Pk 23.04.2021.

Īrijā pieprasa maksāt 500 eiro par izīrējamo mājokļu apskati

FOTO: PA Wire/PA Images/ Scanpix

Mājokļu īpašnieki un izīrētāji Īrijā sākuši pieprasīt samaksu par dzīvesvietu aplūkošanu, vēsta portāls "baltic-ireland.ie".

Pie organizācijas "Threshold", kas sniedz palīdzību Īrijas iedzīvotājiem saistībā ar mājokļa jautājumiem, vērsusies kāda sieviete.

Aģentūra, kas izīrē īpašumu, piezvanījusi un aicinājusi sievieti aplūkot mājokli, pirms tam samaksājot 500 eiro. Sievietei paskaidrots, ka tāda ir prasība attiecība pret katru, kurš vēlas apskatīt mājokli.

Vēl kādā gadījumā organizācijai ziņots, ka potenciālajam īrniekam pirms mājokļa apskates tika pieprasīts PPS numurs (individuālais publisko pakalpojumu numurs), pases kopija, izziņa ar apliecinājumu, ka viņam ir darbs, darba vēsture un algas detaļas, kā arī 150 eiro maksa par aplūkošanu.

Organizācijas "Threshold" pārstāvis Stīvens Lārdžs informē, ka gadījumi, kad mājokļa īpašnieki pieprasa maksu par apskatīšanu, kļūst arvien biežāki. Viņš norāda, ka tiek radīti papildus šķēršļi tam, lai cilvēki varētu noīrēt dzīvesvietu: "Pašreizējais pieprasījums īres tirgū nozīmē, ka cilvēkiem ir pavisam maz iespēju." 

Organizācijas pārstāvis norāda, ka Īrijā nav likumdošanas, kas aizliegtu aģentūrām un īpašniekiem pieprasīt maksu par mājokļa apskatīšanu un šī ir "pelēkā zona", ko var ļaunprātīgi izmantot.

Īrijas Nekustamo īpašumu īpašnieku asociācijas priekšsēdētājs Stīvens Fonans paudis uzskatu, ka maksas pieprasīšana par īpašuma aplūkošanu ir "apkaunojums". Standarta izīrēšanas prakse neparedz šādu maksu vai jebkādu dokumentu pieprasīšanu pirms īpašuma apskates.

Savukārt Dzīvojamo telpu nomas padome norāda, ka tā nav saņēmusi ziņojumus par īpašniekiem, kas iekasē maksu par īpašuma apskati, bet iesaka cilvēkiem maksāt naudu tikai tad, "ja viņi ir apmierināti ar īpašumu un īres noteikumiem un nosacījumiem".