Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Ko darīt ar augstu temperatūru?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Kopš seniem laikiem paaugstināta ķermeņa temperatūra tikusi saistīta ar slimību. Agrāk daudzas infekcijas ātri izraisīja nāvi, tāpēc cilvēki ļoti baidījās no augstas temperatūras, vienalga, vai drudzi izraisīja masalas vai tas radās pēc dzemdībām. Pašlaik pieejami efektīvi līdzekļi pret lielāko daļu infekciju.

Temperatūrai ir cēlonis

Augsta ķermeņa temperatūra ir nopietns signāls, ka cilvēks ir saslimis, un vienmēr jānosaka tās cēlonis. Tas var būt jebkurš iekaisums (piemēram, trauma, artrīts vai gremošanas trakta iekaisums).

Iespējams, visbriesmīgākie ir tropiskie hemorāģiskie drudži (izraisītāji ir vīrusi). Tikai izdzirdot par tiem, Āfrikā veselas pilsētiņas iedzīvotāji var pamest savu dzīvesvietu. Piemēram, Ebolas vīruss ir ļoti «lipīgs», turklāt 90% inficēto iet bojā. Vīruss bojā artēriju sienas, izraisot nāvējošu iekšēju asiņošanu.

Par laimi, šīs infekcijas ir retas, taču, ja dodaties uz ārzemēm, pastāv risks saskarties ar infekcijām, kas rada drudzi, piemēram, malāriju. Pirms ceļojat uz tālām zemēm, prasiet informāciju Latvijas Infektoloģijas centrā, Vakcinācijas kabinetā, tālrunis 7014504. Noskaidrojiet, kurā zemē ir kāda infekcija un pret kādām slimībām jāvakcinējas.

Pie mums biežākā infekcija, kas noris ar augstu temperatūru, ir gripa.

Kāda ir normāla temperatūra?

Zinātnieki izgudroja termometru jau 17. gadsimtā, bet ķermeņa temperatūru ar to nevarēja izmērīt. Tas kļuva iespējams tikai 19. gadsimta 70. gados.

Normāla ķermeņa temperatūra var ievērojami variēt. To ietekmē vairāki faktori: fiziskā slodze, ēšana, gulēšana un diennakts laiks. Viszemākā temperatūra cilvēkiem ir pulksten 3 naktī, bet augstākā — apmēram 6 vakarā.

Vidējā normālā ķermeņa temperatūra, mērot mutē, ir 37°C, bet par normālu tiek uzskatīta temperatūra starp 36,5–37,2°C. Ja temperatūru mēra padusē, tā ir par 0,2–0,3°C zemāka. Jaunākie pētījumi gan liecina, ka līdz šim par normu uzskatītā temperatūra patiesībā cilvēkam ir zemāka.

38°C un augstāka temperatūra parasti tiek uzlūkota par augstu, un to vajadzētu mērīt ik pēc divām trim stundām.

Kā pazemināt ķermeņa temperatūru?

Ne vienmēr, ja ir paaugstināta temperatūra, vajadzīga ārsta palīdzība, taču, ja tā ir mazam bērnam un aizvien ceļas vai arī ir citi satraucoši simptomi, jāgriežas pie ārsta. Katrs pats var mēģināt pazemināt temperatūru un uzlabot pašsajūtu.

  • Uzturiet telpā slimniekam patīkamu temperatūru, bet jebkurā gadījumā nodrošiniet gaisa cirkulāciju.
  • Dzeriet daudz šķidruma, lai novērstu dehidratāciju, izvadītu toksīnus.
  • Sūkājiet ledus gabaliņus.
  • Novelciet nevajadzīgo apģērbu.
  • Norīvējiet ādu ar vēsu ūdeni.
  • Lietojiet zāles:

1) paracetamolu tablešu veidā (pieaugušiem) vai sīrupa veidā (bērniem);

2) ibuprofēnu tablešu veidā (pieaugušiem) vai sīrupa veidā (bērniem);

3) aspirīnu (acetilsalicilskābi) tikai pieaugušiem. Bērniem līdz 12 gadu vecumam tas var izraisīt smagu slimību — Reja sindromu (izraisa smadzeņu un aknu bojājumu).

Kad jāsauc ārsts?

Nedaudz paaugstināta temperatūra pati par sevi organismam nekaitē. Taču ļoti augsta temperatūra var radīt problēmas, un šādos gadījumos jāsauc ārsts. Piemēram, maziem bērniem augstas temperatūras dēļ var rasties krampji.

Augsta temperatūra var liecināt arī par smagu slimību (piemēram, nieru iekaisumu). Sauciet ārstu, ja...

  • temperatūra ir augstāka par 38,5°,
  • jums šķiet, ka sākusies infekcija un būs jālieto antibiotikas,
  • temperatūra ir mazam bērnam,
  • bērns ir neparasti miegains vai nereaģē,
  • bērns atsakās dzert,
  • bērnam vai pieaugušam ir sprandas stīvums,
  • novēro izsitumus,
  • ir apgrūtināta elpošana,
  • ja temperatūra nemazinās un parādās jauni un/vai satraucoši simptomi.
Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu