Latvijā bāzētā aviokompānija "Primera Air" finanšu problēmu dēļ pārtrauc reisus

LETA
Latvijā bāzētā aviokompānija "Primera Air" finanšu problēmu dēļ pārtrauc reisus
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Lidmašīnas modelis "Primera Air" telpās.
Lidmašīnas modelis "Primera Air" telpās. Foto: Ieva Makare/LETA

Latvijā bāzētā Islandes kapitāla aviokompānija "Primera Air" finanšu problēmu dēļ pārtraukusi reisus.

Lidsabiedrības izplatītajā paziņojumā teikts, ka reisi pārtraukti no pirmdienas, 1.oktobra.

"Primera Air" bijušais pārstāvis aģentūrai LETA pastāstīja, ka visiem "Primera Air Nordic" un "Primera Air Scandinavia" darbiniekiem ir paziņots par uzņēmumu likvidāciju un lielākā daļa ir parakstījušies par darba attiecību izbeigšanu.

Savukārt starptautiskās lidostas "Rīga" Komunikācijas vienības vadītāja Laura Karnīte aģentūrai LETA norādīja, ka lidosta "Rīga" izsaka dziļu nožēlu par aviokompānijas "Primera Air" darbības pārtraukšanu, kas šā gada vasaras sezonā veiksmīgi sāka darbību Rīgas lidostā, piedāvājot lidojumus uz Malagu.

Vienlaikus viņa pauda, ka aviokompānijas darbības izbeigšana būtiski neietekmēs lidostā apkalpoto pasažieru skaitu - tā kā lidsabiedrība bija tikko sākusi lidojumus no Rīgas, tās tirgus daļa bija niecīga.

Tāpat viņa uzsvēra, ka attiecīgais lēmums neietekmēs Baltijas valstu pasažierus, kas ceļo no Rīgas lidostas, jo "Primera Air" vasaras lidojumu sezonu noslēdza 30.septembrī.

"Ši ir skumja diena visiem "Primera Air" darbiniekiem un pasažieriem. Pēdējo mēnešu laikā kompānija neatlaidīgi centās nodrošināt ilgtermiņa finansējumu lidsabiedrībai. Nespējot vienoties ar mūsu banku par īstermiņa finansējumu, mums nebija citas iespējas kā iesniegt bankrota pieteikumu," atzina "Primera Air".

Aviokompānijā skaidroja, ka "pēdējos divos gados vairāki neparedzēti neveiksmīgi notikumi būtiski ietekmēja "Primera Air" finanšu stāvokli. 2017.gadā uzņēmums bija spiests pārtraukt izmantot vienu lidmašīnu nopietnu korozijas problēmu dēļ un bija spiests segt visas atjaunošanas izmaksas, tādēļ ciešot vairāk nekā desmit miljonu eiro zaudējumus".

Savukārt šis gads sācies "fantastiski ar mūsu zemo cenu tālo reisu projektu, izmantojot pilnīgi jauno "Airbus 321neo" floti, tomēr būtiska lidmašīnu piegādes kavēšanās šis sākums izvērtās nestabils un neticami problemātisks - operacionālie jautājumi, vairāku reisu atcelšana, zaudēti ieņēmumi ir tikai dažas no problēmām", piebilsts paziņojumā.

Tajā arī teikts, lai pildītu saistības pret pasažieriem, aviokompānija bijusi spiesta papildus iztērēt vairāk nekā 20 miljonus eiro.

"Izvērtējot potenciālos zaudējumus, kas varētu rasties, kavējoties [lidmašīnu] piegādēm nākotnē, kā arī papildu saistības pret mūsu partneriem un līzinga pakalpojumu sniedzējiem, kā arī ņemot vērā pašreizējos sarežģītos apstākļus lidsabiedrībām zemo cenu un augsto degvielas izmaksu dēļ, mēs esam nolēmuši pārtraukt darbību tagad, (..) nevis turpināt palielināt saistības," vēsta "Primera Air".

Kompānijā uzsvēra, ka neredz iespēju turpināt darbību bez papildu finansējuma.

Jau ziņots, ka SIA "Primera Air Nordic" zaudējumi pagājušajā gadā saruka par 3,3% - no 2,96 miljoniem eiro 2016.gadā līdz 2,86 miljoniem eiro pērn. Savukārt "PrimeraAir Nordic" apgrozījums auga par 7,1% - no 89,39 miljoniem eiro 2016.gadā līdz 95,71 miljonam eiro pagājušajā gadā.

Kompānijas vadības ziņojumā norādīts, ka zaudējumi 2017.gadā saistīti ar vienas no deviņām flotē esošās lidmašīnas tehniskajām problēmām, kuru rezultātā nebija iespējams veikt lidojumus. Plānoto lidojumu nodrošināšanai tika nomātas lidmašīnas. Tāpat pērn ievērojami palielinājās degvielas izmaksas.

2017.gadā "PrimeraAir Nordic" parakstīja līgumu par astoņu jaunu "Boeing 737 Max" lidmašīnu iegādi. Lidmašīnas bija plānots piegādāt 2019.-2020.gadā. Bija arī plānots, ka visas jaunās lidmašīnas tiks reģistrētas Latvijā. Uzņēmums ar jaunu lidmašīnu iegādi cerēja uzlabot rentabilitāti.

"PrimeraAir Nordic" ietilpst Islandē reģistrētajā kompānijā "Primavera Travel Group", kas ir viens no lielākajiem ceļojumu aģentūru operatoriem Ziemeļeiropā un Islandē. "PrimeraAir Nordic" nodrošināja pasažieru aviopārvadājumus, galvenokārt pēc ceļojumu aģentūru pasūtījumiem, kā arī uzņēmums nodrošināja lidmašīnu nomas pakalpojumus, to tehnisko uzturēšanu.

Pagājušā gada beigās Latvijā bija reģistrētas septiņas no deviņām "Primavera Travel Group" lidmašīnām.

SIA "PrimeraAir Nordic" reģistrēta 2014.gada maijā. Tās pamatkapitāls ir 35 000 eiro un visas daļas pieder Islandē reģistrētai kompānijai "Primera Air ehf".

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu