Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Vai endometrioze var izraisīt neauglību?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Kas ir endometrioze? Vai tā ir saistīta ar neauglību? Kā mazināt endometriozes simptomus? Endometriozes gadījumā dzemdes gļotādas šūnas no dzemdes dobuma nokļūst citos orgānos vēdera dobumā un piestiprinās pie tiem, piemēram, olnīcām, dzemdes ārējās virsmas, zarnām vai urīnpūšļa.

Endometriozes perēkļi ir diagnosticēti visos orgānos, izņemot liesu. Menstruāciju laikā šie audi asiņo līdzīgi dzemdes dobuma gļotādai.

Vai endometrioze var būt neauglības cēlonis

Ne vienmēr, bet dažas sievietes ir neauglīgas. Endometriozi diagnosticē 6–39% pacienšu ar neauglību. Neauglības cēloņus endometriozes gadījumā ne vienmēr var izskaidrot, bet biežāk tie ir olvadu saaugumi, tāpēc spermatozoīdi nevar sasniegt olšūnu, vai arī ir traucēta apaugļotas olšūnas virzīšanās pa olvadu uz dzemdi, hormonālas pārmaiņas u. c. Tādēļ ginekologs var ieteikt konsultēties pie ginekologa endokrinologa. Visos gadījumos, ja ārsts nosaka diagnozi, kas prasa ilgstošu vai operatīvu ārstēšanu un jums rodas šaubas, griezieties pie cita speciālista, lai iegūtu otru viedokli. Tās ir pacienta tiesības.

Lielākai daļai sieviešu, ja notikusi šāda dzemdes šūnu migrācija, imūnsistēma «bēgles» iznīcina, un tās nerada problēmu.

Uzskata, ka sievietei ir lielāks risks ciest no endometriozes, ja tā bijusi arī mātei vai māsai, agri sākušās pirmās menstruācijas un mēnešreižu laikā ir stipra asiņošana.

Piemēram, Lielbritānijā no endometriozes cieš desmitā daļa sieviešu. Endometrioze sastopama sievietēm reproduktīvā vecumā, un simptomi zūd, iestājoties menopauzei.

Biežākās sūdzības

Apmēram 25% endometriozes gadījumu sievietei nav nekādu sūdzību.

  • Viena no visbiežākajām sūdzībām ir stipras sāpes mēnešreižu laikā. Sāpju stiprums atkarīgs no tā, pie kādiem orgāniem šūnas ir piestiprinājušās. Biežs simptoms ir arī sāpes dzimumakta, urinācijas un vēdera izejas laikā.
  • Pirmajos trijos grūtniecības mēnešos iespējams spontāns aborts.
  • Novēro pārmaiņas menstruālajā ciklā, tas var būt ar stiprāku asiņošanu, vai asiņošana ir ilgāka par 7 dienām.

Kā nosaka diagnozi

Vienīgais veids, kā var apstiprināt endometriozes diagnozi, ir laparoskopija. Šo procedūru veic vispārējā narkozē. Ķirurgs veic nelielu griezienu un ievada vēdera dobumā optisku instrumentu, ko sauc par laparoskopu, ar ko var aplūkot vēdera dobuma orgānus un veikt manipulācijas, piemēram, atdalīt saaugumus, izlobīt olnīcu cistas u. c.

Kā ārstē endometriozi

Sievietes, kas vēlas ieņemt bērnu, tiek ārstētas ar hormonterapiju un/vai operatīvu terapiju. Grūtniecība simptomus bieži vien atvieglo. Diemžēl tie atkal var atjaunoties pēc bērna piedzimšanas.

Apmēram 85% sieviešu medikamentozā terapija dod efektu. Parasti zāles jālieto 6–9 mēnešus. Efekts turpinās vēl kādu laiku pēc terapijas, taču endometrioze ir kaite, kas var atkārtoties.

Ja medikamentozā terapija nelīdz, iespējama ķirurģiska ārstēšana. Ķirurģiskā ceļā atdala vēdera orgānu salipumus un izņem endometriozes perēkļus. Dažreiz IVF (ārpus organisma apaugļošana) ir vienīgā iespēja, kā sievietēm ar endometriozi tikt pie bērna.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu