Nils Ušakovs saglabā savu vietu Rīgas mēra amatā
Papildināta

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Rīgas domes mērs Nils Ušakovs (S) izturējis kārtējo uzticības balsojumu, viņu atbalstot visiem koalīcijas deputātiem, bet atlaišanu pieprasot mazākumā esošajai opozīcijai.

Kā ziņotājs sēdē uzstājās deputāts Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK), kurš norādīja, ka opozīcija līdz pēdējam brīdim cerējusi, ka Ušakovs pats atkāpsies.

"Andris Ameriks (GKR) nodemonstrēja valstsvīra cienīgu un vīrišķīgu rīcību un atkāpās no amata. Varas nesatricināmības sajūta noved pie kļūdām un Ušakova personā var redzēt pazīmes, kas raksturīgas vadītājiem, kas savā amatā ir pārāk ilgi," izteicās Puntulis, aicinot klātesošos balsot par Ušakova atbrīvošanu no amata.

Saskaņas deputāte Baiba Rozentāle Puntulim taujāja, ar ko šodienas sēde atšķiras no piektdien sasauktās, uz ko Puntulis norādīja - šis ir 20 deputātu parakstīts lēmumprojekts.

Savukārt deputāts Aleksejs Rosļikovs (S) norādīja uz VL-TB/LNNK kongresu, kurā partija uzdevusi vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Kasparam Gerhardam (VL-TB/LNNK) atlaist Rīgas domi.

"Kāda ir atšķirība starp šodien sēdi un šo kongresu?" taujāja Rosļikovs. Puntulis atbildēja, ka partijas kongress nevar dot uzdevumus ministriem, turklāt domes atlaišana esot sarežģīts process, kas var aizņemt daudz laika.

"Mēs gribam visu atrisināt paši, bez ārējo spēku iejaukšanās," sacīja opozicionārs.

Rosļikovs apgalvoja, ka gadījumā, ja Saeima atlaidīs domi, pagaidu administrācijas vadītājs būtu vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvis Aivars Draudiņš.

"Viņš ir izbijis Rīgas domes deputāts. Tolaik bija skandāli par to, ka Draudiņš, iespējams, narkotisko vielu reibumā vadījis komiteju sēdes. Vai viņš ir atbrīvojies no šīm atkarībām un vai tiešām tāds cilvēks var aizstāt pilsētas mēru," izteicās Rosļikovs.

Uz kolēģa piezīmēm Puntulis atbildēja, lūdzot jautājumu nepolitizēt un runāt par to pēc būtības.

Opozīcijas deputāts Vilnis Ķirsis (V) izteicās, ka Ameriks izcieš sodu īstā vainīgā - Ušakova - vietā. Pēc Ķirša domām, tieši Ušakovs esot atbildīgs par visu, kas Rīgā notiek un tiešā veidā arī par to, kas notiek Rīgas satiksmē (RS).

"Vai nu viņš ir ieinteresēts piesegt visu, kas tur notiek, vai arī viņš ir absolūti nekompetents, jo nav redzējis to, ko redzēja visi. Vienalga, kurš variants ir īstais, bet abos gadījumos viņš nav pelnījis ieņemt mēra amatu," pauda Ķirsis.

Kritiku mēram netaupīja arī opozīcijas deputāte Eva Mārtuža (JKP), sakot, ka iemeslu Ušakovam atkāpties esot vairāki.

"Slēptie reklāmas līgumi, savulaik dārgākā sniega izvešana Latvijā, Rīgas nami un pazudusī nauda, Centrāltirgus kukuļi, nanoūdeņi, mafiozas arodbiedrības, Barona ielas sacūkošana," savus pārmetumus Ušakovam uzskaitīja Mārtuža.

Savukārt opozīcijas deputāts Druvis Kleins (JKP) klāstīja, ka dienējot armijā un mācoties par virsnieku, no menedžmenta bija pārņemts princips, ka komandas vadītājs atbild par visu, ko komanda izdara un arī par to, ko komanda nespēj izdarīt.

"Viss, kas ir saistīts ar Rīgas domes darbu, tiek attiecināts tieši vai netieši uz Ušakovu. Pamatā visi panākumi vienmēr tiek saistīti ar mēru un, ja mēs pieturamies, ka komandas vadītājs atbild par visu labo un slikto, ko komanda izdara, tad viņam tas ir jādara arī tagad," sacīja Kleins.

Cits opozīcijas deputāts Ģirts Lapiņš (VL-TB/LNNK) izteicās, ka viņam šī sēde liekoties anekdotiska, jo viņš nespējot saprast, kam vēl būtu jānotiek, lai koalīcija saprastu, ka Rīgas vadība tāda nedrīkst būt.

