P 8.03.2021.

CSDD: 70% autovadītāju ikdienā pie stūres lieto mobilo telefonu

FOTO: EESTI MEEDIA/SCANPIX BALTICS

Vairāk nekā 70% autovadītāju ikdienā pie stūres lieto mobilos telefonus, aģentūru LETA informēja Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) Sabiedrisko attiecību daļā.

Satiksmes dalībnieku novērojumi liecina, ka pēdējo piecu gadu laikā mobilo ierīču lietošana pie stūres arvien pieaug, radot nepieciešamību šo problēmu aktualizēt plašākā sabiedrībā, veidojot sociālas kampaņas un pastiprinot kontroli uz ceļiem. Tādējādi, "lai pievērstu mobilā telefona "nozombēto" autovadītāju uzmanību un mainītu to paradumus", CSDD sāk satiksmes drošības kampaņu "Izkāp no telefona!".

"Iekāpjot auto, izkāp no telefona! Tieši tik vienkāršs ir mūsu aicinājums," iepazīstinot ar kampaņu, uzsvēra CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.

Viņš skaidroja, ka mobilo telefonu ietekmē autovadītāji kļūst par apkārt neko neredzošiem un nedzirdošiem zombijiem.

1

Tieši tādēļ gados jaunās auditorijas vidū populārā zombiju tematika izmantota arī CSDD kampaņā "Izkāp no telefona!".

CSDD un tirgus un sociālo pētījumu aģentūras Latvijas Fakti veiktā pētījuma rezultāti parāda, ka 72% autovadītāju pie stūres veic zvanus, 43% - sarakstās ar īsziņām un 17% - sērfo internetā un sociālajos mēdijos. Lakstiņš norādīja, ka to biežāk dara gado jauni un nepieredzējuši šoferi.

Pētījums liecina, ka 34% kā iedarbīgāko risinājumu ieradumu mainīšanai un mobilā telefona nelietošanai pie stūres atzīst pastiprinātu kontroli uz ceļa, 34% - negatīvu paša vai citu pieredzi, 27% - sodu palielināšanu un 23% - tehnoloģiju, kas bloķē mobilā telefona lietošanu braukšanas laikā, ieviešana.

"Bieži viedierīču lietošana rezultējas kā kontroles zaudēšana pār spēkrata stūri, dreifēšana jeb peldēšana starp joslām, ātruma pārsniegšana vai tieši otrādi - pārlieku lēna braukšana un neiekļaušanās plūsmā," stāstīja Valsts policijas (VP) Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis, uzsverot, ka šādi šoferi pie stūres rada lielu bīstamību un pakļauj riskam ne tikai sevi un līdzbraucējus, bet arī pārējos satiksmes dalībniekus.

Satiksmes drošības eksperti Latvijā un pasaulē uzsver, ka ar mobilā telefona lietošanu pie stūres ir saistīti aptuveni 20-30% no visām avārijām.

Risinot mobilo telefonu lietošanas pie stūres problēmu, VP pašreiz īsteno arī papildu autovadītāju kontroles aktivitātes.

Drīzumā uz valsts ceļiem darbu sāks netrafarētās policijas automašīnas, kas būs aprīkotas ar 360 grādu kamerām.

1

Ja kādā no tuvumā esošajām automašīnām vadītājs lietos tālruni, tad sānos ierīkotās kameras konstatēs šo pārkāpumu, un automašīnas īpašniekam vēlāk tiks atsūtīts paziņojums par uzlikto sodu. Turklāt sods par telefona lietošanu pie stūres šogad ticis palielināts līdz 25-100 eiro. Tas gan joprojām ir būtiski mazāks nekā citās Eiropas valstīs - piemēram, Spānijā, Dānijā, Somijā un Lielbritānijā sods par šādu pārkāpumu ir ap 200 eiro, bet Nīderlandē - pat 420 eiro. Kampaņas "Izkāp no telefona!" laikā policija veiks pastiprinātu kontroli uz Latvijas ceļiem un tiem, kuri lietos mobilos telefonus pie stūres, atbilstoši tiks piemērots sods.

Satiksmes drošības kampaņu "Izkāp no telefona!" organizē CSDD sadarbībā ar VP. Kampaņa tiek finansēta no OCTA līdzekļiem.

CSDD sadarbībā ar tirgus un sociālo pētījumu aģentūru "Latvijas Fakti" pētījums "Sabiedrības attieksme pret telefonu lietošanu pie stūres" tika veikts šī gada maijā. Pētījumā aptaujāti 1017 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

CSDD ir valsts akciju sabiedrība. Direkcija reģistrē transporta līdzekļus Latvijā, izsniedz vadītāju apliecības, veic automašīnu tehnisko apskati un sniedz citus pakalpojumus. CSDD ienākumus gūst no pakalpojumu maksām. Direkcijas kapitāldaļu turētājs ir Satiksmes ministrija.