Krievijas Olimpiskā komiteja pieprasa Zubkova atstādināšanu no bobsleja federācijas prezidenta amata

Aleksandrs Zubkovs

FOTO: AFP/LETA

Krievijas Olimpiskā komiteja (OKR) pieprasa Aleksandram Zubkova atstādināšanu no Krievijas Bobsleja federācijas (FBR) prezidenta amata, paziņojis OKR prezidents Staņislavs Pozdņakovs.

Starptautiskā Bobsleja un skeletona federācija (IBSF) par antidopinga noteikumu pārkāpumiem bēdīgi slavenajam Krievijas pilotam Zubkovam un viņa tautietim Aleksandram Kasjanovam piespriedusi divu gadu diskvalifikāciju, kā arī anulējusi sportistu rezultātus.

"IBSF Antidopinga komisijas lēmums ir juridiski saistošs ne tikai bobsleja federācijai, bet arī OKR, kuras biedre ir FBR. Situācija mūsu bobsleja saimē nav patīkama, jo bez Zubkova diskvalificēti vēl trīs sportisti, un tas prasa ātru, skaidru un visiem saprotamu rīcību," teikts OKR paziņojumā.

"No mūsu puses prasīsim Krievijas bobsleja federācijai nekavējoties īstenot IBSF lēmumu, kas paredz Zubkova prezidenta pilnvaru pirmstermiņa pārtraukšanu un federācijas kopsapulces sasaukšanu, lai ievēlētu jaunu vadītāju," uzsver Pozdņakovs.

Viņš arī atzīmē, ka lēmuma nepildīšanai var būt smagas sekas.

"Ceru, ka kopīgiem spēkiem atrisināsim šo problēmu, pretējā gadījumā var tikt apdraudēta OKR darbība un tās sadarbība ar starptautiskajām organizācijām," uzsver Pozdņakovs.

Diskvalifikācijas piespriestas arī Aleksejam Puškarevam un Ilviram Huzinam. Organizācija nonākusi pie slēdziena, ka šie četri sportisti pārkāpuši antidopinga noteikumus.

IBSF arī uzsvērusi, ka visi šo sportistu rezultāti kopš 2014.gada Soču olimpiskajām spēlēm ir anulēti. Tiesa, no mājaslapas vēl nav dzēsti Kasjanova pēdējo piecu gadu rezultātu Pasaules kausa sacensībās.

Diskvalifikācijas tika piespriestas, balstoties uz Sporta arbitrāžas tiesas (CAS) spriedumu, kas daļēji apstiprināja Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) Disciplinārlietu komisijas lēmumu, ar kuru šiem bobslejistiem tika anulēti rezultāti Soču olimpiskajās spēlēs.

No šiem sportistiem šosezon aktīvi bija pilots Kasjanovs un stūmējs Puškarevs, šosezon vēl uz starta nebija izgājis Huzins, bet Zubkovs noslēdzis savu karjeru un ieņem Krievijas Bobsleja federācijas prezidenta amatu.

Jau 2017.gada novembrī SOK anulēja Zubkova un viņa ekipāžu gūtos rezultātus Soču Olimpiādē, jo tika konstatēta manipulācija ar sportistu dopinga analīzēm, tās aizvietojot ar "tīrām" provēm. Zubkova gadījumā viņa urīna analīzēs tika konstatēts paaugstināts sāls līmenis, kas neatbilda vesela cilvēka analīzēm, liecinot, ka notikusi manipulācija ar dopinga provēm.

Tikmēr IBSF ar rezultātu izmainīšanu īpaši nesteidzās un to nemanot izdarīja pagājušā gada vidū. Tas latviešu pilotam Oskaram Melbārdim nozīmē zelta iegūšanu četriniekos un bronzas saņemšanu divniekos.

Zelts četriniekos līdz ar to pienākas arī Melbārža stūmējiem Daumantam Dreiškenam, Jānim Strengam un Arvim Vilkastem, kamēr Dreiškenam būtu jāsaņem arī bronza divniekos, taču pagaidām gan vēl Latvijas sportisti medaļas nav saņēmuši.

SOK pagājušā gada decembrī piesprieda diskvalifikāciju visai Krievijas Olimpiskajai komitejai, kas tai liedza piedalīties Phjončhanas olimpiskajās spēlēs. Tiesa, Krievijas sportisti varēja startēt zem neitrāla karoga, bet uz viņu formastērpiem bija uzraksts "Olympic Athlete from Russia" jeb "Olimpiskais sportists no Krievijas".

Uz augšu