S 16.01.2021.

Aptieku tūrisms - latvieši vairumā iepērk zāles no ārvalstīm

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Latvijas iedzīvotāji dodas iepirkšanās tūrēs uz ārzemēm, lai iepirktos ne tikai, piemēram, apģērbu veikalos, bet arī aptiekās. Diezgan atšķirīgās medikamentu cenas ir radījušas tādu kā hobiju "farmaceits-amatieris" jeb cilvēku grupu, kas iepērk zāles ārvalstīs ne tikai sev, bet arī apgādā citus - stāsta LTV raidījums 4. studija.

Airita ir audzinātāja bērnudārzā un mamma četrus gadus vecai meitenītei. Brīvajā laikā viņa "pārkvalificējas par farmaceiti", proti, viņa pasūta medikamentus Vācijā ne tikai savas ģimenes vajadzībām, bet arī pavisam svešiem cilvēkiem, kuri lūdz viņas palīdzību. Koppasūtījumā piedalās vismaz 30 cilvēku.

"Nu jau gadu es sūtu pati no Vācijas internetā aptiekas zāles, un tur šīs zāles maksā krietni lētāk. Dažas zāles maksā pat uz pusi un pat trīs reizes lētāk nekā pie mums," stāsta Airita.

1

"Piemēram, ja pie mums pretdrudža sīrups maksā 8,50 eiro, tad Vācijā šis pats sīrups maksā 2,99. Manuprāt, tā ir milzīga atšķirība, jo īpaši tad, ja ģimenē aug vairāki bērni, kuri diezgan bieži slimo, uzsākot bērnudārza gaitas," atklāj Arita.

Visvairāk pasūtījumu nākot no ģimenēm, kurās aug mazi bērni, tāpēc Arita rūpīgi izpēta un salīdzina medikamentus, lai tie būtu tieši tādi pat, kā Latvijā nopērkamie – Vācijas aptiekās analogām zālēm mēdzot būt cits nosaukums.  

"Visvairāk pasūta pretsāpju tabletes, visvairāk pasūta arī pretdrudža sīrupus, kas domāti bērniem. Ļoti daudz arī degunā pūšamos līdzekļus, smēres dažādas," klāsta Arita.

LTV raidījuma 4. studijas skatītāji izpētījuši, ka zāles krietni lētāk izmaksā ne tikai Vācijā, bet arī Lietuvā, Igaunijā, Krievijā un citās kaimiņvalstīs.

1

Tikmēr Zāļu valsts aģentūras (ZVA) Zāļu izplatīšanas nodaļas vadītāja vietnieks Sergejs Akuličs norāda: "Cena vienam un tam pašam medikamentam dažādās valstīs var atšķirties kā uz vienu pusi, tā uz otru pusi."

"Ir zāles, kuras pie mums mēdz būt dārgākas nekā, piemēram, tajā pašā pieminētajā Vācijas tirgū, un ir virkne zāļu, kuras ir lētākas," teic ZVA pārstāvis.

Latvijā zāļu cenu veido – ražotājs plus lieltirgotavas un, protams, aptiekas pieliek savu uzcenojumu. Vēl eksperti norāda, ka zāļu cenas nevajadzētu vērtēt pavirši un akli dzīties pēc lētākā piedāvājuma ārvalstīs, jo īpaši Krievijā.

"Pēc atsevišķiem pētījumiem, trešajās valstīs tirgū līdz pat 30% zāļu mēdz būt viltotas. Atšķiras gan prasības zāļu kvalitātē, gan prasības procesu kvalitātē, drošībai. Arī ir jāatceras, ka pie mums kvalitatīvāk apkaro zāļu viltojumus. Mums ir zināmas situācijas, kad cilvēki, kuri Krievijas Federācijā ir ieinteresēti saņemt kvalitatīvas zāles, mēdz iegādāties tās Eiropas Savienībā, tai skaitā Latvijā," saka ZVA pārstāvis.

1

Izvēloties medikamentus, jāatceras, ka nedaudz šo cenu tomēr spējam noteikt paši. "Bezrecepšu zāļu gadījumā, ja ir lētākas alternatīvas, es vienmēr aicinātu izvēlēties lētāko," norāda Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere. "Jo mēs vairāk lietosim lētākos, jo vairāk dārgākajiem, ko arī pacients iecienījis, mazināsies cena."

Zāļu cenu stipri ietekmē arī to lietotāju skaits, tāpēc Krievijā ar 140 miljoniem iedzīvotāju medikamenti ir lētāki nekā Latvijā. Un vēl – līdzekļi, ko reklamē televizorā, vienmēr būs dārgāki, jo ražotāja cenā iekļauti arī reklāmas izdevumi - stāsta raidījums 4. studija.

Aktuālākās ziņas