ES un ASV sankciju sarakstos iekļauta firma izstrādā pārvadu Rīgā

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Par Krimas tilta projektēšanu Eiropas Savienības (ES) un ASV sankciju sarakstos iekļauta firma iesaistīta pārvada izstrādē Rīgā, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Pirms diviem gadiem, kad Krimas tilta projektēšana un būvniecība uzņēma apgriezienus, ASV Finanšu ministrija vērsa sankcijas pret uzņēmumiem, kas projektēja un būvēja Krimas tiltu. Starp tiem arī projektētāji no Sanktpēterburgas firma "Institut Giprostrojmost". Šogad jūlijā Eiropas Savienība publicēja savu sarakstu ar firmām, un starp tām ir uzņēmums "Giprostrojmost".

Kā vēsta raidījums, "Giprostrojmost" ar Latviju saistīts kopš 2000 gadu sākuma. To var redzēta arī kompānijas mājas lapā internetā. Uzņēmums piedalījies Dienvidu tilta projektēšanā, tad sekojuši darbi Salu tilta remonta pirmajā kārtā.

ASV un Eiropas sankciju sarakstā iekļautais uzņēmums darbu Rīgā turpinot.

Pirms dažiem gadiem Rīgas domes Satiksmes departaments meklēja projektētājus jaunajam gandrīz trīs kilometrus garajam satiksmes pārvadam, kas savienos vienu no tā saucamās Austrumu maģistrāles posmiem - Piedrujas ielu ar Gustava Zemgala gatvi. Konkursā pieteicās un 2016. gadā uzvarēja īpaši šim projektam izveidota pilnsabiedrība "G.B.V.". Tās biedri ir divi Latvijas uzņēmumi un "Giprostrojmost", informē "Nekā personīga".

Latvijas puses firma "Vektors T" un tās direktors raidījumam apliecināja, ka darbs ar kolēģiem Krievijā notiek joprojām. Par viņu iesaisti Krimas tilta projektā "Vektors T" zinot, bet drošības iestādes vai kāds cits par iespējamiem riskiem brīdinājumus nav izteicis.

Sanktpēterburgas uzņēmuma tehniskajam direktoram Igoram Koļiševam kopš 2004. gada ir derīgs Latvijā izsniegts sertifikāts par to, ka viņš var strādāt par tiltu projektētāju. Kā "Nekā personīga" noskaidroja Latvijas būvinženieru savienībā, pirms divām nedēļām sankciju sarakstā esošās Krievijas firmas pārstāvim piešķirts jauns beztermiņa sertifikāts ar iespēju sniegt savus pakalpojums Latvijā.

Rīgas domes Satiksmes departamenta direktors Emīls Jakrins raidījumam pauda, ka vienošanās ar firmu apvienību slēgta vēl pirms aizliegumu ieviešanas.

Ārlietu ministrija gan ir citās domās. Ja kāds Latvijā turpina sadarboties ar sankciju sarakstos iekļautu uzņēmumu, tas var draudēt pat ar kriminālatbildību. Pašvaldības, Pašvaldību savienību un Lielo pilsētu asociāciju ministrija jau vasarā informējusi par to kā jārīkojas pēc Eiropas sankciju ieviešanas.

Šis Krievijas uzņēmums savā mājas lapā esot norādījis, ka iesaistīts vēl arī cita satiksmes pārvada projektēšanā - Sarkandaugavā pie Sliežu un Tvaika ielām un Viestura prospekta. Rīgas dome raidījumam apgalvoja, ka šajā posmā "Giprostrojmost" nestrādā.

Uz augšu