T 25.11.2020.

Nobela miera prēmija saņem Kongo ginekologs un jezīdu aktīviste par cīņu pret seksuālo vardarbību

FILE PHOTO: Nobel-prize nominated Congolese gynaecologist Denis Mukwege holds a joint news conference with European Parliament vice president Isabelle Durant at the EU Parliament in Brussels November 14, 2012. Mukwege said on Tuesday he is too scared to return to his native Congo after an attempt on his life last month by armed men in one of the most violent parts of the Democratic Republic of Congo. REUTERS/Yves Herman/File Photo

FOTO: YVES HERMAN/REUTERS

Nobela miera prēmija šogad piešķirta Kongo Demokrātiskās Republikas ginekologam Denisam Mukvegem, kurš palīdz seksuālās vardarbības upuriem, un Irākas jezīdu aktīvistei Nadiai Muradai par ieguldījumu cīņā pret seksuālo vardarbību konflikta zonās.

Mukvegem un Muradai prēmija piešķirta par "centieniem izbeigt seksuālās vardarbības izmantošanu kā kara ieroci," paziņojusi Nobela komitejas priekšsēdētāja.

Abi aktīvisti pārstāv cīņu pret globālu problēmu, kas ir izplatīta ne tikai konflikta zonās.

63 gadus vecais Mukvege gadiem ilgi palīdzējis seksuālās vardarbības upuriem Kongo Demokrātiskajā Republikā, sniedzot medicīnisko palīdzību tūkstošiem pacientu un iestājoties par viņu tiesībām.

Murada, kura bija viena no aptuveni 3000 sievietēm, kuras izvaroja un citādi fiziski ietekmēja "Islāma valsts" kaujinieki, ir kļuvusi par šo sieviešu balsi.

Murada ir parādījusi "neparastu drosmi vēlreiz iztirzājot savas ciešanas" un citus noziegumus, ko pastrādājusi "Islāma valsts", un Mukvege ir galvenais simbols - gan savas valsts, gan starptautiskā līmenī - cīņai pret seksuālo vardarbību karā un bruņotos konfliktos, norādījusi Nobela komiteja.

Murada un Mukvege tika izraudzīti no 216 personu un 115 organizāciju saraksta, kas bija otrais garākais pretendentu saraks Nobela miera prēmijas vēsturē.

Aktuālākās ziņas