Liepājā ārsti glābj sievieti no kājas amputācijas ar Padomju Savienībā patentētu aparātu

Ilustratīvs foto.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Latvijā pēdējos gadu desmitos vairs tikpat kā nepraktizēta operācija šonedēļ veikta Liepājas reģionālajā slimnīcā, kur divi ķirurgi mēģināja glābt no amputācijas pacientes kāju. Mediķi izmantoja savulaik Padomju Savienībā ievērojamā ķirurga Gavrila Ilizarova patentēto aparātu, vēsta TV Kurzeme.

Liepājas reģionālās slimnīcas ķirurgi - ortopēdi neslēpj, ka aptuveni 50 gadus vecās sievietes apakšstilba kauls pēc vaļējā lūzuma un brūcē iekļuvušās infekcijas bija guvis tik plašus bojājumus, ka visvienkāršāk būtu bijis kāju amputēt.

Tomēr tad ārsti atcerējušies par slimnīcas pagrabā novietoto, jau daudzus gadus vairs neizmantoto Ilizarova aparātu un nolēmuši ar tā palīdzību pakāpeniski izstiept atlikušo veselo kaulu par aptuveni 10 centimetriem, lai tas pilnībā aizstātu bojāto, izoperēto vietu.

“Uz kājas amputāciju var aiziet vienmēr, tas būtu pēdējais. Paciente līdzdarbojas, ļoti vēlas, lai viņai būtu viņas kāja. Mēs mēģināsim līdzēt,” stāstīja traumatologs, ortopēds Māris Leitlands.

Ilizarova aparātu ekstremitāšu kaulu stiepšanai un pagarināšanai medicīnā aktīvi izmantoja pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados. Tā darbības princips ir tāds, ka vispirms izoperē kaula bojāto daļu un pie veselās caur ādu un audiem piestiprina aparāta skrūves. Kaulam saaugot, skrūves tiek lēnām grieztas, pastiepjot dzīstošo kaulu par aptuveni vienu milimetru dienā.

"Nevienu citu metodi, kas spētu atjaunot tik lielu kaula masu, mēs nezinām, tāpēc nācās iet lejā uz pagrabu pēc aparāta un stellēt viņu. Gatavojos aptuveni nedēļu, montēju aparātu, braucu pie pacientes uz mājām, lai visu izmērītu," stāsta ķirurgs Agris Mertens.

Ilizarova aparāts pacientei ap kāju būs jānēsā vismaz pusgadu. Ārsti zina teikt, ka kaula pagarināšana neesot sāpīga, bet, cik veiksmīgs būs rezultāts, varēs novērtēt tikai pēc kāda laika.

Uz augšu