/nginx/o/2018/09/02/11361841t1h0fc5.jpg)
Apgraizīšana ir reliģisks akts, ko veic vīriešu kārtas bērniem astotā dienā pēc piedzimšanas. Apgraizīšana izplatīta Amerikā, Āfrikā un vairākās Āzijas valstīs. Apgraizīšanai ir ne vien reliģiska, bet arī higiēniska nozīme, īpaši reģionos, kur gada lielāko daļu ir karsts.
Ko darīt tiem, kas nav apgraizīti?
Atbilde ir vienkārša — ja nepastāv norādes, apgraizīšana nav nepieciešama. Protams, tas nenozīmē, ka nav jāievēro higiēna. Vēl jo vairāk tāpēc, ka neapgraizītiem vīriešiem slikta higiēna ir viens no dzimumlocekļa audzēja riska faktoriem.
Ja vīrietis nevar atvilkt priekšādiņu, šādu stāvokli sauc par fimozi (sengrieķu phimos — ‘uzpurnis’). Daļa vīriešu visu mūžu nodzīvo ar fimozi, kas nerada nedz iekaisumu, nedz sāpes dzimumakta laikā, un nevēlas apgraizīšanu. Šis raksts vairāk domāts vīriešiem, kas vēlas veikt apgraizīšanu un kam bieži ir priekšādiņas iekaisums, sāpīgs dzimumakts u. c. sūdzības.
Fizioloģiski priekšādiņa ir sašaurināta visiem zēniem. Tāpēc apgraizīšana noteikti nav nepieciešama pirmajā mūža gadā. Zēnam pieaugot, priekšādiņa kļūst elastīga, un to var atvilkt. Bet, ja priekšādiņu nevar atvilkt vēl agrīnos padsmitnieka gados, tā jāuzskata par fimozi.
Ja fimozes dēļ vīrietim ir sāpīgs dzimumakts, bet priekšādiņa netraumējas (nav ādas plaisu), nav salipuma starp priekšādiņu un dzimumlocekļa galviņu un atkārtota priekšādiņas iekaisuma, ne vienmēr vajadzīga operatīva ārstēšana. Viens no iespējamiem risinājumiem ir pakāpeniska priekšādiņas iestiepšana.
Jāievēro šādi priekšnoteikumi:
- priekšādiņa jāatvelk pakāpeniski;
- priekšādiņa jāatvelk, neradot sāpes un ādas traumu;
- priekšādiņas iestiepšana veicama ilgā laikposmā;
- pirms procedūras vēlams priekšādiņu macerēt (mērcēt).
Metodes trūkums ir laikietilpība. Tā domāta tikai jauniem vīriešiem, kam fimoze ir kopš bērnības. Priekšādiņu atvelkot pārāk strauji, pastāv risks to neatbīdīt iepriekšējā stāvoklī, un var rasties parafimoze, kas var prasīt ķirurģisku ārstēšanu. Parafimoze rodas, ja sašaurinātā priekšādiņa, pārvelkot pāri dzimumlocekļa galviņai, nospiež to, radot pietūkumu un sāpes. Tāpēc priekšādiņas iestiepšanu vēlams uzticēt speciālistam.
Ļoti uzmanīgiem jābūt vīriešiem, kam fimoze attīstās dzīves laikā. Biežu priekšādiņas iekaisumu var izraisīt slēpts cukura diabēts.
Ja priekšādiņa ir atvelkama, bet dzimumakta laikā tomēr jūtamas sāpes un ādas plīsums, viens no iespējamiem cēloņiem var būt īsa saitīte zem dzimumlocekļa galviņas, kas savienojas ar priekšādiņu. Šādos gadījumos nepieciešama operatīva saitītes pārdalīšana.
Apgraizīšanu un saitītes pārdalīšanu parasti veic vietējā anestēzijā, taču, ja pacients vēlas, operācijai var izmantot citu anestēzijas veidu. Pēc operācijas vīrietis parasti dodas mājās tajā pašā dienā. Biežākā problēma ir asiņošana no operācijas brūces, ko parasti var viegli novērst.
Secinājumi
- Zēniem pirmajā mūža gadā nav nepieciešama apgraizīšana.
- Daļa vīriešu visu mūžu nodzīvo ar fimozi.
- Ja nav norādījumu apgraizīšanai, jauniem vīriešiem pieļaujama priekšādiņas paplašināšana.
- Apgraizīšana un saitītes pārdale parasti prasa tikai vienu dienu uzturēties slimnīcā.
- Ja fimoze rodas dzīves laikā, biežākais cēlonis ir iekaisums, kura attīstību var veicināt cukura diabēts.