O, 31.01.2023.

Efektīvai 5G tīkla ieviešanai jāsadarbojas gan valstij, gan mobilajiem operatoriem

LETA
Efektīvai 5G tīkla ieviešanai jāsadarbojas gan valstij, gan mobilajiem operatoriem
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 4
Foto: RAFAEL MARCHANTE/REUTERS

Ņemot vērā, ka 5G tīkls ir jauns mobilo sakaru standarts, tā efektīvai ieviešanai jāsadarbojas gan valstij, gan mobilie operatoriem, aģentūrai LETA sacīja mobilo sakaru operatora "Bite Latvija" tehniskais direktors Gints Butens.

Līdzīgās domās ir arī globālā vadības konsultāciju uzņēmuma "McKinsey & Company" telekomunikāciju eksperti, kuri norāda, ka 5G tīkla ieviešanas izmaksas var samazināt līdz pat 50%, ja trīs tirgus spēlētāji dalās ar tīklu. Savukārt, ja katrs Eiropas operators centīsies ieviest 5G infrastruktūru neatkarīgi, tad investīcijām tīklā būtu jāpalielinās par 60%, sev līdzi nesot pieaugošas operacionālās izmaksas.

Butens norāda, ka sabiedrības ieguvumi varētu būt ātrāks tīkla un tehnoloģijas ieviešanas laiks un augstāka sakaru kvalitāte.

"5G ir vairāk nekā ātrums - tā ir spēja apkalpot vairāk ierīču, kurām ir nepieciešami mobilie dati, kā arī zemāks latentums, kas nozīmē, ka ierīces savā starpā sazinās ļoti ātri un darbība notiek reālajā laikā. Tas svarīgi gan ražošanai, gan viedajām transporta sistēmām un citām jomām. Līdz šim neviens mobilo datu apraides standarts to nespēja nodrošināt, un tikai līdz ar 5G ieviešanu mēs varēsim runāt par viedajām pilsētām, viedo ražošanu, "lietu internetu" un tā joprojām," skaidroja Butens.

Vienlaikus viņš atgādināja, ka atšķirībā no iepriekšējiem mobilo sakaru standartiem, 5G nodrošināšanai operatoriem ir jāizmanto augstākas frekvences un arī bāzes staciju tīkls ir jāveido blīvāks, jo to apraides rādiuss būs mazāks nekā līdz šim. Gan minētās tehniskās prasības, gan arī frekvenču noma veido būtiskākās 5G ieviešanas un uzturēšanas izmaksas.

"Neapšaubāmi no 5G iegūs visi, tostarp valsts un pašvaldības, tāpēc valdībai vajadzētu būt ieinteresētai stimulēt telekomunikāciju operatoru savstarpējo sadarbību un izmantot pieejamos instrumentus, lai maksimāli atvieglotu 5G tīkla ieviešanu," piebilda "Bite Latvija" tehniskais direktors.

Pēc eksperta paustā, Eiropā un pasaulē pēdējās desmitgadēs operatori aizvien vairāk sadarbojas mobilo sakaru tīkla ieviešanā, it sevišķi, ja tas saistīts ar mobilo datu tīkla infrastruktūras attīstīšanu. Atsevišķās valstīs to paredz normatīvie akti, bet citviet operatori to dara brīvprātīgi.

Viņaprāt, Latvija tāpat kā Lietuva ir pietiekami kompakta valsts, tai ir izdevīgs reljefs, tādēļ efektīva mobilo sakaru operatoru sadarbība ļautu padarīt sabiedrībai pieejamu ne vien ātrāko internetu, bet arī jaunākās mobilās tehnoloģijas.

Runājot par valstij un pašvaldībām pieejamajiem instrumentiem, kas ļautu stimulēt ātrāku un efektīvāku 5G ieviešanu, Butens min atvieglotas birokrātiskās procedūras bāzes staciju būvniecībai un transporta tīkla modernizāciju.

"Tradicionālās mikroviļņu tehnoloģijas ir ierobežotas gan attālumā, gan spektrā. Tādēļ, ja valsts vēlas iegūt maksimālo no jaunākajām tehnoloģijām, ir jādomā par optiskās infrastruktūras izveidi, ar kuru tā varētu dalīties. Ja šādi pasākumi tiktu veikti, tad mēs visi kopā turpinātu attīstīt Latviju kā moderno tehnoloģiju lielvalsti," atzīmēja Butens.

Kā ziņots, "Bite Latvija" pērn strādāja ar 91,642 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 16% vairāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa pieauga 1,7 reizes un bija 12,664 miljoni eiro.

"Bite Latvija" reģistrēta 2005.gada maijā, un tās pamatkapitāls ir 99,085 miljoni eiro. "Bite Latvija" 100% kapitāldaļas pieder "Bite Lietuva UAB", kas ir starptautiskās aktīvu pārvaldīšanas kompānijas "Providence Equity Partners" uzņēmums.

"Bite Latvija" pamatdarbība ir mobilo sakaru priekšapmaksas un pēcapmaksas pakalpojumi, kā arī mobilā interneta pakalpojums.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu