Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Kāpēc esmu resns?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: AFP

Ēšanas paradumus gan tiešā, gan pārnestā nozīmē uzņemam ar mātes pienu. Attieksme pret ēdienu sāk veidoties jau pirmajās dzīves dienās. Ja agrīnā vecumā ir traucējumi, cilvēks var fiksēties šo sajūtu deficītā, un ēdiens iegūst simbolisku nozīmi.

Ēšana agrīnajā vecumā ir svarīgākā funkcija, kas dod baudas, sāta, drošības un mīlestības sajūtu. Empīriski cilvēki šīs sajūtas iemācījušies izmantot ikdienā — ģimenes pusdienas kā harmonizējoša tradīcija, profesionālā darbībā — biznesa pusdienas, kas palīdz veiksmīgi kārtot lietas.

Tas īpaši ir vērojams cilvēkiem, par kuriem var teikt: ceļš uz sirdi ved caur vēderu.

Mātes un bērna attiecībās ēdiens var kļūt par slēptas komunikācijas līdzekli — māte piedāvā bērnam ēst, kad jūt, ka viņam ir slikti, un atkarā no tā, vai bērns pieņem ēdienu vai nepieņem, spriež par attieksmi pret sevi.

Kāpēc lieko ķermeņa masu biežāk novēro sievietēm

No Zigismunda Freida teorijas viedokļa, jāatgriežas Edipālā periodā, agrīnā bērnībā, kad meitenēm rodas skaudība, ka puišiem ir dots kaut kas vairāk — penis. Šī agrīnā skaudība ir spēcīgs dzinējspēks, kas pamudina sievietes apgūt papildu zināšanas, doties biznesā, cīnīties par sieviešu tiesībām, bet tas nav viegli! Vienkāršāk ir pieēsties un būt lielai, tātad — vērtīgākai un spēcīgākai. Pierādīts, ka resnie cilvēki vairāk ietekmējas no ārējiem stimuliem, tādiem kā nemiers, diskomforts, trauksme, bet ēstgriba veidojas kā pozitīva, harmonizējoša atkarība. Ko darīt?

Kāpēc esmu resns?

Dzīves laikā mūsu ēšanas ieradumus veido:

  • bioloģiskais jutīgums — kuņģa receptoru īpatnības, ar gremošanu saistīto hormonu daudzums;
  • sociālā ietekme — dažādām vidēm raksturīgie ēšanas ieradumi, labklājība u. c. sociālie faktori;
  • afektīvās vajadzības, piemēram, vēlme mazināt stresu.

Tātad, ja jūs secināt — esmu par resnu, ir iemesls aizdomāties, kurš no minētajiem faktoriem ir noteicošais lieko kilogramu veidošanās procesā. Ja nerodat atbildi, bet liekās masas problēma paliek neatrisināta un satrauc — laiks meklēt speciālista palīdzību.

Pasaulē patlaban tiek lietoti daudzi desmiti (iespējams, simti) medicīnisku un nemedicīnisku metožu svara samazināšanai — ķirurģiskas (tauku atsūkšana, kuņģa rezekcijas), medikamentozas, dietoloģiskas, netradicionālās medicīnas (akupunktūras), fiziskās aktivitātes veicinošas utt. Katram cilvēkam ir visas iespējas izvēlēties sev tīkamu veidu cīņai ar liekiem kilogramiem, bet nevajag aizmirst par tiešās un slēptās reklāmas nozīmi šo metožu izvēlē. Vilšanās rada jaunu psihotraumu.

Kā var palīdzēt psihoterapija

Psihoterapeitiskā procesā netiek izmantoti mārketinga triki, cilvēks strādā ar savām sajūtām, domām un pats atrod risinājumu problēmai. Tas, protams, prasa laiku un regulāru darbu, bet, panākot rezultātu, tas var būt stabils risinājums uz visu atlikušo mūžu. Te būtu jāpiemin arī ēšanas problēmu galējās izpausmes — anoreksija (par maz ēdiena, vai pat netiek ēsts vispār) un bulīmija (tiek uzņemts nesamērīgi liels daudzums ēdiena), kuras ar medikamentiem vien nez vai būs iespējams risināt.

www.antistress.lv

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu