Rīgas Zooloģiskajā dārzā notiek tradicionālā Galapagu bruņurupuču svēršana

FOTO: LETA

Rīgas Zooloģiskā dārza Galapagu bruņurupuču mātītēs Trīna un Čelsija pēdējā gada laikā pieņēmušās svarā par trīs kilogramiem, aģentūrai LETA pastāstīja Zoodārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Trīnas svars no 113 kilogramiem pērn pieaudzis līdz 116 kilogramiem, savukārt Čelsijas svars - no 89 līdz 92 kilogramiem. Lielkalns skaidroja, ka abi rāpuļi sasnieguši jau pieaugušā vecumu, līdz ar to šāda minimāla svara palielināšanās uzskatāma par normālu. Tāpat tas liecina, ka abām mātītēm patikusi šī gada karstā vasara.

Bruņurupuču svēršanas ilggadējais dalībnieks un pašreizējais aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS) šodien apmeklēja Zoodārzu, taču pie rāpuļu svēršanas klāt neķērās. Viņa vietā Trīnu un Čelsiju svēra četri Zoodārza darbinieki.

Lielkalns norādīja, ka dati par bruņurupuču svara izmaiņām ir visai vērtīgi, jo palīdz koriģēt viņu barības normas. Tāpat šī regulārā svēršana ir nozīmīga, jo par rāpuļu veselības problēmām nereti mēdz liecināt pārmērīgs svara zudums.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvā pieejamā informācija, daudzu gadu laikā Rīgas Zoodārza Galapagu bruņrupuču svēršanā spēkus izmēģinājuši tādas personas kā olimpietis Viktors Ščerbatihs un Latvijas čempions sievu nešanā, "Mr.Visums" titula laureāts Aivars Visockis, "spēkasieva" Jolanta Logina, "spēkavīri" Agris Kazeļņiks, Raivis Vidzis, kamaniņu braucēji brāļi Šici un daudzi citi.

Savvaļā šie bruņrupuči sastopami Galapagu salās. No atsevišķas saliņas apdzīvojošajām 15 šo bruņrupuču pasugām piecas jau ir izzudušas - galvenokārt izmedītas gaļas ieguvei. Šīs sugas bruņurupuču tēviņi sasniedz 225 kilogramu (rekords - 270 kilogrami) svaru, bet mātītes, 100 līdz 150 kilogramus. Iespējamais mūža ilgums šīs sugas bruņurupučiem ir aptuveni 150 gadi.

Uz augšu