Ziemeļkorejas iesaistīšanās kodolatbruņošanās pasākumos ir sākums ilgstošam mieram Korejas pussalā

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Latvijas vēstnieks ANO Ņujorkā Andrejs Pildegovičs.
Latvijas vēstnieks ANO Ņujorkā Andrejs Pildegovičs. Foto: Edijs Pālens/LETA

Ziemeļkorejas godprātīga iesaistīšanās kodolatbruņošanās pasākumos ir priekšnosacījums ilgstošam mieram Korejas pussalā, piektdien Ņujorkā notikušajā Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) dalībvalstu debatēs par kodolatbruņošanos uzsvēra Latvijas vēstnieks ANO Andrejs Pildegovičs.

Ārlietu ministrijā informēja, ka Pildegovičs paudis "nelokāmu Latvijas atbalstu kodolatbruņošanās procesam", kas ir balstīts uz Kodolieroču neizplatīšanas līguma noteikumiem, uzsverot šī līguma centrālo lomu starptautiskajā kodolatbruņošanās arhitektūrā.

Uzrunā vēstnieks atgādināja, ka, lai sekmīgi stātos pretī aktuālajiem drošības izaicinājumiem, ir nepieciešama vienota, pakāpeniska un daudzpusēja pieeja, kas apvieno gan kodolvalstis, gan valstis, kas iestājas par tūlītēju kodolieroču aizliegšanu.

Pildegovičs apsveica diplomātiskos centienus, lai miermīlīgā ceļā mazinātu spriedzi Korejas pussalā. Vienlaikus viņš norādīja uz Ziemeļkorejas atbildību godprātīgi iesaistīties neatgriezeniskos un pārbaudāmos kodolatbruņošanās pasākumos kā priekšnosacījumu ilgstošam mieram un stabilitātei Korejas pussalā.

Tāpat vēstnieks pauda bažas par Krievijas īstenotajiem Budapeštas memoranda nosacījumu pārkāpumiem, kas sniedza drošības garantijas Ukrainai pievienojoties Kodolieroču neizplatīšanas līgumam.

Šāda Krievijas rīcība būtiski mazina savstarpēju uzticēšanos un apgrūtina kodolatbruņošanās centienus.

Pildegovičs uzsvēra, ka Latvija ir atbildīgs starptautiskais spēlētājs, kas aktīvi iesaistās starptautiskās kārtības stiprināšanā. To apliecina arī Latvijas ieguldījums, vadot Kodolmateriālu piegādātāju grupu 2018./2019. gadā.

Tāpat Latvijas pārstāvis debašu laikā aicināja valstis pievienoties un ratificēt līgumu par vispārēju kodolizmēģinājumu aizliegumu. Tā stāšanās spēkā būtu būtisks solis ceļā uz kodolieroču attīstības ierobežošanu un pasauli bez kodolieročiem.

ANO kodolatbruņošanās debates norisinās ANO Ģenerālās asamblejas Pirmās komitejas par atbruņošanās un starptautiskās drošības jautājumiem laikā.

Latvija plāno piedalīties arī debatēs par citiem masu iznīcināšanas ieročiem, ar nacionālo paziņojumu nosodot ķīmisko ieroču izmantošanu un izplatīšanu.

Savukārt debatēs par konvencionālajiem ieročiem paredzēts uzsvērt Ieroču tirdzniecības līguma nozīmi konvencionālo ieroču nelegālas aprites ierobežošanā un Atsevišķu konvencionālo ieroču konvencijas lomu starptautisko humanitāro tiesību pielietošanā militārajos konfliktos.

Latvija ir Atsevišķu konvencionālo ieroču konvencijas un Ieroču tirdzniecības līguma prezidējošā valsts.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu