P, 11.12.2023.

Reemigrantiem grūtības iegūt autovadītāja apliecību (2)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Lauris Nagliņš/LETA

Atgriežas no ārvalstīm, bet strādāt nevar, jo nepieciešama autovadītāja apliecība - to savukārt nav iespējams iegūt, kamēr Latvijā nav pavadīts vismaz pusgads. Vidzemes televīzija stāsta, ka ar šādu situāciju saskaras ne viens vien reemigrants.

Neilgi pēc vidusskolas absolvēšanas Burtnieku novada iedzīvotāja Zanda Vasiļjeva devās uz Lielbritāniju darba meklējumos. Šā gada martā pēc deviņiem svešumā pavadītiem gadiem viņa ar ģimeni atgriezās Latvijā un iecerējusi šeit arī palikt.

Pašlaik Vasiļjeva dzīvo laukos un ik dienu mēro vairākus kilometrus uz darbu Valmierā. Atgriežoties dzimtenē, sieviete secinājusi, ka viņas autovadītājas apliecībai beidzies derīguma termiņš, bet liels bijis pārsteigums, ka tās var samainīt tikai pēc Latvijā nodzīvotiem sešiem mēnešiem. 

"Es esmu atgriezusies, un ir jāsāk strādāt. Man ir bērni jāved uz bērnudārzu, un es neko nevaru izdarīt, jo tiesību nav. Nu tā pirmā sajūta bija tāda - nu tad sveiki Latvijā,” stāsta Zanda.

Reemigrācijas koordinatore Vidzemē Ija Groza pastāstīja, ka šāda problēma reemigrantu vidū ir izplatīta.  "Ir daudzi šādi gadījumi, nebija viens man šāds, arī kolēģiem bijuši vairāki šādi gadījumi," Vidzemes televīzijai pastāsta koordinatore. 

Normatīvie akti nosaka, ka autovadītāja apliecību izsniedz personai, kura pastāvīgi dzīvo Latvijā vai arī šeit uzturas ilgāk par 185 dienām kalendārajā gadā. Šo normu jau kopš 2006. gada paredz Eiropas Komisijas direktīva.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) Valmieras nodaļā stāsta, ka ik dienu ir vismaz viens tautietis, kurš vēlas samainīt vai iegūt autovadītāja apliecību, un lielākajā daļā gadījumu iedzīvotāji tomēr saņem dokumentu arī pirms 185 dienu uzturēšanās termiņa.

"Mēs jau nākam pretī, ja cilvēks ir deklarēts te un viņš speciāli ar dokumentu pats apņemas, ka viņš šeit paliks un šo vadītāja apliecību neizmantos tai pašā Vācijā. Gadījumos, ja mums šķiet šaubīgi viss tas, tad mēs varam pajautāt, kurā vietā tad jūs strādāsiet, varbūt jums darbs, līgumiņš, nu, cik tie jūsu nodomi ir nopietni. Tas vairāk domāts ar to, lai mums nebūtu vairākas vadītāja apliecības,” stāstīja CSDD Valmieras nodaļas priekšnieks Valdis Stiģis.

Mainot autovadītāja apliecību, kura iegūta Eiropas Savienības valstīs, valsts pārbaudījumi nav jākārto, taču, ja dokuments iegūts, piemēram, Krievijā un Ukrainā, braukšanas eksāmens ceļu satiksmē ir obligāts. Reemigrācijas koordinatori gan uzsver, ka šādi birokrātiskie sķēršļi ir problēma un būtu jāmeklē risinājumi, lai atvieglotu, nevis sarežģītu tautiešu atgriešanos mājās - informē Vidzemes televīzija. 

Komentāri (2)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu