Zinātnieki: Lietuvai ieteicams palikt pie vasaras laika

FOTO: imago/Christian Ohde/Scanpix

Reaģējot uz Eiropas Komisijas (EK) ierosinājumu izbeigt sezonālo pulksteņrādītāju pagriešanu Eiropas Savienībā (ES), lietuviešu zinātnieki uzskata, ka viņu valstij būtu ieteicams pastāvīgi palikt pie vasaras laika.

Kā izteicies Viļņas Universitātes Hidroloģijas un klimatoloģijas katedras vadītājs Arūns Bukantis, tāds lēmums būtu loģiskāks, jo, izvēloties pastāvīgi saglabāt ziemas laiku, vasarā tas nesakristu ar cilvēkiem ierasto ritmu.

Pēc Arūna teiktā, tādā gadījumā vasaras saulgriežos saule Lietuvā lēktu jau ap plkst.3.40, bet rietētu neilgi pēc plkst.21. Vasarā kļūtu gaišs vēl tad, kad lielākā daļa cilvēku nav pamodušies, bet visa gada garumā vakaros agrāk iestātos tumsa un saīsinātos gaišās diennakts stundas pēc darba vai mācībām, norādījis eksperts.

Bukantis atgādinājis, ka saskaņā ar ziemas laiku saule Lietuvā visaugstākajā punktā ir ap 12.20, bet saskaņā ar vasaras laiku - par stundu vēlāk. Viņaprāt, palikt pie vasaras laika būtu izdevīgi arī tādēļ, ka vasaras tveicīgākajos mēnešos lielākajai daļai cilvēku darbavietās pusdienlaiks sāktos vēl pirms dienas karstākā laika iestāšanās, kad patīkamāk doties ārā.

Viņam piekritusi arī Viļņas Universitātes Veselības zinātņu institūta direktore, profesore Natālija Fatkuļina. Pēc viņas sacītā, ir avoti, kas norāda, ka Lietuvai gan pēc bioritmiem, gan mēness fāzēm, gan diennakts gaišā laika pieejamības tuvāks ir vasaras laiks.

Kā izteikusies zinātniece, lai gan būtu grūti aplēst ekonomisko labumu, ko Eiropas Savienībai dos atteikšanās no sezonālās pulksteņrādītāju pagriešanas, ir skaidrs, ka tas pozitīvi ietekmēs eiropiešu veselību, īpaši runājot par tiem cilvēkiem, kuriem grūti piemēroties pulksteņlaika pārmaiņām.

"Domāju, būs uzlabošanās, organismam neradīsies nevajadzīgs stress," viņa piebildusi.

Kā ziņots, EK pagājušajā trešdienā ierosināja izbeigt sezonālo pulksteņrādītāju pagriešanu Eiropas Savienībā, ļaujot dalībvalstīm brīvi izvēlēties, vai pastāvīgi piemērot vasaras vai ziemas laika režīmu.

Saskaņā ar EK priekšlikumu pēdējā sezonālā pulksteņrādītāju pagriešana notiktu nākamā gada 31.martā. Šis priekšlikums tiks iesniegts apstiprināšanai Eiropas Parlamentā un Padomē.

Lai nodrošinātu netraucētu pāreju, EK priekšlikums paredz, ka katra dalībvalsts līdz 2019.gada aprīlim paziņos, vai tā plāno pastāvīgi piemērot līdzšinējo vasaras vai ziemas laiku. Vienlaikus dalībvalstis aicinātas visas izmaiņas saskaņot ar kaimiņvalstīm, tā garantējot pienācīgu iekšējā tirgus darbību un nepieļaujot tirgus fragmentāciju, kas varētu rasties, ja dažas dalībvalstis saglabātu sezonālo laiku.

Jau ziņots, ka Lietuvas valdība 25.jūlijā nolēma ierosināt EK atteikties no ikgadējās pārejas uz vasaras laiku un tā vietā pastāvīgi ieviest pašreizējo vasaras laiku.

Igaunijas valdība 9.augustā nolēma atbalstīt nostāju, ka visā ES teritorijā jāatsakās no pulksteņrādītāju pagriešanas, tomēr nepauda viedokli par to, vai būtu labāk pastāvīgi palikt pašreizējā ziemas vai vasaras laikā.

Latvijas valdība 14.augustā atbalstīja Ekonomikas ministrijas sagatavoto nacionālo pozīciju, kas paredz pārtraukt pulksteņa rādītāju grozīšanu divas reizes gadā, saglabājot vasaras laiku.