Pk 26.02.2021.

WADA viceprezidente: Lēmums atcelt Krievijas diskvalifikāciju met ēnu antidopinga kustības uzticamībai
Krievijas dopinga skandāls

FOTO: AP

Lēmums atcelts diskvalifikāciju Krievijas Antidopinga aģentūrai (RUSADA) met tumšu ēnu antidopinga kustības uzticamībai, uzskata Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) viceprezidente Linda Hellanne.

Jau ziņots, ka atcelt RUSADA diskvalifikāciju lemts ceturtdien notikušajā WADA izpildkomitejas sēdē. Par organizācijas darbības atjaunošanu balsojuši deviņi no 12 WADA izpildkomitejas locekļiem, divi bijuši pret, bet viens atturējies.

"Šis lēmums met tumšu ēnu antidopinga kustības uzticamībai," sacīja Hellanne. "Cilvēku, kuri tic sportam bez dopinga, un "tīro" sportistu vārdā esmu vīlusies. Šodien pieņēmām nepareizu lēmumu tieši attiecībā pret sporta integritāti un uzticamību."

Vilšanos par šādu lēmumu ceturtdien pauda arī daudzi sportisti, kā arī kādreizējais Maskavas Antidopinga laboratorijas vadītājs Grigorijs Rodčenkovs, kurš vēlāk vēlāk kļuva par WADA ziņotāju.

"ASV pilnībā izšķiež savu naudu, turpinot finansēt WADA, kas nepārprotami nespēj cīnīties pret Krievijā esošo dopinga sērgu," skarbs bija Rodčenkovs.

Tiesa, tikmēr Krievijā pret šo lēmumu ir pavisam cita nostāja, šīs valsts amatpersonām un sportistiem to uztverot ļoti pozitīvi.

"Vēl pirms šī lēmuma paziņošanas es redzēju daudz pozitīvu pārmaiņu, kas skāra Krievijas antidopinga sistēmu," pauda krievu smagā svara bokseris Aleksandrs Povetkins.

Zīmīgi, ka pats 39 gadus vecais Povetkins pērn tika pieķerts dopinga lietošanā, bet tagad diskvalifikāciju ir izcietis un jau sestdien aizvadīs cīņu pret britu Entoniju Džošua, kurš ir Pasaules Boksa asociācijas (WBA), Starptautiskās Boksa federācijas (IBF), Starptautiskās Boksa organizācijas (IBO) un Pasaules Boksa organizācijas (WBO) čempions.

RUSADA darbība tika apturēta 2015.gada novembrī, kad parādījās ziņas par sistemātisku dopinga lietošanu vieglatlētikā.

Savas vainas atzīšana valsts atbalstītā dopinga programmā un piekļuves nodrošināšana Maskavas Antidopinga laboratorijai, kur glabājas vairāk kā 3000 dopinga analīžu paraugi, bija galvenie priekšnoteikumi, lai pilnībā atjaunotu RUSADA darbību.

Kā vēsta WADA, Krievija abus kritērijus ir izpildījusi, apzinoties problēmu esamību un dodot piekļuvi Maskavas laboratorijai.

WADA pērn jūnijā atļāva RUSADA plānot un koordinēt dopinga testus, kas veikti starptautiskā pārraudzībā, taču pilnībā neatjaunoja Krievijas dopinga uzrauga patstāvīgu darbību.

Tiesa, vēl iepriekš par iespējamo RUSADA darbības atjaunošanu kritiski izteicās vairāku pasaules valstu antidopinga aģentūru vadītāji, kā arī virkne sportistu.

Redaktors iesaka