Policija uzgājusi līdz šim lielāko kokaīna kravu Latvijā
Papildināts; foto

Ilustratīvs attēls

FOTO: EPA/AFI

Valsts policija (VP) starptautiskās sadarbības rezultātā izņēmusi divas tonnas kokaīna, kas ir līdz šim lielākā kokaīna krava Latvijā, aģentūru LETA informēja VP.

Veiksmīgas starptautiskās sadarbības rezultātā īstenota operācija kokaīna tranzīta apturēšanā, izņemot līdz šim lielāko kokaīna kravu Latvijā - vairāk nekā divas tonnas.

Vairāk par atklāto kravu šodien plkst.13 preses konferencē pastāstīs VP priekšnieks Ints Ķuzis un VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Preses konference notiks VP administratīvajā ēkā Rīgā, Čiekurkalnā.

Ekvadoras mediji vēsta, ka valsts policija trešdien, 9.janvārī, konfiscējusi ap trim tonnām kokaīna un saistībā ar narkotiku kontrabandu aizturējusi sešus cilvēkus.

Kopumā esot veiktas divas operācijas - 30. decembrī Ekvadorā un 8. janvārī kādā saimniecībā Latvijā. Otrajā operācijā esot bijusi iesaistīta arī ASV Narkotiku apkarošanas administrācija (DEA).

Kā norāda medijs "El Comercio", pirmajā operācijā aizturēts Ekvadoras pilsonis, savukārt pārējie pieci esot latvieši, pie kuriem atrasti 2199 kokaīna "ķieģeļi". Narkotikas viņi esot slēpuši no Ekvadoras importētu banānu kastēs.

Pagājušā gada oktobrī VP aģentūrai LETA skaidroja, ka kokaīns nav populārs Latvijas nelegālajā narkotiku tirgū. Pērn līdz pagājušā gada oktobrim kopumā bija izņemti četri kilogrami šīs apreibinošās vielas.

Toreiz policijā skaidroja, ka atsevišķos gadījumos kokaīns caur Latvijas teritoriju kontrabandas ceļā tiek pārvietots uz citām valstīm. Piemēram, 2017. gadā izņemti aptuveni divi kilogrami vielas, bet 2018.gada pirmajā pusgadā - aptuveni četri kilogrami, no kuriem aptuveni trīs kilogrami - vienā kriminālprocesā.

Nelegālajā apritē esošā kokaīna kvalitāte ir dažāda, situācija ir specifiska katrā konkrētajā gadījumā. Dažreiz kokaīnam tiek piejauktas arī citas neapreibinošās vielas, skaidroja likumsargi.

Kokaīns tiek transportēts pamatā no Dienvidamerikas valstīm, izmantojot Eiropas Savienības (ES) valstis, tajā skaitā Latviju, kā tranzītvalsti.

Policijā iepriekš atzina, ka kokaīns ir dārga narkotika, un to pārsvarā nevar atļauties iegādāties plašs lietotāju loks. Lai nepopularizētu narkotikas, policijā toreiz gan neatklāja, cik melnajā tirgū patlaban maksā grams kokaīna. Iepriekš gan aģentūra LETA noskaidroja, ka kokaīns patērētājam izmaksā 90 līdz 150 eiro par gramu. Attiecīgi nesen policijas izņemtā kokaīna "mazumtirdzniecības" vērtība varētu būt no 180 000 000 līdz 300 000 000 eiro.

Foto: Policija informē par līdz šim lielāko kokaīna kravu Latvijā 

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka pēdējos deviņos gados Latvijas likumsargi bija uzgājuši vairākas liela apmēra narkotiku kravas.

2016. gada aprīlī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonas kādā noliktavā Rīgā atklāja fasētas kokogles, kuras pēc uzrādītājiem pavaddokumentiem bija ievestas no Paragvajas. VID darbinieki nodeva ekspertīzei 885 kokogļu iepakojumus, kuros saskaņā ar Muitas laboratorijas atzinumu atradās pelēkbrūna, zaļgana un bezkrāsaina masa ar kopēju svaru 43,32 kilogrami, no tiem 31,19 kilogrami kokaīna.

Šajā lietā apsūdzēti divi Latvijas pilsoņi un lieta patlaban tiek iztiesāta pirmās instances tiesā.

2015. gada pavasarī VID un Muitas policijas pārvaldes vadība paziņoja, ka vienā no Latvijas vēsturē lielākajiem narkotiku kontrabandas aizturēšanas gadījumiem izņemti 1115 kilogrami hašiša aptuveni 8-12 miljonu eiro vērtībā. Narkotikas bija atklātas citrusaugu kravā no Spānijas kādā noliktavā Rīgas rajonā.

2010. gada 16. aprīlī konteinerā uz kāda kuģa Rīgas ostā tika atklāti 202,5 kilogrami kokaīna, kura tirgus vērtība mazumtirdzniecībā varēja būt aptuveni 20 miljoni eiro. Policijai jau pēc dažām dienām aizdomās par šo noziegumu izdevās aizturēt divus vīriešus. Par šo noziegumu abiem vīriešiem tika piespriesti cietumsodi.

Lielas kokaīna kravas izdevies aizturēt arī Latvijas kaimiņvalstu likumsargiem. Tā 2017. gada vasarā Klaipēdas ostā muitnieki kravā no Ekvadoras atraduši apmēram 600 kilogramus kokaīna, ko bijis paredzēts nogādāt Krievijā. Narkotikas atrastas iekārtās, kas ar kuģi atvestas no Ekvadoras.

Atrasto narkotiku vērtība ir apmēram 49 miljoni eiro.

Uz augšu