"Pat vicekapteinis pamet grimstošo kuģi, bet kapteinis ir noslēpies aiz savas balsošanas mašīnas un priecīgs sēž. Kam vēl jānotiek, lai jūs saprastu, ka spēle ir beigusies," retoriski taujāja Lapiņš, aicinot "kaut vai trīs vai četrus koalīcijas kolēģus" palīdzēt opozīcijai "parādīt Ušakovam, kas notiek".

Pats Ušakovs vērsās pie Puntuļa, sakot, ka partiju kongresos pieņemt lēmumus par domju atlaišanu neesot ne tiesiski, ne korekti.

"RS notikušais ir traģiska situācija un smaga krīze, ko vajag pārvarēt. Taču mēs nekad nevarēsim padarīt situāciju labāku, ja kritīsim citā galējībā, kas ir politizācija. Mēs nevarēsim padarīt pilsētu labāku, melojot un visus procesus politizējot," sacīja mērs, vienlaikus paužot cerību, ka sadarbībā ar opozīciju viņiem tomēr izdosies atrisināt vismaz dažas Rīgas problēmas.

Pēc aptuveni stundu ilgāk debatēm ar nemainīgu visu koalīcijas deputātu atbalstu Ušakovs amatu saglabāja.

Kā ziņots, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir sācis kriminālprocesu saistībā ar trim pašvaldības SIA Rīgas satiksme veiktajiem iepirkumiem. Kriminālprocesā tiek izmeklēta amatpersonu kukuļošana un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana.

Lietā aizturētas septiņas personas, tostarp Rīgas satiksmes bijušais vadītājs Leons Bemhens, kuram kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums.

Tāpat atkāpusies visa Rīgas satiksmes līdzšinējā valde, bet darbu sākusi pagaidu valde, kas grasās pārskatīt uzņēmuma iepirkumus.

Šis kriminālprocess politiķu vidū aizsācis diskusijas par to, kam par notikušo būtu jāuzņemas atbildība.

Ārkārtas Rīgas domes sēde par Ušakova atlaišanu šodien tika sasaukta pēc domes opozīcijas iniciatīvas. Pieprasījumu atbrīvot viņu no amata parakstīja deputāti no visām domes opozīcijas partijām.

Opozīcijas deputāti grasījās rosināt šo jautājumu jau aizvadītajā nedēļā, tomēr piektdien mērs pats sasauca sēdi par uzticības balsojumu sev. Opozīcijas deputāti pēc diskusijām šo sēdi pameta, bet koalīcija izteica uzticību Ušakovam.

Savukārt šo pirmdien par atkāpšanos no Rīgas vicemēra amata paziņoja Andris Ameriks (GKR).

Viņš skaidroja, ka šādu soli spēris, jo apstākļos, kad notiek izmeklēšana par konkrētiem likumpārkāpumiem Rīgas domē, viņa, Rīgas domes un partijas Gods kalpot Rīgai reputācija ir apdraudēta.

Opozīcijas deputāti uzskata, ka tas maina situāciju un Ušakovam ir jāseko Amerika piemēram.

"Situācija ir mainījusies un Ušakovam ir jāseko Amerika piemēram un pašam jāatkāpjas no ieņemamā amata, jo tieši viņš ir Rīgas satiksmes kapitāldaļu turētāja pārstāvis un tieši viņam ir jāuzņemas politiskā atbildība. Ja Ušakovs nav gatavs šādam vīrišķīgam solim, mums jārosina viņa atbrīvošana," skaidrojot pieprasījumu sasaukt domes sēdi par Ušakova atbrīvošanu no amata, aģentūrai LETA pauda nacionālās apvienības Visu Latvijai - Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) frakcijas vadītājs Nauris Puntulis.

Tikmēr VL-TB/LNNK vadītā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) valdībā ir iesniegusi likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu, kurā atrunāts arī domes turpmākais darbs tās atlaišanas gadījumā.

Kā skaidroja ministrijā, veicot Rīgas domes pārraudzību likumā Par pašvaldībām noteikto pilnvaru ietvaros, tā konstatējusi vairākkārtējus normatīvo aktu pārkāpumus vairākās pašvaldības darbības jomās, kas esot sistemātiski veikti visa pašreizējā sasaukuma darbības laikā.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK) vēlējās šo jautājumu iekļaut nākamajā Ministru kabineta sēdē, 8.janvārī, tomēr premjers Māris Kučinskis (ZZS) atkārtoja, ka pirms šī jautājuma iekļaušanas valdības dienaskārtībā nepieciešamas juristu diskusija.

Tikmēr Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) uzskata, ka sagatavotais likumprojekts ir pamatots nevis ar tiesiskiem, bet politiskiem apsvērumiem un satur daudz apgalvojumu, kas netiek pamatoti ar konkrētiem faktiem, tāpēc ir vērtējams kā VL-TB/LNNK politiskais šovs.

Līdz šim vairākums Saeimā pārstāvēto partiju vārdos bijušas atbalstošas likumprojektam par domes atlaišanu, bet uzsvērušas, ka tam jābūt tiesiski pamatotam.

Uz augšu