo notievējot organismam pieaug nepieciešamība pēc vitamīniem.
Ātru efektu var panākt ar preparātiem, kas veicina zarnu darbību, proti, caurejas līdzekļiem un vēdera izeju stimulējošu augu tējām. Šos līdzekļus nevajadzētu lietot ilgstoši — tie neatstāj noturīgu rezultātu un var radīt hronisku aizcietējumu, jo zarnas bez ķīmiska stimula vairs nespēj strādāt.
Dažkārt cilvēki svara samazināšanai lieto urīndzenošus līdzekļus, ko ārsts izrakstījis šķidruma aiztures gadījumos. Urīna izdali stimulē arī miltenāji, brūkleņu lapas, bērzu pumpuri u. c. Šie līdzekļi atšķirībā no zarnu trakta darbības veicināšanas līdzekļiem ir gandrīz nekaitīgi, tomēr urīndzenošas zāļu tējas vajadzētu lietot tikai tūskas gadījumā. Šie medikamenti var pazemināt asinsspiedienu, un, tā kā asinis kļūst biezākas, pastāv trombu veidošanās risks, īpaši vecākiem cilvēkiem. Sabiezinoties asinīm, pieaug sirds slodze un var sākties sirds ritma traucējumi.
Bieži vien vājēšanai iesaka tonizējošus līdzekļus, kas veidoti uz kofeīna bāzes, tie satur zaļo un melno tēju, brīvās aminoskābes ar tonizējošu iedarbību — taurīnu, guarīnu u. c.
Augu preparāti atšķirībā no ķīmiski sintezētiem satur vairākas vielas, tāpēc ir grūtāk paredzēt to iedarbību un tos nevajadzētu lietot lielākās devās, nekā ieteikts anotācijā.
Notievēšanai tiek piedāvāti hromu saturoši preparāti. Hroms ir mikroelements, kas nepieciešams normālai aknu darbībai un cukura vielmaiņai. Zinātnieki ir pierādījuši, ka, lietojot hromu, samazinās kāre pēc saldumiem.
Atis Tupiņš: — Ja tievēšanas līdzekļus nākas pirkt, ekonomējot uz laba uztura rēķina, labāk iegādāties veselīgus produktus. Ja varat atļauties gan veselīgu uzturu, gan tievēšanas līdzekļus, tad eksperimentējiet. Piemēram, hroma un konjugētās linolskābes preparāti var palīdzēt notievēt ātrāk, taču svarīgākais, lai tas notiktu, ir pareizs uzturs un pietiekama fiziska slodze.
Somijā kā tievēšanas līdzekli diezgan plaši lieto uztura bagātinātāju Femisoija ar soju, linsēklām un mežrozītēm. Tas palīdz ne tikai notievēt, bet arī normalizēt holesterīna līmeni asinīs un atvieglot menopauzi. To var iemaisīt auzu pārslu biezputrā vai apelsīnu sulā, lai būtu garšīgāk.
Divus medikamentus novājēšanai — reduktilu un ksenikālu — var iegādāties tikai ar ārsta recepti. Dakteris Tupiņš atzīst — ja šie preparāti būtu lētāki, viņš tos pacientiem izrakstītu biežāk. Reduktils (sibutramīns) ir centrālas iedarbības medikaments, kas samazina apetīti, stimulējot serotonīna vielmaiņu. Diemžēl šis preparāts ir dārgs — maksā ap 40 latiem. Ksenikāls ir lipāzes (fermenta, kas šķeļ taukus) inhibitors. Šīs zāles maksā ap 70 latiem un ir paredzētas ilgstošai lietošanai. Diemžēl šis medikaments traucē uzsūkties arī «labajiem», organismam nepieciešamajiem taukiem, ko satur zivis, rieksti, olīveļļa.
Atis Tupiņš cilvēkiem, kas vēlas notievēt, iesaka necerēt uz brīnumiem, bet atcerēties divus vaļus, uz kā balstās normāls svars — pareizu uzturu un kustību režīmu. Viņš ieteic par medikamentu vai uztura bagātinātāju lietošanu svara zaudēšanai konsultēties ar ārstu un labāk tērēt naudu lekcijām un literatūrai par pareiziem ēšanas paradumiem, ko pēc tam īstenot dzīvē.