Pašnāvību skaits pasaulē krities par trešdaļu

Ilustratīvs attēls

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Pašnāvību skaits attiecībā pret iedzīvotāju skaitu pasaulē kopš 1990. gada ir samazinājies par apmēram trešo daļu, liecina ceturtdien publicēti analīzes dati, kas arī parāda lielu atšķirību starp pašnāvnieku vīriešu un pašnāvnieču sieviešu skaitu.

ANO Pasaules veselības organizācija (WHO) uzskata pašnāvību par svarīgu sabiedriskās veselības problēmu un lēš, ka sevi nogalina vismaz 800 000 cilvēku gadā.

Lai gan pašnāvību reģistrācija dažādās valstīs atšķiras, organizācija "Global Burden of Disease", kas seko visiem zināmajiem nāves cēloņiem pa atsevišķām valstīm, ir izstrādājusi datu modeļus, kas skaidri parāda pašnāvību skaita attiecībā pret iedzīvotāju skaitu lejupejošu tendenci pasaules mērogā.

Žurnālā BMJ publicētā pētījumā tiek lēsts, ka 2016. gadā pašnāvību izdarīja 817 000 cilvēku – par 6,7% vairāk nekā 1990. gadā.

Tā kā pasaules iedzīvotāju skaits pēdējos trijos gadu desmitos ir krasi pieaudzis, tad pašnāvību skaits attiecībā pret iedzīvotāju skaitu ir samazinājies no 16,6 līdz 11,2 pašnāvībām uz 100 000 cilvēkiem, kas nozīmē kritumu par 32,7%.

"Pašnāvība tiek uzskatīta par novēršamu nāves cēloni, un šis pētījums rāda, ka mums jāturpina centieni pašnāvību novēršanai," sacīja Kanādas Sabiedriskās veselības aģentūras pētniece Hetere Orpana, kas sadarbojās ar šī pētījuma veicējiem.

2016. gadā vīriešiem bija lielāka tendence izdarīt pašnāvību nekā sievietēm, turklāt visos reģionos un vecuma grupās, izņemot vecuma grupu no 15 līdz 19 gadiem. Pašnāvību skaits bija 15,6 uz 100 000 vīriešu un 7,0 uz 100 000 sieviešu.

Pētījumā arī konstatēts, ka mirstība pasaulē, ieskaitot visus nāves cēloņus, kopš 1990. gada ir samazinājusies par vairāk nekā 30%. Tas bieži tiek izskaidrots ar to, ka samazinājies absolūtā nabadzībā dzīvojošo cilvēku skaits un ir uzlabojusies veselības aprūpes pieejamība.

Uz augšu