Vējonis pāvestam pauž nepieciešamību cīnīties par Eiropas vienotību un pret trūkumu un patēriņa kultu

FOTO: Reuters/AFP/Scanpix

Latvijā un sabiedrībā kopumā nepieciešamību cīnīties par Eiropas vienotību, ģimenes vērtībām un pret trūkumu un patēriņa kultu, šādas idejas izskanēja Latvijas prezidenta Raimonda Vējoņa uzrunā pāvestam Franciskam Rīgas pilī.

"Stipra valsts nav iedomājama bez stiprām ģimenēm. Ticība, cerība un mīlestība ir stingri pamati, uz kuriem celt ģimenes namu. Godāt tēvu un māti un mīlestībā audzināt bērnus nevar noteikt neviens likums. Bet to var iemācīt un tālāk nodot ģimene. Ģimenē sākas arī mīlestība un cieņa pret savu valsti. Tāpēc ir īpaši svarīgi, lai ikviens bērns augtu mīlošā un ģimeniskā vidē," sacīja politiķis.

Vējonis pauda cerību, ka pavisam drīz pieredzēsim laiku, kad Latvija būs bez bērnu namiem.

Latvijas prezidents uzsvēra, ka Latvijas valsts savā attīstības ceļā ir gājusi uz priekšu straujiem soļiem, taču ne katrs to sajūt ikdienā.

"Latvijā vēl arvien ir daudz cilvēku, kuru dzīves caurauž trūkums. Nereti kā vienīgais risinājums tam seko migrācija un sarautas attiecības," sacīja Vējonis, "sociālā nevienlīdzība arvien pieaug visā pasaulē. Lai to mazinātu, mums ir ne tikai jāveido taisnīgāka sabiedrība, bet arī jāpārskata savas vērtības kopumā."

Vējonis uzteica pāvesta uzturēto dialogu, lai savā daudzveidībā Eiropa paliktu vienota.

"Baltijas valstu likteņi 20.gadsimtā ir dzīva liecība tam, ka Eiropas šķelšanās nes tikai ciešanas. Tāpēc mūsu nākotne ir savienībā, kura ir balstīta uz cilvēka tiesībām, demokrātiju un solidaritāti, nevis uz savtīgām interesēm un izdevīgumu. Ticība vieno valstis pāri nacionālajām atšķirībām. Tikai kopā mēs varam būt tik stipri, lai izmantotu mūsdienu iespējas un pārvarētu visus izaicinājumus," teica prezidents.

Latvijas prezidenta skatījumā, viens no lielākajiem izaicinājumiem ir šobrīd valdošais patēriņa kults, kas "vienlīdz grauj cilvēka iekšējo un ārējo pasauli".

"Tas rada vispārēju atsvešinātību. Tāpat cilvēces ietekme uz vidi ir jūtama arvien smagāk. Mēs to sevišķi sāpīgi piedzīvojam, redzot Baltijas jūras izmaiņas. Esmu pārliecināts, ka sociālā taisnīguma problēmas ir tieši saistītas ar vides ilgtspēju un klimata pārmaiņām."

"Sākums atbildēm uz visiem šiem jautājumiem atrodas cilvēka sirdī. Es ticu, ka Jūsu vizīte uzrunās jo daudzas sirdis, pamudinot uz labām pārmaiņām katrā no mums un visā pasaulē!" piebilda Vējonis.

"Lūdzu, pieņemiet manu pateicību par Māras zemei izrādīto godu, apciemojot mūs Latvijas valsts dibināšanas simtajā gadadienā. Mūsu himnas vārdi “Dievs, svētī Latviju!” šodien ir piepildīti," sagaidot pāvestu, teica Latvijas politiķis.

"Pirms 25 gadiem svētais Jānis Pāvils II ar savu vizīti Baltijā uzsvēra nesen atgūtās brīvības vērtību un iedrošināja mūsu tautu ceļā uz pilnvērtīgu demokrātiju un atgriešanos Eiropas kopējā telpā," turpināja Vējonis, "šodien Jūsu Svētības vizīte ir nozīmīgs pamudinājums sekot cilvēka cieņas, brīvības un taisnīguma ideāliem. Jūsu apmeklējums iedvesmos un stiprinās mūsu ģimenes, sabiedrību un valsti."

Uz augšu