Ārsti brīdina par gripas sezonas tuvošanos

Latvijas Infektoloģijas centrā tiek veikta pretgripas vakcinēšana.

FOTO: Agnese Gulbe/LETA

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas (RAKUS) ārsti atgādina par gripas lipīgumu un aicina iedzīvotājus vakcinēties, informēja slimnīcas pārstāve Aija Lietiņa.

Viņa uzsvēra, ka Latvijā gripas sezonas laikā no šīs slimības izraisītām komplikācijām mirst ap 90 cilvēku, bet vairāk nekā 2000 cilvēku nokļūst slimnīcā un uz vairākām dienām vai pat nedēļām tiek "izsisti" no ierastā dzīves ritma.

Tuvojoties gripas sezonai, Austrumu slimnīcas ārsti aicina vakcinēties pret gripu.

Latvijas Infektoloģijas centra Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja Inga Ažiņa uzsvēra, ka pret gripu vajadzētu vakcinēties ikvienam, taču īpaši svarīgi tas ir pie riska grupām piederošajiem, proti, cilvēkiem, kuriem gripa var noritēt ļoti smagā formā un izraisīt dzīvībai bīstamas komplikācijas.

1

Ažiņa atgādina, ka riska grupā ir vecāka gadagājuma ļaudis, kuru organisms vairs nav tik spēcīgs kā jaunībā un imūnsistēma nenodrošina pilnvērtīgu aizsardzību pret saslimšanu. Gripa smagi var skart arī grūtnieces un mazus bērnus, kuru imunitāte vēl tikai veidojas.

Tāpat, pēc Ažiņas paustā, pret bīstamo vīrusinfekciju noteikti vajadzētu vakcinēties cilvēkiem ar smagām un hroniskām slimībām, piemēram, bronhiālo astmu, hroniskām plaušu slimībām, sirds slimībām un ļaundabīgiem audzējiem, jo gripa var izraisīt pamatslimības saasinājumu un vēl vairāk pasliktināt slimības jau tā novārdzinātā organisma stāvokli, radot nopietnus draudus dzīvībai.

Gripa bieži un smagi skar arī cilvēkus ar vāju imunitāti, īpaši HIV pacientus. No iespējas saslimt ar gripu sevi vajadzētu pasargāt arī cilvēkiem, kuriem gripas sezonas laikā plānota ķirurģiska operācija, jo pēcoperācijas periodā, kad organisms vēl nav atguvies, gripa tam var izrādīties pārāk smags pārbaudījums.

Vienlaikus Ažina aicina pret gripu vakcinēties profesiju pārstāvjiem, kuriem ik dienas jākomunicē ar daudziem cilvēkiem, tostarp ārstniecības personālam un sociālajiem darbiniekiem, kuri rūpējas par pacientiem. Liels inficēšanās risks ir arī veikalu pārdevējiem, skolotājiem un audzinātājiem.

Infektoloģe uzsvēra, ka vakcinēties ir svarīgi divu iemeslu dēļ - lai pasargātu no inficēšanās ar gripu sevi un lai neinficētu citus.

"No brīža, kad cilvēks inficējas ar gripu, līdz brīdim, kad tā sāk izpausties, parasti aizrit viena līdz divas dienas. Nelaime tāda, ka saslimušais gripas vīrusus apkārtējā vidē sāk izplatīt jau labu laiku, pirms viņam parādījušies jebkādi slimības simptomi," stāstīja Ažiņa.

1

Slimnīcā norāda, ka gripa ir ļoti lipīga augšējo elpceļu vīrusinfekcija, kurai raksturīgs pēkšņs sākums, ķermeņa temperatūrai strauji paaugstinoties virs 38 grādiem, muskuļu sāpes jeb tā dēvētā kaulu laušana, sauss, rejošs klepus, stipras galvassāpes un izteikts nespēks.

Vakcinēšanās pasargā cilvēku no saslimšanas ar izplatītākajiem gripas vīrusa paveidiem, kas izraisa vissmagāko slimības norisi un ir saistīti ar paaugstinātu komplikāciju risku, uzsver mediķi.

Uz augšu
Back