Zatlers: Ja jaunā Saeima nespēs ievēlēt prezidiju, nav izslēgtas jaunas ārkārtas vēlēšanas (9)

Apollo.lv
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Bijušais Valsts prezidents un Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda valdes loceklis Valdis Zatlers
Bijušais Valsts prezidents un Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda valdes loceklis Valdis Zatlers Foto: Ieva Čīka / LETA

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa vārdos izskanēja brīdinājums jaunajai Saeimai - ja tā nespēs ievēlēt Saeimas prezidiju, nav izslēgtas jaunas ārkārtas vēlēšanas, tā TVNET raidījumā Bez kompromisiem žurnālistam Oļegam Ignatjevam atzina bijušais prezidents Valdis Zatlers.

Zatlers uzsvēra, ka prezidenta runā, izskanējis aicinājums jaunajai Saeimai būt atbildīgai.

"Katram deputātam jābūt atbildīgam, ne tikai jāpaļaujas uz koalīcijas un partijas frakcijas lēmumiem." 

"Tāpat uzrunā izskanēja aicinājums ievēlēt Saeimas Prezidiju, pretējā gadījumā tas liecinās par to, ka jaunā Saeima nav rīcībspējīga, jo nespēj izpildīt savu pirmo pamatuzdevumu. Prezidents diplomātiski centās pateikt, ka iespējamas jaunas ārkārtas vēlēšanas, tas bija prezidenta "wake-up call" - "mostieties, jo, ja nespēsiet izpildīt savu pirmo uzdevumu, nav izslēgts, ka tā var notikt!"

Zatlers norādīja, ka neuzskata, ka ārkārtas vēlēšanas tiešām varētu notikt, taču prezidents uzskatījis par nepieciešamu to pateikt. 

"Ja būs situācija, kad rodas šaubas par šīs Saeimas rīcībspēju, tāda ir tālākā loģika."

Zatlers izteicās, prezidents savā runā nepateica neviena vārda par valdības veidošanas procesu, ko viņš bija gaidījis.

Zatlers uzskata, ka prezidents vēlas nogaidīt un pavēros, kāda būs jaunās Saeimas pirmā diena - vai tiks izvēlēts Saeimas Prezidijs vai vismaz spīķeris.

"Viņš deva vēl vienu iespēju partijām vēl savā starpā vienoties, savu iniciatīvu atliekot vēl uz dažām dienām," sacīja Zatlers.

Jau ziņots, ka otrdien, 6. novembrī, uz savu pirmo sēdi sanākusi jaunievēlētā 13.Saeima, kuru saskaņā ar Satversmē noteikto, jaunievēlētās Saeimas pirmo sēdi atklāj un līdz jaunā priekšsēdētāja ievēlēšanai vadīs 12. Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).

Prezidenta runu TVNET studijā raidījumā Bez kompromisiem analizēja populārais žurnālists Oļegs Ignatjevs. Ignatjevs šonedēļ portālā TVNET sāka savu diskusiju raidījumu ciklu, kurā kopā ar ekspertiem TVNET studijā meklēs atbildes un skaidros Latvijā notiekošos procesus. 

Noskaties pirmā raidījuma tiešraides ierakstu:

Ignatjeva veidotais diskusiju raidījums Bez kompromisiem ir portāla TVNET krievu redakcijas pirmais videoprojekts, kurš ir tikai viens no soļiem portāla videoplatformas tālākā attīstībā. Bez kompromisiem būs redzams divas reizes nedēļā.   

Pirmajā Saeimas sēdē jau ir ievēlēti balsu skaitītāji, kā arī pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija. Tās locekļi komisijas sēdē pārbauda vēlēšanu materiālus un sūdzības par vēlēšanām, ja tādas iesniegtas Centrālajā vēlēšanu komisijā. Komisija sagatavo ziņojumu Saeimai par deputātu pilnvaru apstiprināšanu.

Tad deputāta amata kandidāti, kas ievēlēti 13.Saeimā, dod svinīgu solījumu un apliecina to ar savu parakstu.

Pēc svinīgā solījuma došanas deputāti balso par lēmuma projektu par 13.Saeimas deputātu pilnvaru apstiprināšanu.

Jaunievēlētā Saeima pirmajā sēdē atklātā procedūrā ar vēlēšanu zīmēm ievēlē Prezidiju - parlamenta priekšsēdētāju, divus viņa biedrus, sekretāru un viņa biedru.

Saskaņā ar Ministru kabineta iekārtas likumu līdz ar jaunievēlētās Saeimas sanākšanu uzskatāms, ka Ministru kabinets ir atkāpies, tādēļ sēdi noslēdz ar valdības paziņojumu par savu pilnvaru nolikšanu. Līdzšinējā valdība turpinās pildīt savus pienākumus līdz brīdim, kad deputāti apstiprinās jaunu valdību.

No 12.Saeimas deputātiem jaunajā sasaukumā pārvēlēti 34 deputāti, tātad 66 parlamentārieši būs jauni.

Kopumā parlamentā darbosies septiņas frakcijas - "Saskaņas", Jaunās konservatīvās partijas, "KPV LV", "Attīstībai/Par!" (AP), nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK), Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), kā ar "Jaunās Vienotības" (JV). Vislielākā frakcija - 23 deputāti - būs "Saskaņai", JKP un "KPV LV" pārstāvēs pa 16 deputātiem, AP un VL-TB/LNNK - pa 13, ZZS - 11, bet JV - astoņi.

Kā ziņots, arī balsojuma priekšvakarā politiķi vēl nebija vienojušies par Saeimas Prezidija sastāvu. Partijas nav vienojušās arī par koalīcijas sastāvu un valdību.

Uz spīkera amatu plāno kandidēt Dagmāra Beitnere-Le Galla (JKP) un 12.Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK). Citiem amatiem Prezidijā "Attīstībai/Par!" varētu virzīt Mariju Golubevu, "Saskaņa" - Andreju Klementjevu, "KPV LV" - Artusu Kaimiņu, bet Zaļo un zemnieku savienība - Gundaru Daudzi.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu