Kriminālprocess pēc žurnālistu materiāliem par Lemberga meitas ofšoru tīklu netiks uzsākts (3)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Valsts policija (VP) nolēmusi nesākt kriminālprocesu pēc žurnālistu publicētajiem materiāliem par Ventspils mēra Aivara Lemberga meitas ofšoru tīklu.

Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) lēmums nav pārsūdzēts prokuratūrā un ir stājies spēkā, aģentūra LETA teica Valsts policijas preses pārstāve Elīna Sprudzāne.

Jau ziņots, ka ar iesniegumu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) par Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" publikāciju pagājušā gada vasarā vērsās pašreizējais Saeimas deputāts un bijusī KNAB amatpersona Juris Jurašs (JKP).

KNAB iesniegumu pārsūtīja uz Valsts policiju, kur Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē tika sākta resoriskā pārbaude.

Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica" pērn rakstīja, ka, pateicoties datu noplūdei no "nodokļu paradīžu" juridiskajām firmām, pirmo reizi publiskajā telpā esot iezīmējusies vismaz daļēja Lemberga meitas īpašumu vērtība.

Kā rakstīja "Re:Baltica", 2017. gada martā skandālā ierautā Panamas juristu firma "Mossack Fonseca", kas gadu desmitiem palīdzējusi slēpt slavenību, oligarhu, noziedznieku un vienkārši bagātu cilvēku patiesos īpašumus, nosūtījusi vēstuli kādai firmai Lielbritānijā, ka atsakās no viena no klientiem.

Juristu firma šādi rīkojusies, mēģinot veikt klientu sarakstu tīrīšanu. Divus mēnešus pēc datu noplūdes 2016. gadā, kura atklāja gan Krievijas prezidenta tuvu līdzgaitnieku, gan Ukrainas prezidenta, gan Islandes premjera, slavenu futbolistu un citu slēptos aktīvos, "Mossack Fonseca" arvien nebija spējīga identificēt patiesos īpašniekus vairāk nekā 70% no apmēram 39 000 kompāniju, ko paši bija reģistrējuši ofšoru paradīzēs Britu Virdžīnās un Panamā.

Viena no tādām firmām bija Britu Virdžīnās reģistrētā "Hoshen Limited". Panamas juristu firma bija novērtējusi, ka tā ir pārāk riskants klients. Informācijas daudzums par to, kas tā ir un ar ko nodarbojas, neatbilda vietējo likumu prasībām, tādēļ "Mossack Fonseca" plānoja no tās atteikties.

Atbildē firma piegādāja gan patiesā labuma guvējas pases kopiju, gan viņas parakstītu dokumentu par naudas izcelsmi un firmas vietu ārzonu firmu struktūrā, kas piederot viņai.

Vēstuli bija parakstījusi Līga Lemberga. Viņa dokumentos norādījusi, ka naudas izcelsme ir trasts, kura aktīvu summa ir vismaz 10 miljoni ASV dolāru (8,5 miljoni eiro) un kur viņa esot labuma guvēja.

"Mossack Fonseca" 2017. gada maijā pēc papildu informācijas saņemšanas par "Hoshen Limited" īpašnieci un viņas rocību pārdomājusi un nolēma sadarbību turpināt.

"Re:Baltica" dokumentiem bija piekļuvusi kā Starptautiskā pētnieciskās žurnālistikas konsorcija biedrs, ar kuriem vācu avīze "Suddeutsche Zeitung" dalījās ar jaunajiem "Mossack Fonseca" dokumentiem. Ja iepriekšējie attiecās uz laiku līdz 2015. gada beigām, tad "Panama 2" noplūde atspoguļo laika posmu līdz 2017. gada beigām. "Vecajos" failos Lemberga meita figurēja tikai kā jau zināmas ārzonu firmas direktore, uzsvēra "Re:Baltica".

1992. gadā dibinātais "Cerise Trust Savings", kurā saskaņā ar Līgas Lembergas parakstītiem dokumentiem tiek turēti vismaz 10 miljonu ASV dolāru vērti aktīvi, Lemberga krimināllietā parādās tikai garāmejot, atzīmēja "Re:Baltica".

Šveices advokāts Rūdolfs Meroni Lemberga lietā liecinājis, ka "Cerise Trust" ir Aivara Lemberga ģimenes trasts, kas pārvalda virkni citu kompāniju. Citā tiesas prāvā Londonā, kurā AS "Latvijas kuģniecības" meitasuzņēmumi neveiksmīgi pūlējās no Lemberga piedzīt 135 miljonus ASV dolārus par starptautisku krāpniecību, "Cerise Trust" kā labuma guvēji norādīti abi Lemberga bērni.

Kā vēstīja žurnālisti, dokumenti rāda, ka Līga Lemberga par 1992. gadā dibinātā trasta labuma guvēju kļuvusi 2003. gadā. No tā nav redzams, kas ir pārējie un kas ir reālie "Bachmann Trust Company" īpašnieki, kura veidojusi "Cerise Trust". Viens no Ventspils uzņēmējiem Olafs Berķis Lemberga lietā liecināja, ka Aivara Lemberga uzdevumā iecēlis "Bachmann Trust Company" par daļu turētāju citos ar Ventspils biznesu saistītos uzņēmumos.

Jaunatklātā Lembergas uzņēmumu ķēde esošajā krimināllietā nefigurē, uzsvēra "Re:Baltica". Lielākā daļa uzņēmumu reģistrēti pēc tam, kad Lemberga krimināllieta 2008. gada rudenī nonāca iztiesāšanā Rīgas apgabaltiesā.

"Re:Baltica" uzsvēra, ka tai nav zināms, nedz kādēļ Līgai Lembergai nepieciešams savs ofšoru tīkls, nedz arī kā trastam, kur viņa norādīta kā labuma guvēja, izdevies iegūt vismaz 10 miljonus ASV dolārus vērtus aktīvus.

Lembergs atbildē žurnālistiem tika uzsvēris, ka viņa bērniem ir pieauguši un no viņa neatkarīgi.

Komentāri (3)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu