KNAB veic papildu pārbaudes Kaimiņa un Zakatistova krimināllietā

Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš.

FOTO: Zane Bitere/LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) vēl aizvien turpina izmeklēšanu kriminālprocesā, kurā par nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizdomās turētā statuss piemērots 13. Saeimas deputātiem Artusam Kaimiņam (KPV LV) un Atim Zakatistovam (KPV LV), kā arī uzņēmējam Viesturam Tamužam, aģentūra LETA uzzināja KNAB.

Birojā skaidroja, ka krimināllietas materiāli tika nosūtīti pārbaudei uzraugošajam prokuroram. Tādēļ, izpildot uzraugošā prokurora norādījumus, lai kriminālprocess būtu izmeklēts vispusīgi un objektīvi, tiekot veikta papildus faktu pārbaude.

KNAB arī norādīja, ka pirmstiesas izmeklēšanas termiņš kriminālprocesos var tikt pagarināts dažādu objektīvu iemeslu dēļ, piemēram, saistībā ar kriminālprocesā iesaistīto personu procesuālo pienākumu pildīšanu vai nepildīšanu, kā arī situācijā, kad persona izmeklētājam norāda uz tādiem faktiem vai alibi, kas prasa papildu pārbaudi.

Birojs arī pauda izpratni par sabiedrības interesi un vēlmi, lai krimināllieta tiktu izmeklēta pēc iespējas īsākā laikā un vainīgās personas sauktas pie atbildības par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu.

Tādēļ birojā norādīja, ka, līdzko KNAB izmeklētājs pabeigs pirmstiesas izmeklēšanu, birojs par to informēs sabiedrību.

Jau ziņots, ka KNAB kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu jūnijā aizturēja Saeimas deputātu Kaimiņu, KPV LV valdes locekli Zakatistovu un uzņēmēju Tamužu. Vēlāk trijotne tika atbrīvota un viņiem piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Kriminālprocesā divas personas atzītas par aizdomās turētajām par politiskās organizācijas nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā, kas izdarīta personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, kā arī par krāpšanu, kas izdarīta personu grupā un lielā apmērā.

Tāpat vēl viena persona atzīta par aizdomās turēto par politiskās organizācijas nelikumīga finansējuma pieņemšanu lielā apmērā un par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā.

Balstoties uz KNAB iepriekš izplatīto preses paziņojumu un aģentūras LETA rīcībā esošo informāciju, no kriminālprocesa materiāliem izriet, ka 2016. gada pavasarī Tamužs vienojās ar politiskās organizācijas valdes locekli, ka personu grupā izkrāps finanšu līdzekļus lielā apmērā no kāda uzņēmuma, ko KNAB apzīmējis ar burtu B, nolūkā tos novirzīt politiskās organizācijas nelikumīgai finansēšanai.

Uzņēmuma padomes priekšsēdētājs paziņojis uzņēmuma valdes priekšsēdētājam, ka vēlas nolīgt kādu personu stratēģisku konsultāciju sniegšanai personīgi viņam kā padomes priekšsēdētājam.

2016. gada 1. jūnijā tika noslēgts līgums starp uzņēmumu B un uzņēmumu Per capita par konsultāciju sniegšanu. Firmas.lv dati liecina, ka Per capita pilnībā pieder Zakatistovam.

Analoģisks līgums par konsultāciju pakalpojumu sniegšanu tika noslēgts arī 2016. gada 30.decembrī. Saskaņā ar līgumu, ik mēnesi uzņēmums pārskaitīja naudas līdzekļus 2000 eiro apmērā un pievienotās vērtības nodokli uz Per capita bankas kontu.

Tas turpinājās līdz 2017. gada jūnijam, kad plašsaziņas līdzekļos parādījās ziņas par Saeimas deputāta, Zakatistova un Tamuža sarunām.

Sarunās Zakatistovs paziņojis, ka saņem no uzņēmēja 2000 eiro mēnesī. Savukārt uzņēmējs jautājis par viņam iegūstamo nosacīto labumu, vai tā būs nauda, vai vara, vai ekonomikas ministra postenis.

KNAB uzskata, ka minētie finanšu līdzekļi tika novirzīti maksājumu veikšanai, kuru rezultātā, pamatojoties uz noslēgtiem līgumiem, politiskajai organizācijai bija iespējams bez maksas izmantot partijas biroja telpas. Krāpšanas rezultātā iegūtie finanšu līdzekļi lielā apmērā esot izmantoti KPV LV finansēšanai.

Tāpat KNAB uzskata, ka Saeimas deputāts kārtējā valsts amatpersonas deklarācijā par 2015 .gadu norādīja nepatiesas ziņas par ienākumiem lielā apmērā.

Uz augšu