Šneps: Latvijas basketbolistes PK varēja nostartēt labāk

Latvijas Basketbola savienības (LBS) ģenerālsekretārs Edgars Šneps

FOTO: Ieva Lūka / LETA

Latvijas sieviešu basketbola izlase savā debijas Pasaules kausa izcīņā varēja nostartēt labāk, taču ne pret spēlētājām ne treneru kolektīvu nav ne mazāko pretenziju, uzskata Latvijas Basketbola savienības (LBS) ģenerālsekretārs Edgars Šneps.

Jau ziņots, ka Latvijas basketbolistes, debitējot Pasaules kausa izcīņā, kas svētdien noslēdzās Tenerifē, neizkļuva no savas apakšgrupas, turnīrā ieņemot 13.vietu 16 komandu konkurencē.

Mārtiņa Zībarta trenētā komanda vispirms ar 61:64 zaudēja Ķīnai, tad ar 69:70 atzina Senegālas pārākumu, bet savā pēdējā mačā turnīrā ar 76:102 kapitulēja nākamajām pasaules čempionēm ASV izlases basketbolistēm. Lai tiktu izslēgšanas spēlēs, Latvijas izlasei vajadzēja tikt starp grupas trim labākajām komandām, kas šoreiz neizdevās.

"Varējām nostartēt labāk. Domāju, ka mūsu vieta būtu astotdaļfinālā, kur vajadzētu reāli pacīnīties par vietu astotniekā. Ķīnas komandai, kas finišēja sestajā vietā zaudējām pašā galotnē, Kanādu, kas ierindojās septītajā vietā, uzvarējām pārbaudes spēlē. Komandas, kas ierindojās no piektajai līdz 13. vietai, spēkos bija līdzvērtīgas un spēļu iznākumu izšķīra sīkas nianses, arī tas, kā šajās deviņās dienās tika izmantotas katras komandas labākās īpašības un nomaskēti trūkumi," aģentūrai LETA norādīja Šneps.

"Ja skatāmies ārpus konkrētajām sacensībām Tenerifē, tad jāatzīmē, ka izdarījām maksimumu pirms gada Prāgā, un mūsu vietā Pasaules Kausā tikpat labi vai labāk varētu startēt vēl vismaz kādas sešas-astoņas Eiropas valstsvienības," piebilda Šneps.

LBS ģenerālsekretārs gan uzsvēra, ka pret komandu nav ne mazāko pretenziju.

"Par pašatdevi spēlēs un treniņos nav ne mazāko pretenziju. Paldies meitenēm par laiku, kas tika atņemts atpūtai, ģimenēm, hobijiem. Visas meitenes ir profesionālas un katra pati lieliski zina cik minūtes katrai vajadzīgas, lai sagatavotos treniņam vai atjaunotos pēc spēles. Uzturoties Rīgā, papildus basketbolam, ir daudz citas aktivitātes, kas aizņem spēlētāju laiku. Dažos gadījumos varēja šķist, ka nav atrasts pareizas balanss. Šis aspekts vēl rūpīgāk jāvērtē gatavojoties Eiropas čempionātam Rīgā, kad meiteņu startam būs pastiprināta sabiedrības uzmanība," sacīja Šneps.

Pirmajās divās spēlēs summā Latviju tikai seši punkti šķīra no tā, lai būtu divas uzvaras.

"Spēles "play-by-play" atšifrējumā ir vairāk nekā simts ierakstu. Dažus punktus uz papīra atrast nav grūti. Atklāšanas mača sākumu vislabāk raksturoja asaras himnas laikā. Meitenēm ir "lielas sirdis", šo asaru un pašatdeves dēļ simtiem līdzjutēju atbrauca uz Tenerifi un arī pēc trīs zaudējumiem komandu pavadīja ar aplausiem. Taču spēles pirmajās minūtēs emocijas neizdevās savaldīt. Ķīnai ir lieliska un disciplinēta komanda, tāpēc atspēlēšanās prasīja daudz enerģijas. Savukārt otrā mača sākumā šķiet tomēr nebija 100% mobilizācija un gatavība netīrai spēka cīņai kādu praktizēja Senegāla. "Kliboja" disciplīna uzbrukumā un atkal nācās sākt ar atspēlēšanos. Piedevām tiesāšana otrajā mačā bija līmeni zemāka un haotiskāka nekā pirmajā spēlē," uzskata LBS pārstāvis.

"Trūkstošos punktus jāmeklē gan treneriem gan spēlētājiem, veicot atbilstošu analīzi, lai pēc gada šos dažus punktus iegūtu, spētu pastiprināt spēli, vienlaicīgi, nepazaudētu daudzas labas lietas, kas šogad strādāja veiksmīgi. Katrai spēlētājai un kolektīvam kopumā gada laikā ir lielas iespējas progresēt. Kādai tas var būt individuāls darbs pie tehnikas, kādai darbs aizsardzībā, kādai papildus motivācijas atrašana, bet vēl kādai tieši otrādi, sava ego apslāpēšana atsevišķās situācijās komandas interesēs. Ar komandu to pārrunājām un vēl pārrunāsim. Kā ierasts, galvenais treneris savu ziņojumu sniegs LBS Treneru komisijai un pēc tam LBS valdē. Kolektīvi domāsim, kā komandai kļūt vēl labākai," klāstīja Šneps.

Gan pirms turnīra, gan pēc tā Latvijas izlases treneris Zībarts sacīja , ka sagatavošanās posmā tika izdarīts viss maksimālais, kam piekrīt arī Šneps.

"Tehniski, jā. Bija nodrošināti visi nepieciešamie apstākļi kvalitatīvam darbam. Bet, ja cerētā rezultāta nav, acīmredzot bijušas kļūdas un/vai neizdarīti darbi. Arī par to runāsim un domāsim, vispirms uzklausot treneru pārskatu. Treneru kolektīvam ir jāveic kvalitatīva analīze un balstoties uz pieejamiem videomateriāliem, statistiku, jāpārrunā nianses ar visām spēlētājām, lai būtu pilnībā skaidrība par lomu sadalījumu nākotnē un komanda būtu vienots veselums visās situācijās," uzskata Šneps.

Tāpat viņš uzsvēra, ka Latvijas sieviešu izlases 2018.gada programmas izmaksas bija 202 000 eiro.

"Paldies privātajiem atbalstītājiem – "Connexus", "Circle-K", "Roche", kā arī Rīgas pašvaldībai, kas ievērojami papildināja valsts nodrošināto un palīdzēja sagatavoties un startēt čempionātā," atbalstītājiem pateicās Šneps.

Uz augšu