VARAM konstatē problēmas "Rīgas satiksmes" uzraudzībā; Ušakovam pieprasa paskaidrojumus (3)

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce. Foto: Evija Trifanova/LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir pieprasījusi Rīgas mēram Nilam Ušakovam (S) kā SIA "Rīgas satiksme" (RS) kapitāldaļu turētājam paskaidrojumus par tās pārvaldību, aģentūru LETA informēja ministrijā.

VARAM lūdz sniegt informāciju, kā Ušakovs ir pārvaldījis RS darbu, kādi iekšējās kontroles mehānismi ir ieviesti.

Ušakovs tiek aicināts izskaidrot RS statūtu neatbilstību likuma prasībām, sniegt informāciju par kapitālsabiedrības finansiālo stāvokli, ieķīlātajiem objektiem un uzņemtajiem finanšu riskiem saistību neizpildes gadījumā, par iepirkumu kontroles procedūrām RS un īstenotajiem korupcijas riska mazināšanas pasākumiem.

"Sākotnējā pārbaudē ministrija ir konstatējusi problēmas RS uzraudzībā, tāpēc esam pieprasījuši papildus informāciju pār uzņēmuma pārvaldību un finanšu stāvokli. Atbildes no Rīgas domes sagaidām divu nedēļu laikā," norādīja VARAM ministrs Juris Pūce (AP).

RS kā jebkura pašvaldības iestāde organizatoriskā hierarhijā ir padota Rīgas domei, kas tādējādi ir atbildīga arī par tās īstenoto darbību, atgādina VARAM.

Vērtējot papildus no Rīgas domes pieprasīto informāciju, būtiska vērība tiks pievērsta tam, vai RS kapitāldaļu turētājs nav pieļāvis prettiesisku bezdarbību un vai pienācīgi ir pildīts likumos noteiktais pienākumus rūpēties par pašvaldības kapitālsabiedrības tiesisku darbību, uzsver ministrija.

» Pūce aicina Ušakovu atkāpties no amata

Jau ziņots, KNAB ir sācis kriminālprocesu saistībā ar trim "Rīgas satiksmes" veiktajiem iepirkumiem - par 2016. gada zemās grīdas tramvaju iepirkumu, kura kopējā summa bija 62 597 477 eiro, 2013. gada iepirkumu par trolejbusu piegādi, kura kopējā summa bija 131 646 135 eiro, kā arī 2013. gadā veikto iepirkumu par autobusu piegādi, kura kopējā summa bija 75 808 297 eiro.

Kriminālprocesā tiek izmeklēta amatpersonu kukuļošana un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana.

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa pērn decembra sākumā sešām no septiņām šajā lietā aizdomās turētajām personām kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu. Pēc astoņu dienu apcietinājuma atbrīvots tika ilggadējais partijas "Gods kalpot Rīgai" biedrs, uzņēmējs Aleksandrs Krjačeks. Savukārt apcietināti joprojām ir "Škoda Transportation" amatpersona Vladislavs Kozaks, "Rīgas satiksmes" infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktors Igors Volkinšteins, bijušais "Rīgas satiksmes" valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens, citos kriminālprocesos figurējošais uzņēmējs Martinsons un uzņēmējs Edgars Teterovskis.

Savukārt Teterovska dzīvesbiedrei un Kozaka savulaik vadītā, nu jau likvidētā uzņēmuma "Tram Servis Riga" valdes loceklei Elīnai Kokinai jau sākotnēji tika piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Pagājušajā nedēļā KNAB arī veica kratīšanu Ušakova darba vietā un dzīvesvietā. Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka tā veikta "Rīgas satiksmes" iepirkumu lietā. Ušakovs noliedz, ka būtu pastrādājis jebkādus ar likumu sodāmus pārkāpumus.

No KNAB skaidrotā izriet, ka "Rīgas satiksmes" kriminālprocess sākts par to, ka Čehijas un Polijas uzņēmumu pārstāvji, vienojoties ar Rīgas domes un "Rīgas satiksmes" atbildīgajām amatpersonām, kā arī ar "Rīgas satiksmi" saistītā uzņēmuma pārstāvjiem, noziedzīgo darbību īstenošanai piesaistīja fizisku personu un ar viņu saistītas personas. Šīs personas nodarbojās ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un nodrošināja finanšu plūsmu, piesaistot gan reāli darbojošos, gan arī fiktīvus uzņēmumus, tādējādi nodrošinot kukuļu maksāšanu Rīgas domes un "Rīgas satiksmes" atbildīgām amatpersonām saistībā ar trim iepirkumiem.

Fotogalerija: KNAB veic kratīšanu Ušakova dzīvesvietā

KNAB arī norādīja, ka biroja sāktajā kriminālprocesā kukuļu summas veido procenti no kopējās noslēgtā līguma summas. Darbs, lai precizētu kukuļa summas KNAB kriminālprocesā, turpinās. Tāpat KNAB nekomentē vai kāds statuss ir piemērots Rīgas domes amatpersonām.

KNAB iepriekš informēja, ka biroja un ārvalstu partnerdienestu sadarbība šajā jomā tika sākta nedaudz vairāk kā pirms gada, kad KNAB informēja Polijas Pretkorupcijas dienestu (CBA) un citus partnerdienestus par konkrētu personu, iespējams, noziedzīgu rīcību. Pamatojoties uz KNAB sniegto informāciju, CBA sāka savu kriminālprocesu. KNAB uzsvēris, ka CBA publicētā informācija par kukuli 800 000 eiro vērtībā ir provizorisks aprēķins, kuru CBA līdz šim ir konstatējuši, taču izmeklēšana šajā aspektā tiek turpināta un summas vēl var pieaugt.

Komentāri (3)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu