S 6.03.2021.

Atklāts atjautīgais paņēmiens, kā tika celtas Gīzas piramīdas

Ēģipte, piramīdas

FOTO: AP/Scanpix

Eģiptologi uzdūrušies savādai rampai, kas var palīdzēt izskaidrot to, kā vajadzīgajā vietā tika nogādāti milzīgie akmens bluķi.

Mistērija par to, kā tieši tika celtas piramīdas, iespējams, kļuvusi kripatu skaidrāka, jo arheologi atraduši pārsteidzošu rampu Senās Ēģiptes karjerā.

Laikā, kad zinātnieki pētīja antīkās inskripcijas, tiem izdevās nejauši atklāt rampu ar kāpnēm un savādus stabu caurumus, kas liecina, ka milzīgo akmens bluķu nogādāšana vajadzīgajā vietā, iespējams, tika paveikta daudz ātrāk, nekā uzskatīts iepriekš.

Lai arī teorija, ka senie ēģiptieši izmantoja rampas, lai pārvietotu akmens bluķus, bija izvirzīta jau iepriekš, jaunatklātā struktūra, kas datēta ar Gīzas piramīdu celšanas laiku, ir ievērojami stāvāka nekā citas.

Pētnieki tic, ka pakāpieni un caurumi abās rampas pusēs liecina par to, ka bluķus antīkie celtnieki varēja vilkt no abām pusēm, nevis vienkārši vilkt aiz sevis. Visticamāk, senie ēģiptieši bija izveidojuši tādu kā sviras mehānismu, lai bluķus pārvietotu daudz efektīvāk. Tomēr joprojām šim smagajam darbam bija nepieciešamas daudzas darbarokas.

“Ar jaunatklātās sistēmas palīdzību vairākiem cilvēkiem bija iespējams reizē apkopot lielu spēka daudzumu, kas virzīja bluķi daudz ātrāk, nekā vienkārši velkot,” komentēja pētnieks Rolands Enmarčs (Roland Enmarch).

Izdevumam “the Guardian” pētnieks arī teica, ka plāno šo atklājumu tuvākajā nākotnē publicēt detalizētā pētījumā.