Vējonis nākamajā trešdienā varētu nosaukt kandidātu, kam uzticēs veidot nākamo valdību

Valsts prezidents Raimonds Vējonis

FOTO: Zane Bitere/LETA

Nākamajā trešdienā Valsts prezidents Raimonds Vējonis varētu vēlreiz tikties ar trim Ministru prezidenta amata kandidātiem, kā arī nosaukt to, kuram uzticētu valdības veidošanu, šodien intervijā Latvijas Radio raidījumā Krustpunktā atzina Valsts prezidents.

Iepriekš Vējonis 13. Saeimā ievēlēto partiju darbu pie jaunās koalīcijas veidošanas vērtēja kā neapmierinošu, tādēļ šonedēļ Rīgas pilī tikās ar KPV LV Ministru prezidenta amata kandidātu Aldi Gobzemu, Jaunās konservatīvās partijas Ministru prezidenta amata kandidātu Jāni Bordānu un partiju apvienības Attīstībai/Par! Ministru prezidenta amata kandidātu Arti Pabriku.

Valsts prezidents skaidroja, ka jau zināmu laiku partijām bijusi iespēja tikties, taču līdz šim sarunu progress kopumā nav apmierinošs. Viņš skaidroja, ka uz pirmo Saeimas sēdi partijām vajadzētu tikt skaidrībā, lai gan pašlaik izskatās, ka partijas nav gatavas vienoties un vēlas gaidīt brīdi, kad Valsts prezidents pats izšķirsies par labu kādam no kandidātiem.

"Ja partijas līdz 6. novembrim nebūs panākušas vienošanos, būs jaintensificē darbs no manas puses, trešdien mēģinot ar trim premjera kandidātiem runāt vēlreiz, lai panāktu kādu risinājumu," piebilda Vējonis, norādot, ka varētu izdarīt izvēli par labu vienam no kandidātiem pēc tikšanās trešdien, ja tāda būs nepieciešama.

2

"Ja partijas nevar neko piedāvāt, tad jādod konkrēts uzdevums vienam cilvēkam un varbūt jānosaka arī kāds termiņš," teica Vējonis.

Viņš minēja, ka pirms kādu cilvēku izvirza par premjera kandidātu, ir jābūt pārliecībai, ka šī persona saņems pielaidi valsts noslēpumam.

"Gala pārliecība par kandidātiem būs tad, kad attiecīgie dienesti pieņems gala lēmumu, bet priekšizpēte ir jāveic," piebilda Valsts prezidents.

2

"Dienesti vērtē daudz dažādus jautājumus un tie var iedot pamatotāku izvērtējumu tikai tad, kad izvērtēta kandidāta iesniegtā anketa. Vadīties tikai no informācijas, kas pieejama dienestiem, vai vadīties tikai pēc tā, kas ir publiski izskanējis, nebūtu korekti pret trim kandidātiem," uzsvēra Valsts prezidents.

Vējonis gan nevarēja prognozēt, kad drošības iestāde varētu pabeigt pirmspārbaudi par trijotnes atbilstību augstākās kategorijas speciālās atļaujas pieejai valsts noslēpumam saņemšanai. Satversmes aizsardzības birojs pagājušā ceturtdienā aģentūrai LETA paziņoja, ka personu izvērtēšanas process notiks "maksimāli īsā termiņā", proti, ne ilgāk kā pāris nedēļās.

Ja SAB konstatēs, ka ir saskatāmi riski atļaujas saņemšanai, tad birojs informēs Valsts prezidentu. Ja prezidents premjera amatam nominēs vienu no šīm personām, tad SAB pabeigs pārbaudi un biroja direktors pieņems atbilstošu lēmumu, iepriekš norādīja SAB.

Aktuālākās ziņas