Raidījums: pie ekskluzīvas divvietīgas kapavietas var tikt par 2300 eiro

Dārzu un parku ansamblis "Lielie kapi" teritorija.

FOTO: Zane Bitere/LETA

Vairāk nekā gadu kopš skandāla par eksprezidentei Vairai Vīķei-Freibergai piešķirto ekskluzīvo kapavietu "caurumi" Rīgas kapu sistēmā aizvien nav aiztaisīti, un daļēji slēgtajās kapsētās pretēji Rīgas domes noteikumiem pie kapavietas var tikt arī cilvēki, kuru radinieki iepriekš šajās kapsētās nav apbedīti.

Tā vēsta LTV raidījums Aizliegtais paņēmiens, kurš eksperimenta laikā tika gan pie divvietīgas kapavietas iespējas daļēji slēgtajos Miķeļa kapos, gan arī saņēma piedāvājumu par vienvietīgu kapavietu Pirmajos meža kapos un daļēji slēgtajos kapos Sarkandaugavā.

Veiktajā eksperimentā, kura laikā raidījuma žurnāliste, uzdodoties par kapavietas meklētāju onkulim no Kanādas, sākotnēji apmeklēja Rīgas kapsētu pārvaldes. Tajās gan visur tika norādīts, ka nekādu variantu tikt pie kapavietas daļēji slēgtā kapsētā, ja tajā jau neguļ kādi radinieki, neesot. To arī paredz Rīgas domes noteikumi.

Taču tajā pašā laikā, apmeklējot vairākus privātos apbedīšanas birojus, atklājās, ka esošā sistēma ir apejama, un galvenā formula ir tāda, ka ar kapraču starpniecību vajag atrast kādu "tantuku:, kura gribētajā kapsētā kopj savas dzimtas kapus, un, ja kāds no tiem ir lieks, tad sarunāt, ka tas tiktu pārrakstīts uz gribētāja vārda. Esošā Rīgas sistēma, lai arī viss it kā ir digitalizēts, īsti nepievērš uzmanību, ko tāds "tantuks" dara ar saviem dzimtas kapiem.

Rezultātā, izmantojot esošo sistēmu, raidījumam tika izteikti vairāki piedāvājumi par apmēram 600 līdz 700 eiro tikt pie vienvietīgas kapavietas, savukārt konkrētākais priekšlikums bija no bēru firmas Svece, kuras saimnieks ir arī Rīgas apbedītāju biedrības vadītājs Dzintars Kurmis. Piedāvājums – divvietīga kapavieta Miķeļa kapos netālu no kapličas par 2300 eiro.

Jau pēc sižeta noskatīšanās raidījuma studijā, pats firmas Svece saimnieks atzina, ka šāda sistēma pastāv, un ka viņš šādā veidā "palīdzējis" nevienam vien klientam, un, viņaprāt, Rīgas domes noteiktā esošā kārtība ir vienkārši nepareiza un kapus degradējoša.

Pēc Kurmja domām, labāk būtu brīvās kapavietas pārdot, nevis turēt un gaidīt, kad tās aizaugs, un jau šobrīd daudzas kapsētās izskatās ļoti nesakoptas.

Rīgas domes Kapsētu pārvaldes priekšnieka vietas izpildītājs Gints Zēla, atbildot viņam, gan teica, ka esošā kārtība mainīta netiks, un atzina, ka vajadzīga stingrāka kontrole, lai pie kapavietām šādā veidā tikt nevarētu.

Uz augšu